Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
tvrzení jako třeba: "Linux je snadný a bezproblémový", nebo "OpenOffice stoprocentně nahradí Word a Excel", případně "Firefox stoprocentně nahradí Internet Explorer".Taková tvrzení jsou samozřejmě mimo mísu (to je asi jako tvrdit, že Smart nahradí Audi A8 nebo naopak). Kdo s nimi operuje, je zaslepený (v tom má JXP pravdu)
Takže než začnete propagovat, tak si uvědomte, že hesla typu "proprietární", "svobodný", "open source", "bezpečnost", atd. nemá pro běžného uživatele pražádný význam.Ale význam má slovo zdarma (byť je v bujícím SW pirátství řádně otupený - ale např. v neziskových organizacích, kde už mají - po nedávných událostech - strach z policejních razií, význam rozhodně má). Slovo bezpečnost bych úplně nezavrhoval, pro mnoho lidí není úplně lhostejné (hlavě pro ty, kdo si zanesli do počítače nějaké pořádné škůdce). Proto propagaci rozhodně nezavrhuji - bez ní není šance, že by se bezesporu kvalitní programy více rozšířily. Je ale potřeba postupovat uvážlivě a nenásilně, a používat srozumitelné argumenty.
Ne, slovo bezpečnost pro 99,999% obyčejných lidí nemá žádný význam. Běžnému člověku je naprosto ukradené, jestli se mu v počítači prohání padesát breberek (pokud mu počítač jede plynule), a že si lidé z druhého konce republiky prohlížejí jeho nasdílený disk ve Windows a tahají si k sobě intimní fotky manželky, které má na disku.To není tak úplně pravda. Některé druhy havěti (např. známý RPC-exploitový červ MSBlaster) totiž úplně znemožňují práci. Zrovna uvedeného červa jsem před něco víc než 2 lety odstraňoval z desítek počítačů (bohužel včetně svého
"Proč si to neukládáte samostatně?" - "Já to nepotřebuju."Tohle znám moc dobře (už jsem o tom psal do blogu). Legrace byla, když tohle někdo praktikoval v T602, a dostal se do bodu, kdy vyčerpal paměť. Pak už nešlo udělat vůbec nic - jen smazat část dokumentu, aby šlo vůbec něco uložit. Zajímavé bylo také pozorovat tyto lidi při hledání toho textu, který je zajímal (což v několikasetstránkovém dokumentu není triviální). Zuřivě mačkali PgUp-PgDn třeba i několik minut (a o funkci vyhledávání nechtěli ani slyšet).
"Nemám na to čas."Spousta lidí nemá čas u semaforu počkat, až jim skočí zelená. Je zajímavé, že pak v nemocnici toho času mají dostatek (o hřbitovu nemluvě)
Ve světě, kde se celá firemní oddělení zabývají přepisováním jedněch excelových tabulek do druhých (činnost řešitelná krátkých skriptem), mě to už nepřekvapuje.A nejhorší je, že když jim takovou činnost chce člověk odebrat, tak narazí na tvrdý odpor. Ukázalo by se totiž, že těch x lidí jinou práci nemá, a že jsou tam tedy zbyteční. A i kdyby nebyli propuštěni, museli by se učit něco nového - a to, jak známo, bolí
Tiskni
Sdílej: