Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Tak jsem uvnitř podmínky grep
u potřeboval vyhodnotit nějakou složitější věc a měl jsem možnost napsat to jako annonymní sub
a nebo do
. Položil jsem si otázku co bude rychlejší?
Vnitřek podmínky grep
u vypadal nějak podobně takhle:
my $attr = $_; my $successors = $successors{$attr}; $successors and do { my $res; $res = exists $successors->{$_} and last foreach (predecessors($attr)); !$res }
my $attr = $_; my $successors = $successors{$attr}; $successors and sub { exists $successors->{$_} && return 0 foreach predecessors($attr); 1 }->()
Výsledný kód jsem trošku benchmarkoval a verze se sub
je až o 50% pomalejší (samozřejmě v závislosti na okolní režiji). Ale proč? Odpověď je celkem jednoduchá, annonymní subrutina se pokaždé znovu skompiluje. (Trošku zjednodušuji, ona se ve skutečnosti jednou předkompiluje a pak se jí mění syntaktický kontext, ale ve výsledku je pro každé zavolání vnitřní smyčky vytvořená nová subrutina. Kdybych si ji někam ukládal tak bude pokaždé na jiné adrese, atd.) Dá se tomu nějak zabránit? Jistě, vytvořit immutable annonymní subrutinu a Perl je tak chytrý, že ji skompiluje jen jednou.
my $attr = $_; my $successors = $successors{$attr}; $successors and sub { exists $_[0]->{$_} && return 0 foreach predecessors($_[1]); 1 }->($successors, $attr)
Takový kód je pak prakticky stejně rychlý jako do
. Co je na tom zajímavého? Snad jen to, že do
v perlu se tak hezky chová, skompiluje se jen jednou i když obsahuje proměnné v syntaktickém kontextu a je tedy rychlejší než použití annonymního sub
.
Pokud si chcete taky pohrát, tak zde je text kompletního benchmarku:
#!/usr/bin/env perl use strict; use Benchmark qw(:all :hireswallclock); my $count = 100; my %successors = map +($_, {$_ => undef}), 1..$count; sub predecessors {($_[0]-1) .. ($_[0]+1)} sub none (&@) { &{$_[0]} && return 0 foreach @_[1..$#_]; 1 } cmpthese(-2, { 'do' => sub { do {my $attr = $_; my $successors = $successors{$attr}; do { my $res; foreach (predecessors($attr)) { $res = exists $successors->{$_} and last } !$res } } foreach 1 .. $count; }, 'sub' => sub { do {my $attr = $_; my $successors = $successors{$attr}; sub { exists $successors->{$_} && return 0 foreach predecessors($attr); 1 }->() } foreach 1 .. $count; }, 'subimmu' => sub { do {my $attr = $_; my $successors = $successors{$attr}; sub { exists $_[0]->{$_} && return 0 foreach predecessors($_[1]); 1 }->($successors, $attr) } foreach 1 .. $count; }, 'none' => sub { do { my $successors = $successors{$_}; none {$successors->{$_}} predecessors($_); } foreach 1 .. $count; }, 'evalblock' => sub { do {my $attr = $_; my $successors = $successors{$attr}; eval { my $res; foreach (predecessors($attr)) { $res = exists $successors->{$_} and last } !$res } } foreach 1 .. $count; }, 'evalstr' => sub { do {my $attr = $_; my $successors = $successors{$attr}; eval ' my $res; foreach (predecessors($attr)) { $res = exists $successors->{$_} and last } !$res ' } foreach 1 .. $count; }, });
Pro zajímavost jsou doplněny ještě další varianty. Není překvapením, že blokové použití eval
u je stejně rychlé jako do
nebo immutable sub
. Trochu jsem byl zklamán rychlostí při použití krásné elegantní šablonované funkce none
. Tam se vlastně stejně jako při normálním annonymním sub
pokaždé znovu skompiluje první parametr a jestě ke všemu se tato subrutina volá uvnitř foreach
, takže to ve výsledku dopadne hůř. No a nejhorší je eval
stringu, nic divného, že
P.S.: Nakonec jsem se do
úplně vyhnul a použil jednu z vlastností if
, že vrací hodnotu podmínky. No co, aspoň jsem nahlédl do chování perl
u zase o kousek hloub. Ekvivalent shora uvedených kódů pak nakonec vypadá asi takhle:
if (my $successors = $successors{$_}){ my $res; $res = exists $successors->{$_} and last foreach (predecessors($_)); !$res }
Ano, to je celý vnitřek podmínky grepu, ušetřím ještě jednu alokaci proměnné, což je podle mých měření dokonce víc než zavolání sub
Tiskni
Sdílej:
do
nerobí to isté, čo sub
. Ako píšu v dokumentácií, Not really a function.
.
do
jednoducho vyhodnotí blok.
sub
vytvorí anonymnú funkciu, ktorej kopíruje kontext (pre ostatných, google: perl closures)