Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
obrázek
Přiznám se, že jsem vždycky to tady takhle v blozích viděl tak mě nenapdlo hledat... příště budu chytřejší.
Informace poslali. To, že to nedává samo osobě žádný smysl, není přece váš problém. Takže se dle mě jedná o spam...
O spam se jedná. Já bych je okamžitě napráskal.
Ono také jde objednat si (nezávazně!) jejich služby, nechat je investovat čas, energii a pak smlouvu neuzavřít. Pokud to udělá dostatečné množství lidí, je to řešení. Než najdou způsob jak to udělat bez těchto nákladů.
Jinak já buď nereaguji, a nebo píšu velmi sprosté odpovědi, kde jim jasně sdělím, že je práskám, ale plné jsou výraziva ála dlaždič.
o spam se nejedna, ja uz je napraskal, vratilo se mi ze to neodpovida definici spamu v zakonu.
Google vrátí na jméno „Milan Saksa“ tohoto pána vedeného jako dlužníka nabízené pohledávky. Tam se dozvíme, že vystupuje pod firmou INECON z Hradce Králové. Pohled do obchodního rejstříku ukáže, že firmu nyní vede asi příbuzná Blanka Saksová. Protože telefon z whois +420495221972 je pevná linka, bude jistě v telefonním seznamu. A opravdu tam je. Pohled do historie obchodního rejstříku ukáže i celou adresu Milana Saksy platnou k roku 2007. Nicméně obchodní rejstřík zná i jinou firmu pana Saksy, která stále existuje, i když již jen v likvidaci.
Takže víme, kdo to je, kde bydlí i mail a telefon do jeho (bývalé) práce.
Spamy nahlasujem na Spamcop a je mi jedno, či sú japonské, ruské, anglické, slovenské, obrázkové, či URLkové. Keď na providera tlačí nejaká organizácia z vonku a vyhráža sa mu zaradením na spamlist, tak to občas vedie aj ku výsledku. Vypisovať nasrané emaily pôvodcovi spamu nikam nevedie, a provider pôvodcu keď nie si aj ty jeho klientom, tak sa tiež nepretrhne.
Napráskal bych je, ale jinak bych to řešil přes filtry. Udělej si filtr na emaily od adresatů, kteří posílaj tydle blbosti, a nastav tam pravidlo rovnou smazat. A máš vystaráno. V inboxu to už neuvidíš.
Mi jde o princip, až tohle bude dělat 1000 firem bude se to filtrovat těžko. Navíc jak píše kolega pode mnou - často to chodí z "mojí adresy", url můžou být náhodné...
O spam se jedná, pouze nevyhovuje definici „nevyžádaného obchodního sdělení“.
Můžete to zkusit soudně přes obtěžující jednání (asi jako kdyby vám někdo vyhazoval do schránky svoje týden staré noviny).
Nebo napsat do Eurotelu, případně vyzkoušet určitě užitečný CSIRT, když už si ho platíme. (Chystám se jej použít na hlášení SSH útoku ze sítě Českého telecomu, kde jejich abuse kontakty nefungují).
A samozřejmě nejúčinnější bude naučit vlastní spamový filtr, že krátký mail obsahující pouze URL složenou z českých slov je s nejvyšší pravděpodobností spam.
Dnes mi přišel spam z jiné internetové adresy na stejnou doménu:
Received: from nb02 (ip-85-160-94-169.eurotel.cz [85.160.94.169]) by ns.gnupg.cz (Postfix) with SMTP id 65FF8E9FD71 for <translations.cs@gnupg.cz>; Wed, 17 Jun 2009 18:26:16 +0200 (CEST) Received: from nb02[127.0.0.1] by nb02[127.0.0.1] (SMTPD32); Wed, 17 Jun 2009 18:26:11 +0200