Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Nejsmutnejsi je, jak se ten jeden server ve screenshotu hrde hlasi 2.6.30.4-grsec. Novy jadro, jeste s grsec a je to uplne na hovno.
A co se tyka cinnosti, asi bych tam zkusil nejak do cronu nebo do nejakyho top level index.php prihodit kod, kterej odesle na pozadi email na ruzny emailovy adresy patrici tomu spravci (root@domain, abuse@domain, info@domain) s textem neco jako "vas server se jmenem XYZ na IP ABC byl hacknut, prosim, zkontrolujte zabezpeceni". A dale bych pak pro jistotu smaznul tu diru, pres kterou se to aktivuje (pokud to neni prolejzani tisicovek php kodu a hledani).
Jak jsem psal pred chvili, grsecurity neochrani od chyby aplikace, akorat ji omezi (chrani pred buffer overflow, vylamovani se z chrootu atd.). Je pravda, ze meli zapnout trusted path execution (zabrani spousteni skriptu v /tmp), jenze kdyz je to hosting (tipuju) a uzivatel si udela permanentne writable adresar se skripty, tak nic nezabrani zapisu a spusteni utocnikova skriptu.
Celkem me prekvapil vzorek stroju - *BSD a Linux s grsecurity. Nejspis jde o prunik pres user-level aplikaci (coz by odpovidalo 'whoami'). Jinak z vypisu 'ps -ef' na grsecurity masine je videt, ze to mozna maj relativne slusne nastaveny - nevidi cizi procesy (zajimalo by mne jestli to crackeri pri prodeji/pronajmu botnetu zminuji ). Pridat jeste trusted path execution a skriptum v /tmp odzvoni.
True. Az ted jsem si vsiml, ze skript je volan "cd /tmp; perl blabla" misto "/tmp/blabla", kde TPE IIRC plati. Holt branit se vlastnim uzivatelum, zamestancum a jinym insiderum je nejtezsi
Tiskni
Sdílej: