Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
nestydím se, sere mě to ...
p.s. kdenlive mě tolik neštve, ale proč musí vytuhnout - to jsem v práci zažil na XP naposledy asi předloni :(
vidim na screenshote ze mas zapnute efekty, ak mas nahodou ati a pouzivas radeonhd ovladac tak efekty vypni a nic ti nebude padat.
mám nVidia 8600, ovladače z non-free, zkusím vypnout
Na stydění není nic špatného ani divného, když člověk předvede na Linuxu tak triviální záležitost, jako je připojení flashky a ono to nefunguje ...
I když je všechno v pořádku, připojování těchto médií pod Linuxem je pro běžného uživatele obtížnější, než u Windows. Manželka používá v práci Windows a hodně pracuje s disketami a flash diskem, když je doma v Linuxu, tak to sice zvládne, ale nadává, že je to opruz
já taky ne - vyjma tohoto případu a je to u mě jen specialita KDE 4.2.2 na 3.5.10 to bylo v pohodě, na 4.1.3 myslím taky. bohužel nejsem schopný jiné prostředí než je KDE dlouhodobě používat (mea culpa)
Připojování flashky mám nastavené v /etc/fstab (/dev/sdc1 /media/kamera...), připojuji stále stejnou flashku v uživateli mount /media/kamera (mám ve skriptu), všechno je v pořádku. Pak jsem použil jinou flashku a připojení se nezdařilo. Jistě, přes dmesg jsem zjistil, že to chtělo jen /dev/sdc, a pak jsem provedl připojení ručně, ale nerozumím tomu proč..)
/var/log/messages
. Rovnou tak vidím zda dojde k vytvoření diskových oddílů, nebo ne.
Jen tak mimochodem. Právě spisuji pro wikibooks kapitolu o tom, jak tahat data z neznámých disků.
Já v kdenlive stříhal úplně v pohodě. Jediný problém který jsem měl byl při renderování částí, které jsem zrychlil. Ty se pak chovali divně. Pak jsem přešel na nejnovějěí verze všeho a bylo to v pohodě.
jo, je v pohodě, ale jednou za čas (většinou při vložení přechodu) v tom konkrétním místě padlo a když těch videostop máš 20 a různé přechody mezi fotkama a podobně, tak ta pravděpodobnost je vysoká
jinak jo, kdenlive udělalo obrovský krok dopředu a je v pohodě použitelné, ale má mouchy a dle murphyho zákonů se všechny ty mouchy projeví v nejmíň vhodnou dobu a včera to bylo rojení
KDE4...popř HW problém,
odp používat stabilnější prostředí...
kvuli HW problému jsem měl počítač na reklamaci - výměna GK, u desky se zjistilo, že na patici procesoru chybí jedna nožička - reklamace neuznána (skládal jsme si počítač sám, nejsem si vědom toho, že bych ji ulomil, ale to se nedá okecat)
- nevím, od té doby klid až na dva bohužel identické případy. počkám až do repo padnou nové ovladače pro GK, když se bude pak problém opakovat, tak vypnu efekty, případně zkusím používat jiné prostředí. pak se uvidí
Ja si zase kupodivu na Kdenlive nemohu vubec stěžovat, od te doby co mam verzi 0.7.3 nespadlo ani jednou. A to byly doby, kdy mi na archu nešlo spustit vůbec a nebo spadlo hned po startu...
Tiskni
Sdílej: