Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tiskni
Sdílej:
tvrzení jako třeba: "Linux je snadný a bezproblémový", nebo "OpenOffice stoprocentně nahradí Word a Excel", případně "Firefox stoprocentně nahradí Internet Explorer".Taková tvrzení jsou samozřejmě mimo mísu (to je asi jako tvrdit, že Smart nahradí Audi A8 nebo naopak). Kdo s nimi operuje, je zaslepený (v tom má JXP pravdu)
Takže než začnete propagovat, tak si uvědomte, že hesla typu "proprietární", "svobodný", "open source", "bezpečnost", atd. nemá pro běžného uživatele pražádný význam.Ale význam má slovo zdarma (byť je v bujícím SW pirátství řádně otupený - ale např. v neziskových organizacích, kde už mají - po nedávných událostech - strach z policejních razií, význam rozhodně má). Slovo bezpečnost bych úplně nezavrhoval, pro mnoho lidí není úplně lhostejné (hlavě pro ty, kdo si zanesli do počítače nějaké pořádné škůdce). Proto propagaci rozhodně nezavrhuji - bez ní není šance, že by se bezesporu kvalitní programy více rozšířily. Je ale potřeba postupovat uvážlivě a nenásilně, a používat srozumitelné argumenty.
Ne, slovo bezpečnost pro 99,999% obyčejných lidí nemá žádný význam. Běžnému člověku je naprosto ukradené, jestli se mu v počítači prohání padesát breberek (pokud mu počítač jede plynule), a že si lidé z druhého konce republiky prohlížejí jeho nasdílený disk ve Windows a tahají si k sobě intimní fotky manželky, které má na disku.To není tak úplně pravda. Některé druhy havěti (např. známý RPC-exploitový červ MSBlaster) totiž úplně znemožňují práci. Zrovna uvedeného červa jsem před něco víc než 2 lety odstraňoval z desítek počítačů (bohužel včetně svého
"Proč si to neukládáte samostatně?" - "Já to nepotřebuju."Tohle znám moc dobře (už jsem o tom psal do blogu). Legrace byla, když tohle někdo praktikoval v T602, a dostal se do bodu, kdy vyčerpal paměť. Pak už nešlo udělat vůbec nic - jen smazat část dokumentu, aby šlo vůbec něco uložit. Zajímavé bylo také pozorovat tyto lidi při hledání toho textu, který je zajímal (což v několikasetstránkovém dokumentu není triviální). Zuřivě mačkali PgUp-PgDn třeba i několik minut (a o funkci vyhledávání nechtěli ani slyšet).
"Nemám na to čas."Spousta lidí nemá čas u semaforu počkat, až jim skočí zelená. Je zajímavé, že pak v nemocnici toho času mají dostatek (o hřbitovu nemluvě)
Ve světě, kde se celá firemní oddělení zabývají přepisováním jedněch excelových tabulek do druhých (činnost řešitelná krátkých skriptem), mě to už nepřekvapuje.A nejhorší je, že když jim takovou činnost chce člověk odebrat, tak narazí na tvrdý odpor. Ukázalo by se totiž, že těch x lidí jinou práci nemá, a že jsou tam tedy zbyteční. A i kdyby nebyli propuštěni, museli by se učit něco nového - a to, jak známo, bolí