Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 17:38
Už i na tom Slovensku na to přišli, ale tu neeeee.-> Sa tvarim ze som to nevidel... To co su za vyrazy? Vo viacerych veciach sme Vas Cechov predbehli a vo vela este verim ze aj aj predbehneme.
Průměrná doba života roste, tak roste i věk odchodu do důchodu.Nejen to. Ona se posouvá také délka produktivního života (lidé jsou schopni pracovat do pozdějšího věku). Navíc - a to je dost důležité - lidé začínají vydělávat později než dřív, protože déle studují. Zatímco dříve (řekněme v 2. polovině 20. století) průměrný muž začal pracovat ve 20 letech, pracoval do 60 a zemřel v 70 letech. Dnešní muž začíná pracovat ve 23 letech a zemře pravděpodobně v 75-80 letech. Nehledě na populační úbytek a celkové stárnutí populace, i pouze toto by bylo podstatným důvodem k posunutí odchodu do důchodu - tím spíš, že jsou lidé schopni pracovat déle, protože dělají lehčí práci a současně mají mnohem kvalitnější zdravotní péči.
Jo jenže jsou tam lidi pak zadlužený do konce života a nedělají nic jiného než splácí.Spojuješ dohromady dvě věci. Školné se nesplácí do konce života. Hypotéku na byt si nemusíš brát, když si nějaký pronajmeš. Co se nutnosti mít auto týče, tak nutné to není. A i kdyby, tak tady koupíš funkční ojetinu za 40000,-, takže nevěřím, že by v USA něco takového nešlo.
[...] Jo a poplatky za lékaře důchodcům bez výjimky také zrušte.Já jsem rozhodně pro. Minimálně do doby, než začne mít značný pozitivní vliv důchodová reforma a důchodci na tom budou líp než jsou teď.
Bohužel posunutí na 65 let nebude za současného trendu stačit, aniž by znatelně poklesla výše důchodů. Pokud by tato hranice platila již za 10 let, mohlo by to stačit, s tím, že později by se odchod musel pravděpodobně posunout na cca 67-70 let.Můžeš to, prosím tě, rozvést? Příp. z čeho jsi vycházel? Zajímalo by mě to. Díky.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
nastrkali penize zbuhdarma do svych fracku, ktere si neprozretelne poridili...Sto let zpátky se tihle fracci svým rodičům odvděčili tím, že je živili do smrti. Když jsme u toho, tohle taky není špatný způsob reformy... šetři si, nebo vychovej děti tak, aby se o tebe postaraly, až se o sebe nebudeš moci starat sám.
A stěhuj se na stará kolena někam, kde se o tebe budou ty děti starat. Třeba do BetlehemuA proto někdo vynalezl složenky a Western Union
Takze my sice vime, ze to, co rikaji duchodovi ekonomove, jsou neoveritelne nesmysly, ale musime se podle nich zaridit, protoze, jak ti ekonomove rikaji, jinak budeme vsichni zebraci! Prominte, ale v te uvaze vidim trochu rozpor.
Predvidat co bude za tricet a padeset let je vzdycky mimo, pokud se to skombinuje s ekonomickym planovani, jehoz uspechy v kratsich casovych intervalech muzeme sledovat na vlastni oci, tak se dostavame na uplne jinou dimezi mimonstvi.
Jiste je jen nahodou, ze tem uctyhodnym panum z vselijakych bankovnich ustavu ty studie vzdycky vyjdou tak, ze oni, chca nechca, budou ovladat majetky za stovky miliard korun, de fakto za ne nebudou mit zadnou odpovednost, ale spravedlivy desatek si odectou kazdy rok bez ohledu na to, jestli za padesatl let od nich nejaky, byt minimalni, duchod dostanu, nebo utru usta.
Jak vite, jaky bude svet za tricet let? Jak vite, ze duchodove pojisteni bude nutne 40 % a pokud takove bude, ze se system zhrouti? Nebylo by lepsi misto delani blbosti jen proto, aby se neco delalo, delat veci, ktere maji dolozitelny efekt?
Co treba nastavit paremetry systemu dynamicky, protoze dneska s dvema prebehliky nadekretovat, jakej duchod a od kolika let budou lidi dostavat za dvacet pet let, je smesne, stejne se to bude muset menit podle aktualni situace. Nebo se zacit starat o to, abychom nevymirali - zajimat se o to, co lidem komplikuje zakladani rodin a resit to, privadet cizince, pracovat na jejich integraci... Protoze jestli se pocita s tim, ze v roce 2050 bude na jednoho aktivniho cloveka pripadat jeden duchodce, pak i kdyby kazdy duchodce mel nasetren treba ekvivalent triceti milionu, zatim nikdo nevysvetlil, jak by takova spolecnost mohla fungovat. Kdyz nebudou lidi, tak ani sedmimistne cislo na duchodovem konte vam pliny trikrat denne nevymeni.
Ale to by znamenalo vyvyjet skutecnou praci, ne jen predkladat jednoducha, ale presto spasna reseni, ktera nas bezbolestne vyvedou z temnoty do casu vecneho svetla. A samozrejme nekdo by na tom tak nevydelal, coz asi bude ten hlavni zadrhel.
Jak vite, jaky bude svet za tricet let?Když se plánuje dopředu, tak se většinou lidé dopouští optimistických předpokladů, jako je například to, že nevypukne světová válka, že lidstvo nevyhubí epidemie a tak podobně (pro takové situce stejně nemá cenu plánovat) Takže budeme předpokládat, že život půjde dál v relativně normálních kolejích. Pak je jasné, že podíl obyvatel v produktivním věku k celkové populaci bude bez změny podmínek klesat. (Lidé se budou dožívat vyššího věku díky zdravotní péči, nastupovat do práce později díky stále víc prosazujícímu se trendu zajistit, aby většina populace měla VŠ vzdělání)
Nebylo by lepsi misto delani blbosti jen proto, aby se neco delalo, delat veci, ktere maji dolozitelny efekt?Jak ty víš, že to, co se plánuje, nebude mít ten požadovaný efekt?
Co treba nastavit paremetry systemu dynamicky, protoze dneska s dvema prebehliky nadekretovat, jakej duchod a od kolika let budou lidi dostavat za dvacet pet let, je smesne, stejne se to bude muset menit podle aktualni situace.Jaký bude důchod se nikdo nastavit nesnaží, to je akorát tvoje domněnka. A co přesně si představuješ pod slovem dynamicky? A pokus se neodpovědět vysvětlením pojmu, ale vysvětlením toho, jak by ten systém podle tebe měl fungovat.
Nebo se zacit starat o to, abychom nevymirali - zajimat se o to, co lidem komplikuje zakladani rodin a resit to, privadet cizince, pracovat na jejich integraci...Jo, tak to poslední zkusili v sousedním Německu a nějakou dobu to fungovalo. Jenže teď gastarbeiteři zestárli a taky chtějí důchod. Takže tohle nikam nevede. A co se toho, co lidem komplikuje zakládání rodin týče, tak odpověď je jednoduchá: nic. Kdo chce založit rodinu, ten to udělá. Ostatní jenom hledají výmluvy.
Promin, ale k tomu vede jedina cesta: snizit naroky tak, aby VS vzdelani bylo dosazitelne pro vetsinu populace.Jo.
Osobne bych se neodvazil tvrdit, ze to zrovna to nejlepsi ...Mě to neříkej, já jsem si to nevymyslel. V podstatě to povede k tomu, že nějaké to Bc. nebo podobnou směšnost bude mít v budoucnu skoro každý, jako má dneska každý maturitu.
done
a ZKOUSKA/TITUL
není platný identifikátor.
Když se plánuje dopředu, tak se většinou lidé dopouští optimistických předpokladů, jako je například to, že nevypukne světová válka, že lidstvo nevyhubí epidemie a tak podobně (pro takové situce stejně nemá cenu plánovat).
Skutecne je pravdepodobnost, ze v tomto stoleti nevypukne valka, ani ze nebude zadna vetsi epidemi, tak vysoka, ze jste na to ochoten vsadit duchody vsech spoluobcanu? Krom toho, mozne cesty vyvoje jsou daleko pestrejsi, valka a nemoci jsou jednou z mnoha moznosti, klidne je muzete vypustit.
Jak ty víš, že to, co se plánuje, nebude mít ten požadovaný efekt?
Navrhuji, aby kazdy obcan posilal mesicne 20 % sveho vydelku Astaru Seranovi, nebot 14.12.2073 pristanou na Zemi temne sily, se kterymi je jedine on schopen bojovat svou svetelnou lodi. Umite prokazat, ze se toto nestane? Ne? Vyborne, schvaleno, jsme zabezpeceni.
Pointa je, ze pokud vy neco navrhujete, tak vy musite prokazat, ze to bude fungovat. A predvidat, co bude za padesat let, je uz z principu nesmysl.
Dynamicky znamena, ze napriklad vyse duchodu se bude odvijet od celkem vybranych penez, prumerneho platu, zivotnich nakladu duchodcu, inflace, atd. a ke korekcim bude dochazet podle predem daneho "vzorecku" automaticky treba jednou rocne.
Dynamicky znamena, ze napriklad vyse duchodu se bude odvijet od celkem vybranych penez, prumerneho platu, zivotnich nakladu duchodcu, inflace, atd. a ke korekcim bude dochazet podle predem daneho "vzorecku" automaticky treba jednou rocne.Pokud součástí toho vzorce nebude doba odchodu do důchodu, můžeme to rovnou vzdát. A dobu odchodu do důchodu je potřeba znát s dostatečným předstihem, nejde jen tak říct, že kdo měl jít do důchodu za rok, půjde až za 10 let.
x
s duchodem y
, ty penize zazracne nevygeneruje. Realitu zakonem ci deklaraci nezmenite.
Skutecne je pravdepodobnost, ze v tomto stoleti nevypukne valka, ani ze nebude zadna vetsi epidemi, tak vysoka, ze jste na to ochoten vsadit duchody vsech spoluobcanu?Jo. Když vypukne, tak je to stejně jedno, protože v takovém případě selže jakýkoliv systém. Když se nic nestane, tak bude nějaký systém.
Pointa je, ze pokud vy neco navrhujete, tak vy musite prokazat, ze to bude fungovat. A predvidat, co bude za padesat let, je uz z principu nesmysl.Pointa je, že když víš, že současný systém fungovat nebude, tak něco udělat musíš.
A predvidat, co bude za padesat let, je uz z principu nesmysl.Ten princip, podle kterého je to nesmysl, bych chtěl znát.
Dynamicky znamena, ze napriklad vyse duchodu se bude odvijet od celkem vybranych penez, prumerneho platu, zivotnich nakladu duchodcu, inflace, atd. a ke korekcim bude dochazet podle predem daneho "vzorecku" automaticky treba jednou rocne.V tomhle vztahu máš jenom jednu proměnnou a to jsou celkem vybrané peníze, zbytek jako stát víceméně ovlivnit nemůžeš. (Respektive můžeš to zkusit, ale vzhledem k tomu, že všechno je spojené se vším, ten systém pravděpodobně spíš rozhodíš, než co jiného) Celkem vybrané peníze jsou tedy to, co vybereš od lidí, kteří pracují. To samozřejmě vede k riziku, že od lidí budeš chtít moc, protože ekonomicky aktivních bude málo a důchodců hodně, jejich životní náklady náklady vysoké. Takže se zdá, že tak jednoduché to zase nebude...
Nevim proc jste se zafixoval zrovna na valku, ale budiz. Vybral jste si totiz neprilis dobre, valka obvykle v dlouhodobem horizontu (a o tom se tu bavime) nemusi byt problem, vizte historii. Zavisi to na mnoha ruznych faktorech, ktere, jak jinak, dost tezko predvidat. Prubezny system je proti valce vcelku odolny, vizte historii a selskou logiku. A ani fondovy system by nemusel dopadnout spatne, pokud investujete do fondu na vitezne strane...
Pointa je, ze vy nevite, jak bude vypadat svet v roce 2050, takze nemuzete pozitivne vedet, ze soucasny sytem nebude fungovat, ani ze ten vas naopak fungovat bude. Pokud mate nutkani delat cokoliv, jen abyste mel pocit, ze neco delate, a to bez ohledu na racionalitu sveho pocinani, tak si treba vemte housle a fidlejte "Podzim", realny efekt bude podobny.
Napr.: dnesni spolecnost je zasadne ovlivnovana technickym a vedeckym pokrokem, novymi objevy a poznatky. Abychom mohli predvidat vyvoj spolecnosti, musime tedy vedet jake nove objevy nas v budoucnu cekaji. Ovsem abychom mohli s urcitosti vedet, ze ke konkretnimu objevu dojde, ze nakonec nezjistime, ze vsechno je jinak, musime ten objev fakticky ucinit uz ted. Coz je v rozporu s tim, ze k objevu ma dojit v budoucnosti. (Velmi zkracene, tohle je myslim z Poppera, takto kritizoval historicismus.) Nebo: planeta a potazmo lidstvo je velmi vyrazne ovlivnovano pocasim, tedy chaotickym systemem, tedy systemem v delsim horizontu z principu nepredpoveditelnym. Nebo: lidska spolecnost se taktez chova chaoticky, dal vizte predchozi vetu. Nebo staci proste sledovani ostanich predpovedi tech samych lidi, kteri uz dnes zarucene vedi, jak to bude s duchodama za padesat let a z toho si udelat obrazek.
Problem mala pracujicich a hodne duchodcu jsem uz nakousl v jinem prispevku. Je to jeden z duvodu, proc Japonci tak tlacej na pilu v robotizaci - pripravujou se na populaci, ve ktere nebude dostatek ekonomicky aktivnich lidi.
Vybral jste si totiz neprilis dobre, valka obvykle v dlouhodobem horizontu (a o tom se tu bavime) nemusi byt problem, vizte historii.Válku jsem si vybral proto, že v takovém případě opravdu nezáleží na tom, jaký důchodový systém se bude používat, protože všechny selžou.
Pointa je, ze vy nevite, jak bude vypadat svet v roce 2050, takze nemuzete pozitivne vedet, ze soucasny sytem nebude fungovatMůžu udělat odhad, který se pravděpodobně trefí. Co se demografického vývoje týče, padesát let není tak moc.
Napr.: dnesni spolecnost je zasadne ovlivnovana technickym a vedeckym pokrokem, novymi objevy a poznatky. Abychom mohli predvidat vyvoj spolecnosti, musime tedy vedet jake nove objevy nas v budoucnu cekaji.Rozložení věku populace se většina technického a vědeckého pokroku moc netýká. Jediné, co by ji ovlivnilo, by byl masově dostupný lék proti stárnutí, ale ten jen tak nehrozí. Rozhodně ne během padesáti let.
Nebo: planeta a potazmo lidstvo je velmi vyrazne ovlivnovano pocasim, tedy chaotickym systemem, tedy systemem v delsim horizontu z principu nepredpoveditelnym.Pokud nedojde k výrazné změně klimatu, tak opět téměř nulový vliv (když pominu řidiče, kteří se zabijí na náledí nebo v dešti). Výrazné změny klimatu se zase většinou nedějí tak rychle, kde tak rychle je těch padesát let.
Nebo: lidska spolecnost se taktez chova chaoticky, dal vizte predchozi vetu.No a už jsme zase zpátky u té války, protože jiný chaotický děj v podstatě nehrozí. U ostatních jevů týkající se chování společnosti se dají najít příčiny a tudíž odhadovat.
Jak vite, ze duchodove pojisteni bude nutne 40 %Já to nevím. Jen odhaduji na základě čísel.
pokud takove bude, ze se system zhrouti?Systém se zhroutí proto, že se složená daňová kvóta dostane daleko za Lafferův bod (čili zvyšování sazeb povede ke snižování výnosů) a inkaso bude příliš nízké na to, aby důchodový systém a zdravotnictví ufinancovalo.
Co treba nastavit paremetry systemu dynamicky, protoze dneska s dvema prebehliky nadekretovat, jakej duchod a od kolika let budou lidi dostavat za dvacet pet let, je smesne, stejne se to bude muset menit podle aktualni situace.Dynamicky se to bude muset měnit v každém případě. Ale je lepší vytyčit (na základě aktuálních dat) nějaký cíl a směřovat k němu, než to nechat zahnívat co nejdéle.
Protoze jestli se pocita s tim, ze v roce 2050 bude na jednoho aktivniho cloveka pripadat jeden duchodce, pak i kdyby kazdy duchodce mel nasetren treba ekvivalent triceti milionu, zatim nikdo nevysvetlil, jak by takova spolecnost mohla fungovat.Cílem je, aby těch důchodců tolik nebylo. Tedy aby byl co nejvíce udržen poměr mezi pracujícími a důchodci. Toho lze docílit jedině tak, že se bude do důchodu odcházet později.
Kdyz nebudou lidi, tak ani sedmimistne cislo na duchodovem konte vam pliny trikrat denne nevymeni.Sorry, ale představa důchodce jako někoho, kdo se o sebe neumí postarat, je slušně řečeno mimo mísu. Drtivá většina příjemců starobního důchodu jsou normálně fungující lidé, těch nemohoucích je jen málo a procentuálně jich ubývá (s tím, jak se zkvalitňuje zdravotnictví).
A zkvalitňování zdravotnictví? Dodnes není účinný lék proti rakovině a až se najde, tak se zjistí, že zmutovala natolik, že opět žádný lék nebude.Zdravotnictví se zkvalitňuje naprosto nesporně. Zrovna u té rakoviny - proti některým rakovinám (těm, které jsou způsobeny HPV) lze očkovat, mnohé druhy lze léčit přesně cíleným ozařováním nebo hypertermií pod NMR kontrolou, při operacích některých nádorů lze pomocí fluorescenční látky přesně sledovat rozsah nádoru atd. Stejně tak je k dispozici (a běžně se provádí) mnoho postupů v dalších oblastech - jen namátkou: laparoskopická chirurgie, transplantace, nové metody svodné anestezie, CRP diagnostika a mnoho dalšího. Jeden příklad za všechny: operace slepého střeva (podobně třeba žlučník atd.). Před 20 lety vypadala operace tak, že se provedla celková anestezie (s věkem podstatně roste riziko), provedl několikacentimetrový řez v pravém podbřišku, vyřízl se apendix, pak se to všechno zašilo a když nebyly komplikace, pacient šel po 8 dnech domů. V prvních dnech to měl docela kruté, protože operační rána bolela. Dnes vypadá stejná operace typicky tak, že se provede svodná anestezie (např. epidurální), malými otvory se do břicha vsunou laparoskopické nástroje, vyřízne se apendix, nástroje se vytáhnou, pacient jde domů následující den. Rány po nástrojích sice bolí, ale mnohem méně než velký řez. Procento komplikací je také mnohem nižší.
Aha, no argumentace panem Lafferem, korunovana projekci na padesat let ... k tomu se asi opravdu neda nic dodat, holt kdyz si nekdo mysli, ze ma ten dar ...
Sorry, ale představa důchodce jako někoho, kdo se o sebe neumí postarat, je slušně řečeno mimo mísu. Drtivá většina příjemců starobního důchodu jsou normálně fungující lidé, těch nemohoucích je jen málo a procentuálně jich ubývá (s tím, jak se zkvalitňuje zdravotnictví).
Za prve, samozrejme to byla nadsazka, a za druhe, nebyl bych tak optimisticky. Odkud mate, ze jich ubyva? Take dochazi k prodluzovani zivota, takze bych spis rekl, ze se maximalne posouva hranice "nemohoucnosti" (cislama podlozene to nemam).
Podstata ale tkvela v tom, ze ti duchodci nebudou ekonomicky aktivni, takze bude stale mene lidi, kteri se "jim" budou starat o rohliky v krame, o sjizdne silnice, o elektrinu v zasuvce. Jiste, pokud predpokladame, ze pracovat budou, pomer pracujici x duchodce bude zachovavan, zadne zhrouceni se nekona a neni co resit.
Aha, no argumentace panem Lafferem, korunovana projekci na padesat let ... k tomu se asi opravdu neda nic dodat, holt kdyz si nekdo mysli, ze ma ten darŽádný dar nemám, Lafferem jsem argumentoval proto, že sazby pojistného nejde donekonečna zvyšovat - po dosažení určité hranice už se výběr snižuje a víc peněz prostě vybrat nejde.
Odkud mate, ze jich ubyva? Take dochazi k prodluzovani zivota, takze bych spis rekl, ze se maximalne posouva hranice "nemohoucnosti" (cislama podlozene to nemam).Ano, tady jsem na tenkém ledě, protože nemám čísla a spoléhám jen na tvrzení demografů, kteří nemusejí být nestranní.
Jiste, pokud predpokladame, ze pracovat budou, pomer pracujici x duchodce bude zachovavan, zadne zhrouceni se nekona a neni co resit.O to tady celou dobu jde.
Aha, no argumentace panem Lafferem...Tisíc a jedenkrát se někteří můžou přesvědčit, že pan Laffer měl pravdu, ale stejně tomu nebudou věřit.
Proc si proboha myslite, ze jsme Ti nejchudsi na svete, proc si sami vnucujete mentalitu socek a zebraku, vzdyt prumer platu je u nas snad 23.500 a median bude aspon tak 16-17kkc.Protože jsme Češi (někdo i jménem
to mozna plati na dilne.Platí to i jinde.
V kancelari (jak rikaji nemecti kolegove - u bilych plastu) je to tak, ze dnes takovy 35 lety vedouci oddeleni neprijme nekoho, kdo je tak stary jako jeho otec. A rekneme si uprimne, je to take spravne.Správně to není, nedává to logiku. Ten vedoucí dělá chybu, protože se připravuje o výhody, které by mu takový podřízený přinesl.
Vekove to proste v oddeleni nefunguje, verte mi.Mám jiné zkušenosti. To, jak to v oddělení funguje nebo nefunguje, není vůbec záležitostí věku. Je jasné, že se mnozí starší lidé nesmíří s tím, že by jim měl šéfovat někdo mladší. Čistě z principu. Ale je i mnoho těch, kdo to berou naopak jako výhodu, protože mohou uplatnit své zkušenosti a současně od mladších čerpat jiné věci (znalosti moderních technologií, nové postupy apod.).
Proste jak rikam, funguje to suboptimalne.Optimálně to nebude fungovat nikdy
za penize danovych poplatniku...za peníze delnické třídy...
a) snížit důchody b) razantně zvýšit odvody lidem v produktivním věku c) zvednout věk odchodu do důchodu tak, aby se systém dostal opět do rovnováhyJistě, komunisti (ať už z kterékoliv strany) a jiná verbež razí variatu:
d) smrádek, ale teploučko aneb po nás potopacož jim sice dnes přináší preference (a to především od těch, co celý život vesele budovali socialismus, ale důchody a zdravotní péči chtějí mít západní), ale za 20-30 let to nemůže skončit jinak, než totálním krachem a měnovou reformou.
v Nemecku zadny socialismus nebylNezapomněl jsi na soudruhy z NDR?
Ad Německo a tamní podmínky, dostal jsem se k nim pouze prostřednictvím, nějakou dobu jsem pracoval ve firmě s německým spolumajitelem, Němci dělali na hodinu, my v úkole, měl jsem dojem, že jsme měli my Češi produktivitu vyšší. Tedy problém vidím v byrokracii, silných odborech, všemožných výhodách. Těmito děrami zateklo do německé lodi. Reformy jsou třeba, když chybí peníze. A chybí fest.
profesor/ekonom/ekolog/klimatolog/spisovatel/odborníknavšechno/ajánevímcoještěMyslíš Havla? Nebo už ho "zelenost ještě v dobách, kdy dnešní zelení nebyli na světě" / vystřelování odpadu / Tančící dům / absurdní dramata / ajávevímcoještě přešlo?
Jj, jsem optimista. Zdraví je každopádně důležitý faktor. Jenže v kontextu tohoto blogu to bylo bezpředmětné zmiňovat - s chatrným zdravím lze získat předčasné důchody, důchody pro invalidy apod. - případně jinou hromadu sociálních dávek a výhod, které vykompenzují nutnost čekat o pár let déle na důchod.
To v jaké bude člověk kondici také záleží na způsobu života. Kdyby ze mě byl v 60 letech tlustej dědek, co se zafuní, když se musí pohnout, tak se taky těším do důchodu, ale je to moje chyba, že jsem se tak zhuntoval:)
Potom jsou profese, kde to v šedesátce prostě většinou nejde. Třeba pošťák, popelář. Učitelka na základce už je taky většinou troska, sestra v nemocnici už na to taky většinou prostě zdravotně nemá.Snad u každé profese by se daly najít důvody, proč to po šedesátce nejde. Ale kromě několika málo prací (hlubinná těžba, hutnictví apod.) to není tak významné, aby se to týkalo většiny pracovníků do té míry, že by tu práci nemohli dělat. Hodně záleží, jak člověka práce baví a zda ji vidí jako důležitou složku života či jen jako nepříjemný způsob získávání peněz. Co se týká třeba učitelky nebo zdravotní sestry, tam je to i záležitost organizace práce, aby se předešlo "vyhoření" nebo jiným problémům.
To že nezaměstnaní jsou jen osoby práce se štítící je takový útěšný klišé. Nebo ty poměrně veliké změny v počtu nezaměstnaných v regionech, zemích a nebo jednotlivých rocích jsou výsledek nějaké psychické infekce?My jsme region s poměrně vysokou nezaměstnaností. Nedaleko stojí automobilka TPCA a v ní pracuje mnoho lidí odjinud, například ze Slovenska. To je pro místní lidi takový problém jít tam pracovat? Teď tu staví Foxconn, bude tu 5000 pracovních míst. Ani kdyby tam šli všichni nezaměstnaní z Kutnohorska, nezaplní to ani zdaleka. Jsou tam volná místa ve všech možných profesích (i když u dělnických míst ta hlavní vlna teprve přijde) - nemohou pro ně sehnat lidi, i když je tu velká nezaměstnanost. Proč?
predne jich tam pro Kutnohorsko nejsou tisisceVždyť jsem říkal, že ta hlavní vlna teprve přijde, fabrika ještě nestojí. Proto teď hledají hlavně specializované profese, ale brzy se to rozšíří na to všechno, co dnes hledají pro Pardubice (v náborové kanceláři ale tyto lidi přijímají už dnes). Cílový stav je 5000 zaměstnanců, to v regionu neseženou ani náhodou.
Nebo jinak, kolik znate lidi kterym je 55 a mluvi plyne anglicky ?A jsme u toho. Vím, že učit se cizí jazyky v pozdějším věku je těžké. Ale není to nemožné. Je to ale bohužel tak, že je to nutnost, protože svět je plný lidí, kteří jsou nejen ochotni se ty jazyky učit, ale také jít za prací klidně na druhou polokouli. Může to znít tvrdě, ale pokud si budeme v klidu bahnit v tom našem dolíku, tak nás Asiaté brzy vygumují ze světa. Naše ekonomika neobstojí, naši lidé nebudou ani schopni konkurovat příchozím Číňanům a Vietnamcům, a to po všech stránkách. Jedinou cestou bohužel je pořádně za to vzít a učit se zdaleka nejen cizí jazyky. Vrátím se k původní otázce - takových lidí znám docela dost. Pravda, většina lidí se tu angličtinu naučila už v mládí (i když to tehdy nebyl jazyk, který by se tu běžně učil). Ale znám i takové, kteří začali až po padesátce, podobně jako si po padesátce třeba dělali řidičák nebo se učili pracovat s počítačem.
A stejně ho často, ani s tou anglinou v padesáti a víc nevemou.Pokud firma potřebuje sehnat 1000 zaměstnanců a nikdo se jí nehlásí, tipnul bych si, že vezmou kohokoliv, kdo bude mít kvalifikaci, bez ohledu na věk.
Někdo musí jen otrocky makat.Taková ta vysloveně otrocká práce je mnohdy zbytečná, dokážou ji provádět stroje. Navíc lze práci občas změnit, není nutné tvrdnout celý život v jedné firmě, v jedné výrobní hale.
Ale rikaji, ze svet neni jednoduchy, nuti k premysleniJo, to je ten dodaný pocit intelektuálna, jak o něm mluvím níže.
protože otázka radaru nebyla zmíněna v žádném volebním programuVe volebním programu nejsou zmíněny spousty věcí. Třeba mimořádné výdaje na odstraňování škod způsobených povodněmi atd. Jak nad tím přemýšlím, opravdu není dobré jednat ukvapeně. Kdyby zas třeba byly povodně, vláda (a nejen vláda ČR, ale i starostové atd.) by neměla dělat NIC, jelikož to nebylo ve volebním programu. A tak stačí, když si to dají do programu v příštích volbách a až pak s tím něco udělají. Jak skvělé! Nehledě na to, že v žádném volebním programu co kdy byl, nebyly nikdy popsány všechno kroky, co kdo udělá. Často stačí jen obecně "zaručíme se o bezpečnost země XYZ" atd.
Legitimní vláda by něco takového nevyjednávala za zády občanů a proti jejich vůli.Zeptej se Paroubka. Jeho vláda začala s USA o "základnách" vyjednávat.
a proti jejich vůli.Vůle občanů je refletována výsledkem voleb -- a výsledky voleb umožnily vládní uskupení, které je pro ten tvůj "radar". Tak jaképak copak.
Proč jsou Blisty blitky?Napsal jsem to již výše.
Protože píší jinak, než mainstream?Koukám, že jsem se s tím popisem rebelství dost trefil.
Ve volebním programu nejsou zmíněny spousty věcí. Třeba mimořádné výdaje na odstraňování škod způsobených povodněmi.Tohle přirovnání nemyslíte vážně. Něco jiného je snad odstraňování následků přírodní katastrofy, o které dopředu nikdo neví, a něco jiného stavba cizí vojenské základny. Sledujete trochu vývoj politiky v USA? Jejich zahraniční politiky? Říká vám něco PNAC? Víte vůbec, že oficiální důvody k válce v Iráku byly naprosto vylhané? Chápete, co to znamená? Chápete, že USA bezdůvodně napadly a okupují suverénní stát? Chcete tu mít vojenskou základnu státu, který pošlapává základní normy mezinárodního práva (zákaz útočné války)? Víte o nejnovějším oponentním posudku, podle kterého bude radar svým výkonem překračovat hygienické limity? TO tu chcete nechat postavit? Víte vůbec proč to chcete?
Zeptej se Paroubka. Jeho vláda začala s USA o "základnách" vyjednávat.Samozřejmě, to vím. Nic z toho, co jsem napsal, to nepopírá.
Vůle občanů je refletována výsledkem voleb -- a výsledky voleb umožnily vládní uskupení, které je pro ten tvůj "radar". Tak jaképak copak.Tak toto je ryzí demagogie. Víte, on je rozdíl mezi situací, kdy existují politické strany s jasným a konzistentním programem, který potom po volbách plní, a situací naší, kdy politici naslibují hory doly a po volbách udělají pravý opak (račte nahlédnout do předvolebních slibů ODS) a pečou si v zákulisí svoje politické handly. Dává například smysl to, že naši zelení proti radaru nejsou, ačkoli všechny ostatní zelené strany ve světě tato zařízení odmítají? Vypadá snad TAKHLE politika strany zelených? Budovat vojenské základny narušující mocenskou rovnováhu? Ten radar si žádná strana před volbami netroufla vytáhnout a dobře věděla proč - protože by ji voliči poslali do háje. Nebo myslíte, že až tady náhodou nějaký americký voják znásilní školačku nebo přejede někoho autem, Američani nám ho vydají a nechají nás ho soudit? Opravdu si to myslíte?
Koukám, že jsem se s tím popisem rebelství dost trefil.Ono se říká, že sebechvála smrdí. A ve vašem případě smrdí dvojnásob, protože chválit se nemáte za co. Jestli bez přemýšlení konzumujete mainstreamové zpravodajství a odmítáte všechno, co vypadá a zní "jinak", jenom proto, že to "vypadá a zní jinak" ("rebelství", jak vy říkáte) tak to je opravdu politováníhodné. Znáte vůbec nějaké racionální důvody pro to, aby tady stál americký radar (uvozovky si můžete odpustit, on to doopravdy bude radar, jestli jste si nevšiml)? Ale nepište prosímvás nic o iránských raketách, myslel jsem racionální (ve smyslu "rozumné", od slova "rozum") důvody.
Budu jedině rád, když si ho budou soudit sami.Tak idealisticky bych to neviděl - pokud vím, tak ti vojáci jsou občas tvrdě potrestáni převelením domů a dál nic. Pilot, co sundal v Itálii lanovku a zabil pár desítek lidí, dostal šest měsíců za to, že nechal zničit záznam z letu. Za zabití nic. Abych pravdu řekl, to bych si radši počkal, než rozhodne český soud.
Já se tady již delší dobu prezentuju jako "jsem spíše proti, ale většinu času se hádám s fanatickými odpůrci". Nevadí, udělá-li ti to dobře.Mírný odpůrce radaru se bude do krve hádat s rozhodným odpůrcem radaru - to dává smysl.
má nakonec spadat taky pod NATO"Má spadat"? Hehehe, to říká kdo, NATO?
Zákaz útočné války...Charta OSN - ty znáješ, málčik? Nebo třeba selský rozum.
A k Iráku (a Íránu a dalším) jen tolik, že se ho budu zastávat tak, jako on by se zastal nás. A rozhodně bych z něj nedělal andílka; USA má houby co vyčítat.Jasně. Žádné mezinárodní právo není, protože tys o něm neslyšel. Státní suverenita je nesmysl. Vybombardovat kohokoli, kdo se nás nezastal, je v pořádku.
Zelení a radar. Zahraniční zelení jsou v zahraničí. Já jim (zahraničním zeleným) taky neříkám, co mají u sebe doma dělat.Rozumím. Začneme u nás v Čechách říkat melounům "banány" a všem budeme vysvětlovat, že to jsou "naše banány", ne melouny.
A že ostatní zelení říkají něco jiného než ti naši? A co jako? A hovno (jinak to říct nešlo).Jistě. Vlastně být zelený neznamená být proti zbrojení a výstavbě základen. Armáda je velice ekologická a válka sama o sobě prospívá životnímu prostředí. Kromě toho je známo, že výkonné radary zlepšují životní prostředí - ohřívají zvířátka a tak.
Věta "Budovat vojenské základny narušující mocenskou rovnováhu?" je jak z jiného světa. Mohl bys mi prosím říct, co NEnarušuje rovnováhu světa?Třeba moratorium na zbrojení, jestli ti to něco říká.
Ke znásilňování a jinému loupení rozsévačů mandelinek. (Mimochodem, troufám si, že česká zločinnost v USA je tak miliardkrát vyšší než ta americká v Česku.) Budu jedině rád, když si ho budou soudit sami. Než čekat na český rozsudek..."Tokio zuří. Americký voják měl znásilnit Japonku": http://aktualne.centrum.cz/zahranici/asie-a-pacifik/clanek.phtml?id=521103
Blitky mají andrgaund víc na sobě než v sobě; ve finále je to taková Nova...)Tohle je jenom blábol, sorry.
Mírný odpůrce radaru se bude do krve hádat s rozhodným odpůrcem radaru - to dává smysl.Jistě, že dává. Proč by nedávalo?
Charta OSN - ty znáješ, málčik? Nebo třeba selský rozum.Vždycky, když o něco šlo, tak OSN bylo první, kým si někdo vytřel zadek. Super, teď se cítím v bezpečí -- OSN řeklo "A bude mír!" Ještě by OSN mělo říct, že všichni jsou najezení a mají nohy v teple.
Jasně. Žádné mezinárodní právo není, protože tys o něm neslyšel. Státní suverenita je nesmysl. Vybombardovat kohokoli, kdo se nás nezastal, je v pořádku.Můžeš mi vysvětlit, jak souvisí moje zastávání se nějakého státu s mezinárodním právem? (Koneckonců, zrovna Irák státní suverenitu a mezinárodní práve velmi ctil a ctí, stejně jako tu tvou Chartu OSN.
Rozumím. Začneme u nás v Čechách říkat melounům "banány" a všem budeme vysvětlovat, že to jsou "naše banány", ne melouny.Zelení jsou zelení. Ne mezinárodní zelení s jednotným názorem. Žvatláš tu sice něco proti mainstreamu, ale sám máš v gatích, že by něco nebylo přesně podle nalinkování středním proudem.
Jistě. Vlastně být zelený neznamená být proti zbrojení a výstavbě základen. Armáda je velice ekologická a válka sama o sobě prospívá životnímu prostředí. Kromě toho je známo, že výkonné radary zlepšují životní prostředí - ohřívají zvířátka a tak.Pevně věřím, kolego, že doma nemáš televizor, mikrovlnnou trobou, přijímač rádiového signálu a další věci, co zlepšují životní prostředí. Mohl bys mi obrázek své světnice v jeskyni vytesat do hliněné (pozor, nepálené -- oheň otepluje klima!) destičky, abych se podíval na pravého vyznavače naturalismu?
Třeba moratorium na zbrojení, jestli ti to něco říká.Já řekl rovnováhu světa, ne rovnováhu světa, jak ji vidíš ty.
"Tokio zuří. Americký voják měl znásilnit Japonku": http://aktualne.centrum.cz/zahranici/asie-a-pacifik/clanek.phtml?id=521103No výborně. Před nedávnem zase český policista ubodal amerického vojáka. Což takhle za trest postřílet všechny české policisty, aby viděli, zač je toho loket? (Jen se děsím, až něco spáchá ajťák.)
Tohle je jenom blábol, sorry.Ano, blábolíš; to, cos napsal je opravdu jen blábol.
Vždycky, když o něco šlo, tak OSN bylo první, kým si někdo vytřel zadek.Takže podepíšeme mezinárodní smlouvy a pak si s nimi utřeme zadek a řekneme, že je to chyba těch smluv, ne naše, že jsme je porušili. Na bloggera z IT serveru docela slušný logický zkrat, nemyslíš?
Super, teď se cítím v bezpečí -- OSN řeklo "A bude mír!" Ještě by OSN mělo říct, že všichni jsou najezení a mají nohy v teple.Aha, a americký radar ti bezpečí zaručí JAK? Že ti bude grilovat mozek? Nebo tím, že na něj přiletí antiraketa? Sami Američané nevěří, že protiraketový systém bude funkční.
Můžeš mi vysvětlit, jak souvisí moje zastávání se nějakého státu s mezinárodním právem?Ne, to nemůžu. Najdi si něco o mezinárodním právu a pak se o tom můžeš hádat. Když nevíš, nevíš. Sorry.
(Koneckonců, zrovna Irák státní suverenitu a mezinárodní práve velmi ctil a ctí, stejně jako tu tvou Chartu OSN.V době, kdy byl Irák napaden, nikoho neohrožoval. Žádné zbraně hromadného ničení tam nebyly, samy americké služby to nedávno přiznaly. Irák ctil suverenitu rozhodně víc, než USA, které za poslední desetiletí provedly v zahraničí řadu jednostranných ozbrojených intervencí.)
Zelení jsou zelení. Ne mezinárodní zelení s jednotným názorem.Nedělej ze sebe prosímtě hlupáka. Strany, které se označují za zelené, mají v programu udržitelný rozvoj, ochranu životního prostředí a minimálně zastavení dalšího zbrojení. Žádná strana zelených nepodporuje výstavbu takových projektů, jako je radar v Brdech, který podněcuje další závody ve zbrojení.
Žvatláš tu sice něco proti mainstreamu, ale sám máš v gatích, že by něco nebylo přesně podle nalinkování středním proudem.Tohle prostě nedává smysl. Zkus vypustit invektivy a dát tomu hlavu a patu.
Pevně věřím, kolego, že doma nemáš televizor, mikrovlnnou trobou, přijímač rádiového signálu a další věci, co zlepšují životní prostředí. Mohl bys mi obrázek své světnice v jeskyni vytesat do hliněné (pozor, nepálené -- oheň otepluje klima!) destičky, abych se podíval na pravého vyznavače naturalismu?Mám tuhle ubohost komentovat?
Já řekl rovnováhu světa, ne rovnováhu světa, jak ji vidíš ty.Existují online slovníky cizích slov - najdi si tam slovo "moratorium".
No výborně. Před nedávnem zase český policista ubodal amerického vojáka. Což takhle za trest postřílet všechny české policisty, aby viděli, zač je toho loket? (Jen se děsím, až něco spáchá ajťák.)A ten policista ho ubodal v Americe a my jsme ho odmítli vydat k trestnímu stíhání?
Ano, blábolíš; to, cos napsal je opravdu jen blábol.Nějaké argumenty nemáš? Jenom invektivy? Promiň, ale argumentačně ti nějak začíná docházet dech. Uznávám, že jsem tě asi rozčílil, ale to není důvod k invektivám. Chce to sledovat i jiná média, než jenom mainstream, abys nekonzumoval jenom oficiální propagandu vykonstruovanou Vondry, Parkanovými a Klvani, rozumíš.
Takže podepíšeme mezinárodní smlouvy a pak si s nimi utřeme zadek a řekneme, že je to chyba těch smluv, ne naše, že jsme je porušili.Smlouva nezaručí, že se nebude porušovat. Já se s tebou můžu dohodnout, že tě nenakopu do hýždí, ale klidně tě do nich nakopu, pokud nebudeš silnější nebo pokud se tě nezastanou kamarádi. Tohle je realita, kdežto ty máš v ruce jen ideály.
Ne, to nemůžu. Najdi si něco o mezinárodním právu a pak se o tom můžeš hádat. Když nevíš, nevíš. Sorry.Tak ti to vysvětlím sám: smlouva na moje osobní zastání nějaké země nemá vliv.
V době, kdy byl Irák napaden, nikoho neohrožoval.Jak se to pozná?
Žádné zbraně hromadného ničení tam nebyly, samy americké služby to nedávno přiznaly.Prdlajs. Ne nebyly: nenašly se.
Irák ctil suverenitu rozhodně víc, než USA, které za poslední desetiletí provedly v zahraničí řadu jednostranných ozbrojených intervencí.Irák ctil suverenitu v závislosti na své vojenské síle.
Nedělej ze sebe prosímtě hlupáka. Strany, které se označují za zelené, mají v programu udržitelný rozvoj, ochranu životního prostředí a minimálně zastavení dalšího zbrojení. Žádná strana zelených nepodporuje výstavbu takových projektů, jako je radar v Brdech, který podněcuje další závody ve zbrojení.No vidíš. A podle mě zase škodí nesmyslné "zelené" projekty, se kterými máme tu čest se setkávat. A škodí daleko víc než dvě stě radarů v Brdech. Kromě toho, jak už jsem řekl, zelení jsou v koalici, a tudíž musí dělat kompromisy. Až budou mít nad 50 % zákonodárců, ať si tu klidně do řepkového pole vyšlapou třeba Johna Lennona.
Mám tuhle ubohost komentovat?Ano. Jestli se domníváš, že rádiový signál (mikrovlnná trouba...) nemá vliv na životní prostředí, tak si kup deník Aha a spolu s Jirkou Krampolem si doplň základní vzdělání.
A ten policista ho ubodal v Americe a my jsme ho odmítli vydat k trestnímu stíhání?Irelevantní.
Nějaké argumenty nemáš? Jenom invektivy?První invektiva byla, že smrdím -- od tebe.
Promiň, ale argumentačně ti nějak začíná docházet dech. Uznávám, že jsem tě asi rozčílil, ale to není důvod k invektivám. Chce to sledovat i jiná média, než jenom mainstream, abys nekonzumoval jenom oficiální propagandu vykonstruovanou Vondry, Parkanovými a Klvani, rozumíš.Takhle končí rozhovor se všemi fanatickými odpůrci radaru: "Seš blbej Američan, zmanipulovanej médii a bla bla bla." Ptal ses, proč se tak hádám s odpůrci radaru, když jsem sám mírně proti. Toto je odpověď. Kruh se uzavřel; řekl jsem, co jsem chtěl.
Prdlajs. Ne nebyly: nenašly se.Není to trochu podivné, že se nenašlo něco, o čem tajné služby věděly, kde přesně se to nachází? Samozřejmě je tu možnost, že v tom chaosu spojeným s rychlým postupem invazní armády se našel někdo, kdo byl schopen na všech těch místech zorganizovat likvidaci všech ZHN tak, že se nenašly ani stopy. Jenom je to docela nepravděpodobné.
Chápete, že USA bezdůvodně napadly a okupují suverénní stát?Byl Irák suverénní stát? Byl. Napadly ho USA (aniž by je Irák ohrožoval)? Napadly. Okupují ho v současné době? Okupují. Ještě nějaké nejasnosti? Jaký důvod bych chtěl k napadení jiného státu vojenskou silou? Co takhle důvody, které uznává mezinárodní právo?
Ne.
Proč jsou Blisty blitky? Protože píší jinak, než mainstream?Míval jsem Britské listy velice rád, dokonce je mám v blogu mezi oblíbenými odkazy. Bohužel v posledních měsících je to čím dál horší a začínám uvažovat, že je přestanu číst. Často jde o zcela zjevné lži, jednou už jsem to dokonce nevydržel a napsal jsem panu Kotrbovi (naštěstí to pak dal do pořádku a dezinformace z článku odstranil).
A kdo bude tím "moudrým" - do toho už lidé mluvit mohou.To sice mohou, ale když jsou tak blbí, že nemohou rozhodovat o otázkách národní bezpečnosti, tak přece nemůžou rozhodnout správně, kdo jsou ti "moudří"...
Ja myslim, ze do otazek narodni bezpecnosti nemaji obycejni lide co kecat. Pulka z nich jsou totiz pacifisti a ten zbytek nasilnici. Dav nema zadnou inteligenci, proto by o takto dulezitych vecech meli rozhodovat jednotlivci, atsi treba predtim tim davem zvoleni, to uz je jedno.vs.
To neznamená, že jsou lidé blbí.
