Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Přičemž všichni ostatní roboti v pohodě (Google, Yahoo a nějací další), kdežto Seznam stáhne vždy jen /robots.txt a / a konec... netuším co s tím - navíc se mi moc nedaří to nasimulovat telnetem a předpokládám že tedy někde mám chybu... Tohle je záznam od SeznamBot:
77.75.73.123 - - [29/Nov/2010:15:33:55 +0100] "GET /robots.txt HTTP/1.1" 200 321 "-" "SeznamBot/2.0 (+http://fulltext.sblog.cz/robot/)" 77.75.73.123 - - [29/Nov/2010:15:33:55 +0100] "GET / HTTP/1.1" 200 3677 "-" "SeznamBot/2.0 (+http://fulltext.sblog.cz/robot/)"
Jedná se o webovku www.sigut.net
když spustím telnet sigut.net 80 GET /robots.txt
Tak dostanu obsah robots.txt (zkoušel jsem i prázdný)
když to zkouším s parametrem host:
telnet sigut.net 80 Trying 77.93.223.102... Connected to sigut.net. Escape character is '^]'. GET /robots.txt HTTP1.1 Host: sigut.net
Tak dostanu mimo jiné.. The document has moved http://www.sigut.net/robots.txt here.
Nastavení apache pro danou doménu:VirtualHost *:80 ServerName sigut.net ServerAlias *.sigut.net DocumentRoot /home/sigut-net/public_html/violet5/current/public RailsEnv production Directory /home/phax/public_html/violet5/public AllowOverride all Options -MultiViews /Directory CustomLog /var/log/apache2/sigut.net.log combined /VirtualHost
Nemohl by to někdo zkusit nebo poradit v čem bych mohl mít chybu? Zítra zkusím zavolat do Seznamu na tu jejich hotline ale obávám se že to bude velmi stresující zážitek kterému bych se rád vyhnul:) Ten bot chodí zpátky co 2 dny tak se to dost blbě testuje:( Díky moc!
V poradně jsem se ptal trochu nespecificky a teď už se bojím že to možná ani nesouvisí s Linuxem...
Tiskni
Sdílej:
a je vám známo, že seznamácký bot indexuje pouze české (=česky psané) stránky?Citation needed.
IMHO je to problém pouze vyhledávačů a nemá cenu se o to staratAno, je to problém vyhledávačů (tedy konkrétně Seznamu), ale to zákazníky obvykle nezajímá. Když se na Seznamu nenajdou, je to špatné. Bez ohledu, jaký ta nepřítomnost má důvod. Totéž se týká i pošty. Když nechodí pošta na Seznam, může za to provozovatel mailserveru, protože odjinud (rozuměj: z adresy ????@seznam.cz) to přece funguje bez problémů.
Od dneska ještě někdo vyhledávání seznam používá?Většina českých BFU. Mnozí ho mají nastaven jako výchozí stránku a i URL zadávají do jeho vyhledávacího pole (namísto adresního řádku).
Já osobně využuji pouze ten jejich katalog, kam se to beztak zadává ručně a třídí podle kategorií (geografických, tematických, atd...)Ten jejich katalog je kapitola sama pro sebe. Ne z hlediska vyhledávání, ale při vkládání firemních záznamů. Popisky mění k obrazu svému, často nesmyslně zamítají záznamy nebo jejich úpravy. Vše směřuje k jedinému - natlačit do (drahých) placených služeb. Má to logiku, protože cílem je samozřejmě vydělávat. Ale při jejich chování (obecně) bych jim nedal ani korunu.
Pokud si chci koupit kafe nebo sháním kominíka, nebudu se ptát Yaahhoo nebo Gooogle.Já se naopak Googlu zeptám. Protože mi dá rozumné výsledky.