Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jsem se dal dohromady ještě s dalšíma lidma a chceme si pořídit dedikovaný server - a mým úkolem je to navrhnout po softwarové i hardwarové stránce... budu to sloužit pro nás jako webhosting.
Do začátku bych asi rád dedikovaný server, abych se nemusel tolik starat o hw, líbí se mi třeba i nabídka na abíčku, konkrétně tento stroj.
Co na to říkáte? Chci aby na tom běžel webhosting s dosti doménama (časem jich může být i dost - nemělo byt to být výpočetně náročné, většina jsou jednoduché věci a nějaké php+mysql... samozřejmě ftp přístup. Nemám zkušenosti s větší zátěží - kolik myslíte že toho takový stroj zmákne? Chci tam mít RAID-1.
A další věcí co mě trápí je softwarová stránka věci - bude tam běžet klasicky apache, postfix, courier (pop3, možná imap), mysql a třeba pureftp. Například postfix s courierem mi už nad virtuálními uživateli běhá (nad postgresql), ale nejsem si jistý jestli na to nějak napojím dobře i ty ostatní... ftp jo, ale apache?
Kdyby měl někdo nějaké takové malé domácí multihosting řešení nad postgre nebo mysql nebo užitečný odkaz tak mu budu moc vděčný... nerad bych se pustil do něčeho úplně naslepo a vymýšlel znova hranaté kolo...
Díky moc a hezké léto
Tiskni
Sdílej:
Predpokladam, ze tato p*c*v*na sa hojne vyuziva napriklad na vysokych skolachJistěže
zapojit aj mozog ;) veci budu zrazu ovela jasnejsie, uvidistak s tímto musím ostře nesouhlasit
Ach tak, díky za poučení, mozkem to bude, že mne to hned nenapadlo… :-)
Že jsem tak smělý: vy s tím máte nějaké praktické zkušenosti nebo jen tak planě spekulujete? Podle toho, co jste zatím napsal, mi to totiž připadá spíš na tu druhou variantu…
mod_php
. Ale nejsem si jistý, zda je tento modul skutečně schopen takto komunikovat s nějakými databázemi. A také nyní nepočítám embedded databáze, kde je to ještě jednodušší.