Jsem taky toho názoru, že by se vůbec celý ten náš slavný rozpočet měl rozškatulkovat a rozdělit.Ono už to rozdělené je (zde § 2 zákona 589/1992 Sb.). Problém je v tom, že lze velmi snadno použít tyto peníze k jiným účelům. Není žádná páka, která by zabránila tomu, aby se převedlo např. 20 miliard z důchodového účtu někam jinam, třeba na zaplacení prohrané arbitráže.
Připadá mi to, že všechny ty státem vybrané peníze padají na jednu hromadu a naší slavní politici a ekonomové ve vládě ví prd, za co vybírají a za co ne.Jsem si jist, že většina ministrů to více poměrně dobře.
Do nedávna se vůbec nevybíralo za cesty a kamiony si z ČR udělaly levnou cestu do jiných států. Kdo ví kolik takovýchto "krp" tam ještě je.To není pravda. Vybíralo se formou spotřební daně z nafty. Bohužel nafta byla (a pořád je) oproti benzinu daňově zvýhodněná. Zvýšit SD z nafty (alespoň na úroveň benzinu) bylo mnohem jednodušší a výhodnější než zavádět mýtné. Mýtné totiž vytlačuje kamiony z dálnic, kdežto vyšší SD by účinkovala všude stejně. Jenže bohužel bylo asi potřeba nechat někoho vydělat, tak se postavil drahý a komplikovaný systém mýtného.
Třeba se na zdravotnictví a nebo důchody vybírá dost, ale neví se o tom a platí se z té škatule jiné věci, za které se peníze nevybírají.Na zdravotnictví se zcela určitě nevybírá dost. Problém je totiž s tzv. státními pojištěnci, tedy dětmi, důchodci, nezaměstnanými atd. Stát za ně platí částku, která zejména u důchodců absolutně nekryje náklady na zdravotní péči, dokonce ani nedosahuje výše odpovídající pojistnému podle výše důchodu. Výsledkem je deficit systému, který se pak řeší nesystémovými kroky.
...které se na té spotřebě "naší" nafty až tak moc nepodílí.To jako že tady v Čechách jezdí na vzduch?
Myslím, že nafta je zvýhodněna z určitého důvodu. S cenou nafty se totiž hýbe cena většiny výrobků a surovin denního použití.A mýtné se do toho nepromítne, že?
Co se týče jejího zvednutí a upuštění od mýtného, tak s tím si dovolím nesouhlasit. To by znamenalo, že budeme opět levnou cestou pro všechny zahraniční kamiony, které se na té spotřebě "naší" nafty až tak moc nepodílí.To je nesmysl. Německo a Rakousko mají naftu výrazně dražší než my. Proto řidiči z těchto států tankují u nás. Jakmile by byla nafta dražší, výhodnost by klesla, proto by si někteří řidiči rozmysleli jezdit např. z Mnichova do Berlína přes nás. Dnes se platí mýtné cca 4 Kč/km. Pokud má kamion spotřebu např. 40 l nafty na 100 km, tak je to na kilometr 0,4 l, tedy (při 30 Kč/l) 12 Kč/km za naftu. Pokud by nafta stála 40 Kč/l, pak by to bylo 16 Kč/km, čili stejně jako s mýtným (ovšem při jízdě po všech silnicích - naopak by bylo výhodnější jet po dálnici, protože by byla nižší spotřeba). Příjemným vedlejším efektem by bylo, že by si leckdo rozmyslel nákup osobáku se smradlavým a škodlivým naftovým motorem.
Cestou podle mě je, zakázat těmto kamionům cestu přes některé úseky silnic, kterou si "šetří" za mýtné.To není řešením, protože by to znemožnilo místní dopravní obslužnost (zásobování obchodů, dopravu pro místní továrny apod.). Pokud by byly výjimky, zase by to někdo musel kontrolovat a byl by v tom bordel.
Nebo lépe, ale na to už je pozdě, zavést výběr mýtného přes družice a ne systémem založeným na 5GHz technologii spolu s mýtnými branami.Za to můžeme poděkovat bývalému ministru Šimonovskému a celé tehdejší vládě. Dali si tehdy do podmínek, že to bude pozemní systém, přestože bylo již tehdy jasné, že se bude v celé EU používat systém satelitní.
Automobily s benzínovým motorem by mohly být osazeny také filtrem sazí; emise sazí nejsou už jen záležitostí vznětových motorů. – jemné pevné částice (imise) Diesel Fuel News, 15. září, 2003 Jack Peckham Newport, R.I. – Vědci, kteří odebírali reálné vzorky emisí z automobilů na silnicích a v laboratorních testovacích centrech, zjistili, že automobily s benzínovými motory emitují daleko více jemných pevných částic. než jak se dosud všeobecně soudilo. Nové údaje svědčí o tom, že množství emisí jemných pevných částic vypouštěných moderními automobily s benzínovými motory, včetně „normálních emisních nečistot vypouštěných za vysokých otáček a při velkém zatížení“ a automobily s "vyběhanými motory s vysokou spotřebou oleje“ – může být "stejné nebo dokonce vyšší než u vznětových motorů." To tvrdí renomovaní odborníci na pevné částice spalování minnesotské university na základě provedených reálných zkoušek. Proč by se tato skutečnost mohla stát velkým problémem? Emise jemných pevných částic ze spalování benzínu a polotěkavé organické sloučeniny mohou být totiž stejně (nebo dokonce více) „toxické“ než saze emitované vznětovými motory. Dokazují to současné, nyní publikované vědecké studie (viz Diesel Fuel News 9/2/02, strana 1). Joe Mauderly, viceprezident Lovelaceova výzkumného ústavu dýchacích cest (Lovelace Respiratory Research Institute (LRRI)) při citaci průkopnických zkušebních výsledků z reálných emisí vozidel –publikovaných v prosincovém vydání publikace Toxicological Sciences v roce 2002 – poukázal na to, že výpary spalin polotěkavých organických sloučenin mohou být stejně „toxické“ jako emise sazí. Při testech reagovaly plíce krys na tyto emise výfukových plynů benzinových/vznětových motorů (bez filtru pevných části (sazí) – DPF) zanícením a poškozením tkáně. Obdobné reakce u lidí „ by mohly zhoršit astma a vyvolat bronchitidu“ uvedl Mauderly na semináři pojednávajícím o Snížení emisí vznětových motorů (sponzorovaném ministerstvem energetiky USA) a konaném v tomto ústavu. A navíc, výfukové plyny jak z benzínových, tak i vznětových motorů (bez DPF) vyvolaly mutagenecitu u baktérií, to znamená „základní ukazatel nebezpečí vzniku rakoviny“, dodal. Bylo prokázáno, že špatně udržovaná „kouřící“ vozidla představují ta nejhorší zdravotní rizika, protože vypouští do ovzduší dvakrát více polotěkavých organických sloučenin a imisí jemných pevných částic než dobře udržované motory. A navíc, „toxicita těchto emisí je dvojnásobná oproti toxicitě výfukových plynů normálních vozidel --[takže] „kouřící“ vozidla velmi pravděpodobně představují čtyřnásobně vyšší riziko onemocnění dýchacích cest“ dodal Mauderly. Ani žádné regulační opatření, jako je například preferování stlačeného zemního plynu coby náhrady za motorovou naftu, nevyřeší problémy spojené s „toxicitou“ jemných pevných částic, jak znovu zde prokázaly studie přehledně shrnuté společnostmi International Truck & Engine a New York City Transit (viz Diesel Fuel News 3/17/03, strana 10). Jak zde potvrdil kalifornský Úřad pro vzdušné zdroje (California Air Resources Board (CARB)) osazení motorů na spalování zemního plynu oxidačními katalyzátory pouze přivede tyto motory na „čistou“ úroveň vznětových motorů vybavených filtry sazí (DPF). Jedinou zbývající „výhodou“ motorů na zemní plyn jsou nižší certifikační hladiny kysličníků dusíku (NOx), i když současné reálné studie svědčí o tom, že tyto motory vykazují velké kolísání v množství vypouštěných NOx (někdy dokonce daleko vyšší než v současnosti používané vznětové motory), a to v důsledku problémů spojených se snímači kyslíku a s velmi širokou variabilitou palivových komponent na „zemní plyn“. Takže nyní by měly organizace zajišťující ochranu ovzduší proti znečišťování řešit kromě problémů spojených s emisemi výfukových plynů vozidel i další problém: emise ultrajemných pevných částic vozidel s benzínovými motory. Vědecké studie ukazují, že vzhledem k tomu, že park dálničních vozidel USA spaluje asi třikrát více benzínu než motorové nafty a dále vzhledem k tomu, že vozidla s benzínovým motorem nyní prokazatelně emitují značné množství jemných pevných částic a „toxických látek“, nemusí být stávající regulační přísná opatření zaměřená výlučně na emise pevných částic naftových motorů jenom jediným cílem veškerého snažení o udržení čistého ovzduší. Tato záležitost nabývá nyní na významu i v Evropě, protože švýcarský úřad na ochranu životního prostředí nedávno navrhl, aby Evropa přijala limit emisí počtu jemných pevných částic vozidel ve výši [1011] částic na jeden kilometr. "To odpovídá zhruba [1012] částic na jeden kilogram paliva," vysvětlil David Kittelson vědecký odborník na částice spalování minnesotské university na semináři DEER tam konaném. "Je nepravděpodobné, že by náš park silničních vozidel s benzínovými motory mohl této normě vyhovět“ řekl Kittelson, čímž nastolil otázku: "Budou benzínové motory potřebovat filtry výfukových plynů?" V interview po ukončení semináře nám Kittelson vysvětlil, že je docela možné představit si kroky v regulaci vnitřního spalování motorů, které by mohly také snížit emise počtu pevných částic u benzínových motorů. Nakonec dodal, že je ale stejně tak docela možné představit si benzínové motory osazené filtry pevných částic, zvláště v případě, že se zákonné orgány usnesou na tom, že limity emisí počtu ultrajemných částic (to znamená nejen hmotnostní limity pevných částic) jsou klíčovou zdravotní záležitostí. Jak četné studie nyní prokázaly, je ironií, že přestože jsou vznětové motory někdy ochránci životního prostředí „démonizovány“, jejich filtry sazí (DPF) téměř úplně eliminují hmotné emise pevných částic a drasticky snižují rovněž emise počtu těchto částic. Pro studie minnesotské university výzkumníci použili důvtipně řešenou pojízdnou laboratoř namontovanou na nákladním automobilu, aby mohli v létě otestovat různá vozidla v lokalitě Minneapolis – St. Paul a provedly částečné srovnání kvality ovzduší v pracovní dny oproti víkendům. Odůvodnění: provoz nákladních vozidel (vybavených většinou vznětovými motory) se o víkendech drasticky snižuje, zatímco objem provozu automobilů s benzínovými motory je o víkendu téměř stejný jako v pracovní dny. Tato studie odběru vzorků reálných emisí prokázala, že za ustálených dálničních jízdních podmínek se emise pevných částic benzínových motorů příliš nelišily od běžných koncentrací okolí. Avšak v případě, že vozidla s benzínovým motorem „prudce akcelerují“, pak „ rozložení velikosti váženého průměru počtu [pevných částic] u testovaných vozidel bylo obdobné jako u moderních těžkých nákladních automobilů se vznětovými motory,“ vysvětlil Kittelson. "Emise počtu pevných částic byly při vysokých otáčkách a při startu studeného motoru podstatně vyšší“, dodal. Paleta testovaných vozidel s benzínovými motory byla velice široká a zahrnovala nejen „nové a čisté, ale i staré a kouřící automobily“, řekl. "To nebyla náhodně zvolená, ale spíš reálná vozidla," řekl. Je překvapující, že relativně čisté automobily s „normálními emisemi“ ještě vyhověly nebo překračovaly toto emisní číslo tuhých částic při vysokých otáčkách/velkém zatížení, zatímco staré automobily s benzínovým motorem a s vysokou spotřebou oleje tomuto emisnímu číslu tuhých částic také vyhověly nebo jej překračovaly. Zatímco novější vozidla měla nižší emise, „benzínové motory byly velmi citlivé na změny v zatížení—daleko více než vznětové motory," sdělil Kittelson. A co víc, "většina drobounkých tuhých částic—s velikostí kolem 10 nanometrů—pochází z benzinových motorů", a ne ze vznětových motorů. Důsledek: Většina poslední vědecké/zdravotnické literatury věnuje speciální pozornost těmto drobounkým částicím, které se považují za větší zdravotní riziko v porovnání s většími částicemi. Terénní testování ukázalo, že vozidla s benzínovými motory produkují za jízdy na vysokých otáčkách mnohem více emisí tuhých částic. Stejně tak výzkumní pracovníci znovu vyvrátili „ mýtus, že benzín nevytváří mnoho elementárního uhlíku. Ale vytváří. “ řekl Kittelson, "zvláště při startech studeného motoru vzniká značné množství elementárního uhlíku. Zážehové motory produkují za studených podmínek a během startu studeného motoru horší emise“. Po terénních silničních testech se výzkumníci minnesotské university zabývali zkoumáním emisí z podmnožiny lehkých vozidel s benzinovým motorem testovaných na válcovém stavu. Tyto laboratorní testy potvrdily, že - stejně tak jako u terénních silničních testů - emise počtu tuhých částic byly "daleko vyšší při startu studeného motoru, zvláště pak u vozidel s málo najetými kilometry." Laboratorní testy vozidel také potvrdily, že "nejvyšší číselné koncentrace byly naměřeny za špičkové rychlosti vozidla (70 mph)" a že "větší částice se emitují spíše "při startech studeného motoru, kdy se vozidlo zahřívá při nižších otáčkách." Výzkumní pracovníci minnesotské university rovněž našli důmyslnější cestu zotavení benzínového motoru typu „simulovaného kuřáka" pro testy na válcové stolici, a to za účelem porovnání laboratorních výsledků s výsledky silničních testů vozidel. Touto cestou je odkapávání mazacího oleje do sacího ventilu motoru a tím imitování netěsnosti těsnění sacího ventilu. Výsledné emise tuhých částic z tohoto benzinového producenta „vysokých emisí“ byly podstatně vyšší než u lépe udržovaných vozidel, stejně tak jako u vozidel testovaných v terénu na silnici. Výsledky prokázaly, že "základní provozní režim [benzínového] producenta vysokých emisí se blíží k úrovni emisí starších vznětových motorů," řekl Kittelson. Vezmeme-li v úvahu všechna vozidla s benzínovým motorem zahrnutá do předmětné studie, pak "moderní používaná vozidla se zážehovým motorem vykazují významný podíl hmotných emisí (1-7 miligramů/kilometr)" v jednotných cyklických testech studených motorů. "Emise elementárního uhlíku v těchto testovacích cyklech byly překvapivě vysoké, typicky v řádu 30 až 60 % P[M2,5] hmotnostních," uvedl Kittelson. A co víc, "emise extrémně malých částic (<10 nm) mohou být při rychlé jízdě po dálnici velmi vysoké ([1014] až [1016] částic/kilogram paliva) a to dokonce u vozidel s jmenovitě nízkými emisemi. Skladování a uvolnění [benzínových částic ve výfukových soustavách] hraje důležitou úlohu v tvorbě těchto částic" - je to činitel, který by potenciálně mohl podpořit vypracování nových, dalekosáhlých plánů na kontrolu emisí zážehových motorů. Gasoline cars may need particulate filters; PM emission no longer just a diesel issue - particulate matter Diesel Fuel News
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.