Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
O víkendu jsem si vzal do vlaku na čtení Algoritmy, Datové struktury a programovací techniky od Computer Pressu. Ta kniha je plná chyb, popisky v textu nesouhlasí s obrázky, na mnoha místech nesmyslně přeložená a spousta dalších podobných nepříjemností. Část z toho vzniklo zjevně při překladu, ale dost hodně je také věcí velmi mizerné redakce. To je ale u Computer Pressu celkem obvyklé, skoro by se dalo říct, norma. Nicméně mě to přimělo si některé příklady zkusit vyřešit jen tak cvičně.
Ke kapitole 2:
-module(exer2). -compile(export_all). -define(DO8(X), X, X, X, X, X, X, X, X). -define(DO64(X), ?DO8(?DO8(X))). %%% 2.1 % reverse jako přirozená rekurze % Stupid and ineffective of course (čistě jen jako test) reverse_natural([]) -> []; reverse_natural([H|T]) -> reverse_natural(T) ++ [H]. % reverze s pomocnou proměnou % With Acc - realy fast reverse(L) when list(L) -> reverse(L, []). reverse([], L) -> L; reverse([H|T], L) -> reverse(T, [H|L]). %%% 2.2 % binární prohledávání seřazeného pole, nemaje pole, použito na tuple % udělat si seřazené tuple lze například: % list_to_tuple(lists:sort( % lists:map(fun(_)->random:uniform(100) end, lists:seq(1,10)) % )). binSearch(T, N) when tuple(T)-> binSearch(T, N, 1, size(T)). binSearch(T, N, P, P) -> N == element(P, T); % only speed up binSearch(T, N, S, E) when S < E -> P = (E+S) div 2, M = element(P, T), if M == N -> true; M < N -> binSearch(T, N, P+1, E); true -> binSearch(T, N, S, P-1) end; binSearch(_, _, _, _) -> false. %%% 2.3 % převod čísla do binární soustavy integerToBin(N) when integer(N) -> integerToBin(N, []). integerToBin(0, []) -> "0"; integerToBin(0, L) -> L; integerToBin(N, L) -> integerToBin(N div 2, [ N rem 2 +$0 | L ]). %%% 2.5 % největší společný dělitel % (elegantní, ale na dc verzi '?[dSarLa%d0<a]dsax+p' to stále nemá) bcd(A,0) -> A; bcd(A,B) -> bcd(B, A rem B). %%% Benchmarking % pár funkciček na měření časové náročnosti timeIt(X) -> timeIt(X, 1000). timeIt(X, N) -> statistics(runtime), for(1, N, X), element(2, statistics(runtime))/N/1000. for(S, E, F) when S < E-64 -> ?DO64(F()), for(S+64, E, F); for(S, E, F) when S < E -> F(), for(S+1, E, F); for(S, S, F) -> F(). % funkce na změření kolik zabere for % exer2:timeIt(fun exer2:empty/0, 10000000). % cca 60 ns na AMD Athlon 1.2 empty()->ok.
Tiskni
Sdílej: