V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Tiskni
Sdílej:
obrázek
Přiznám se, že jsem vždycky to tady takhle v blozích viděl tak mě nenapdlo hledat... příště budu chytřejší.
Informace poslali. To, že to nedává samo osobě žádný smysl, není přece váš problém. Takže se dle mě jedná o spam...
O spam se jedná. Já bych je okamžitě napráskal.
Ono také jde objednat si (nezávazně!) jejich služby, nechat je investovat čas, energii a pak smlouvu neuzavřít. Pokud to udělá dostatečné množství lidí, je to řešení. Než najdou způsob jak to udělat bez těchto nákladů.
Jinak já buď nereaguji, a nebo píšu velmi sprosté odpovědi, kde jim jasně sdělím, že je práskám, ale plné jsou výraziva ála dlaždič.
o spam se nejedna, ja uz je napraskal, vratilo se mi ze to neodpovida definici spamu v zakonu.
Google vrátí na jméno „Milan Saksa“ tohoto pána vedeného jako dlužníka nabízené pohledávky. Tam se dozvíme, že vystupuje pod firmou INECON z Hradce Králové. Pohled do obchodního rejstříku ukáže, že firmu nyní vede asi příbuzná Blanka Saksová. Protože telefon z whois +420495221972 je pevná linka, bude jistě v telefonním seznamu. A opravdu tam je. Pohled do historie obchodního rejstříku ukáže i celou adresu Milana Saksy platnou k roku 2007. Nicméně obchodní rejstřík zná i jinou firmu pana Saksy, která stále existuje, i když již jen v likvidaci.
Takže víme, kdo to je, kde bydlí i mail a telefon do jeho (bývalé) práce.
Spamy nahlasujem na Spamcop a je mi jedno, či sú japonské, ruské, anglické, slovenské, obrázkové, či URLkové. Keď na providera tlačí nejaká organizácia z vonku a vyhráža sa mu zaradením na spamlist, tak to občas vedie aj ku výsledku. Vypisovať nasrané emaily pôvodcovi spamu nikam nevedie, a provider pôvodcu keď nie si aj ty jeho klientom, tak sa tiež nepretrhne.
Napráskal bych je, ale jinak bych to řešil přes filtry. Udělej si filtr na emaily od adresatů, kteří posílaj tydle blbosti, a nastav tam pravidlo rovnou smazat. A máš vystaráno. V inboxu to už neuvidíš.
Mi jde o princip, až tohle bude dělat 1000 firem bude se to filtrovat těžko. Navíc jak píše kolega pode mnou - často to chodí z "mojí adresy", url můžou být náhodné...
O spam se jedná, pouze nevyhovuje definici „nevyžádaného obchodního sdělení“.
Můžete to zkusit soudně přes obtěžující jednání (asi jako kdyby vám někdo vyhazoval do schránky svoje týden staré noviny).
Nebo napsat do Eurotelu, případně vyzkoušet určitě užitečný CSIRT, když už si ho platíme. (Chystám se jej použít na hlášení SSH útoku ze sítě Českého telecomu, kde jejich abuse kontakty nefungují).
A samozřejmě nejúčinnější bude naučit vlastní spamový filtr, že krátký mail obsahující pouze URL složenou z českých slov je s nejvyšší pravděpodobností spam.
Dnes mi přišel spam z jiné internetové adresy na stejnou doménu:
Received: from nb02 (ip-85-160-94-169.eurotel.cz [85.160.94.169]) by ns.gnupg.cz (Postfix) with SMTP id 65FF8E9FD71 for <translations.cs@gnupg.cz>; Wed, 17 Jun 2009 18:26:16 +0200 (CEST) Received: from nb02[127.0.0.1] by nb02[127.0.0.1] (SMTPD32); Wed, 17 Jun 2009 18:26:11 +0200