V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Nejsmutnejsi je, jak se ten jeden server ve screenshotu hrde hlasi 2.6.30.4-grsec. Novy jadro, jeste s grsec a je to uplne na hovno.
A co se tyka cinnosti, asi bych tam zkusil nejak do cronu nebo do nejakyho top level index.php prihodit kod, kterej odesle na pozadi email na ruzny emailovy adresy patrici tomu spravci (root@domain, abuse@domain, info@domain) s textem neco jako "vas server se jmenem XYZ na IP ABC byl hacknut, prosim, zkontrolujte zabezpeceni". A dale bych pak pro jistotu smaznul tu diru, pres kterou se to aktivuje (pokud to neni prolejzani tisicovek php kodu a hledani).
Jak jsem psal pred chvili, grsecurity neochrani od chyby aplikace, akorat ji omezi (chrani pred buffer overflow, vylamovani se z chrootu atd.). Je pravda, ze meli zapnout trusted path execution (zabrani spousteni skriptu v /tmp), jenze kdyz je to hosting (tipuju) a uzivatel si udela permanentne writable adresar se skripty, tak nic nezabrani zapisu a spusteni utocnikova skriptu.
Celkem me prekvapil vzorek stroju - *BSD a Linux s grsecurity. Nejspis jde o prunik pres user-level aplikaci (coz by odpovidalo 'whoami'). Jinak z vypisu 'ps -ef' na grsecurity masine je videt, ze to mozna maj relativne slusne nastaveny - nevidi cizi procesy (zajimalo by mne jestli to crackeri pri prodeji/pronajmu botnetu zminuji ). Pridat jeste trusted path execution a skriptum v /tmp odzvoni.
True. Az ted jsem si vsiml, ze skript je volan "cd /tmp; perl blabla" misto "/tmp/blabla", kde TPE IIRC plati. Holt branit se vlastnim uzivatelum, zamestancum a jinym insiderum je nejtezsi
Tiskni
Sdílej: