Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
tvrzení jako třeba: "Linux je snadný a bezproblémový", nebo "OpenOffice stoprocentně nahradí Word a Excel", případně "Firefox stoprocentně nahradí Internet Explorer".Taková tvrzení jsou samozřejmě mimo mísu (to je asi jako tvrdit, že Smart nahradí Audi A8 nebo naopak). Kdo s nimi operuje, je zaslepený (v tom má JXP pravdu)
Takže než začnete propagovat, tak si uvědomte, že hesla typu "proprietární", "svobodný", "open source", "bezpečnost", atd. nemá pro běžného uživatele pražádný význam.Ale význam má slovo zdarma (byť je v bujícím SW pirátství řádně otupený - ale např. v neziskových organizacích, kde už mají - po nedávných událostech - strach z policejních razií, význam rozhodně má). Slovo bezpečnost bych úplně nezavrhoval, pro mnoho lidí není úplně lhostejné (hlavě pro ty, kdo si zanesli do počítače nějaké pořádné škůdce). Proto propagaci rozhodně nezavrhuji - bez ní není šance, že by se bezesporu kvalitní programy více rozšířily. Je ale potřeba postupovat uvážlivě a nenásilně, a používat srozumitelné argumenty.
Ne, slovo bezpečnost pro 99,999% obyčejných lidí nemá žádný význam. Běžnému člověku je naprosto ukradené, jestli se mu v počítači prohání padesát breberek (pokud mu počítač jede plynule), a že si lidé z druhého konce republiky prohlížejí jeho nasdílený disk ve Windows a tahají si k sobě intimní fotky manželky, které má na disku.To není tak úplně pravda. Některé druhy havěti (např. známý RPC-exploitový červ MSBlaster) totiž úplně znemožňují práci. Zrovna uvedeného červa jsem před něco víc než 2 lety odstraňoval z desítek počítačů (bohužel včetně svého
"Proč si to neukládáte samostatně?" - "Já to nepotřebuju."Tohle znám moc dobře (už jsem o tom psal do blogu). Legrace byla, když tohle někdo praktikoval v T602, a dostal se do bodu, kdy vyčerpal paměť. Pak už nešlo udělat vůbec nic - jen smazat část dokumentu, aby šlo vůbec něco uložit. Zajímavé bylo také pozorovat tyto lidi při hledání toho textu, který je zajímal (což v několikasetstránkovém dokumentu není triviální). Zuřivě mačkali PgUp-PgDn třeba i několik minut (a o funkci vyhledávání nechtěli ani slyšet).
"Nemám na to čas."Spousta lidí nemá čas u semaforu počkat, až jim skočí zelená. Je zajímavé, že pak v nemocnici toho času mají dostatek (o hřbitovu nemluvě)
Ve světě, kde se celá firemní oddělení zabývají přepisováním jedněch excelových tabulek do druhých (činnost řešitelná krátkých skriptem), mě to už nepřekvapuje.A nejhorší je, že když jim takovou činnost chce člověk odebrat, tak narazí na tvrdý odpor. Ukázalo by se totiž, že těch x lidí jinou práci nemá, a že jsou tam tedy zbyteční. A i kdyby nebyli propuštěni, museli by se učit něco nového - a to, jak známo, bolí
Tiskni
Sdílej: