Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Tak jsem se dal dohromady ještě s dalšíma lidma a chceme si pořídit dedikovaný server - a mým úkolem je to navrhnout po softwarové i hardwarové stránce... budu to sloužit pro nás jako webhosting.
Do začátku bych asi rád dedikovaný server, abych se nemusel tolik starat o hw, líbí se mi třeba i nabídka na abíčku, konkrétně tento stroj.
Co na to říkáte? Chci aby na tom běžel webhosting s dosti doménama (časem jich může být i dost - nemělo byt to být výpočetně náročné, většina jsou jednoduché věci a nějaké php+mysql... samozřejmě ftp přístup. Nemám zkušenosti s větší zátěží - kolik myslíte že toho takový stroj zmákne? Chci tam mít RAID-1.
A další věcí co mě trápí je softwarová stránka věci - bude tam běžet klasicky apache, postfix, courier (pop3, možná imap), mysql a třeba pureftp. Například postfix s courierem mi už nad virtuálními uživateli běhá (nad postgresql), ale nejsem si jistý jestli na to nějak napojím dobře i ty ostatní... ftp jo, ale apache?
Kdyby měl někdo nějaké takové malé domácí multihosting řešení nad postgre nebo mysql nebo užitečný odkaz tak mu budu moc vděčný... nerad bych se pustil do něčeho úplně naslepo a vymýšlel znova hranaté kolo...
Díky moc a hezké léto
Tiskni
Sdílej:
Predpokladam, ze tato p*c*v*na sa hojne vyuziva napriklad na vysokych skolachJistěže
zapojit aj mozog ;) veci budu zrazu ovela jasnejsie, uvidistak s tímto musím ostře nesouhlasit
Ach tak, díky za poučení, mozkem to bude, že mne to hned nenapadlo… :-)
Že jsem tak smělý: vy s tím máte nějaké praktické zkušenosti nebo jen tak planě spekulujete? Podle toho, co jste zatím napsal, mi to totiž připadá spíš na tu druhou variantu…
mod_php
. Ale nejsem si jistý, zda je tento modul skutečně schopen takto komunikovat s nějakými databázemi. A také nyní nepočítám embedded databáze, kde je to ještě jednodušší.