Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V diskusi pod článkem o lua na rootu je odkaz na jeden benchmark skriptovacích jazyků. Řekněme si na rovinu, že zvolená úloha je pro skriptovací jazyky zcela nevhodná. Nicméně mě zajímalo jak na tom bude erlnag, pro který je taková úloha snad ještě nevhodnější. Výsledkem jsem byl docela překvapen. HiPe verze erlangu se překvapivě dostala s relative speed 14.75 mezi Java 1.4.2 a Io 20070410 Vector a bez HiPe s relative speed 47.5 mezi Lua 5.1 a ocaml bytecode 3.09.2. To rozhodně není špatné.
Zdrojový kód mandelbrot.erl:
-module(mandelbrot). -export([start/0]). -define(BAILOUT, 16). -define(MAX_ITERATIONS, 1000). start() -> statistics(runtime), outher(), erlang:element(2, statistics(runtime))/1000. mandelbrot(X,Y) -> mandelbrot(Y - 0.5, X, 0.0, 0.0, 1). mandelbrot(CR, CI, ZR, ZI, I) when I < ?MAX_ITERATIONS -> TEMP = ZR*ZI, ZR2 = ZR*ZR, ZI2 = ZI*ZI, if ZR2+ZI2 > ?BAILOUT -> I; true -> mandelbrot(CR, CI, ZR2-ZI2+CR, 2*TEMP+CI, I+1) end; mandelbrot(_CR, _CI, _ZR, _ZI, _I) -> 0. inner(Y) -> inner(Y, -39). inner(Y, X) when X < 39 -> A = mandelbrot(X/40, Y/40), % io:put_chars([if A == 0 -> $+; true -> $ end]), inner(Y,X+1); inner(_Y, _X) -> % io:nl(), ok. outher() -> outher(-39). outher(Y) when Y < 39 -> inner(Y), outher(Y+1); outher(_Y) -> ok.
Tiskni
Sdílej:
Pouze stručně. 1. Původní citovaný test udává výsledky v sukundách v čem asi já.A kdo to má čuchat? Upadla by pazourka to napsat? Obzvláště pokud to píšete pod blog ve kterém jsou údaje vztažené ku rychlosti implementace v C přeložené pomocí gcc. Stejně tak, k čemu jsou nám údaje v sekundách alébržto údaj absolutní?
2. Jasně píši o testu ve vývojovém prostředí (Eclipse). Zde je výstup přesměrován do okna v rámci eclipse. Nejde tudíž o rychlost IO Javy jako takové, else efektivitu použitých rour. To na co jsem ctěl upozornit je to, že můj výsledný čas na vlastní test bez výstupu činní asi 5 procent času testu s výstupem.No to máte pěkně blbé, jelikož v mnou provedených měřeních výstup vždy činil kolem 10% a to jak lua, gcc i erlang a výsledky jsem vždy porovnával bez výstupu. Ale to vy jste ve své vrozené genialitě samozřejmě nemohl předpokládat, že. Místo aby jste se zamyslel, proč vám vychází tak podivné výsledky, a nepředpokládal, že všichni kolem vás jsou naprostí pitomci a hlupáci, tak nám tu předvádíte jaký jste borec. Už ta první věta. Abych to parodoval: Přiznám se, že mne tito borečci vždy fascinují. Jsou totiž schopni strhat prakticky cokoliv. Přijdou někam, začnou vykřikovat svoje moudra, aniž by si cokoli ověřili. Provedou test chybně a ze stejné chyby obviní všechny kolem, protože jen oni jsou přece ti nejchytřejší.
V původním testu byla java s výstupem 2x rychlejší než je můj naměřený výsledek s výstupem na konzolu. Myslím si že vlastní jádro testovacího programu bez výstupů spotřebovalo přibližně stejný čas a proto vlastně původní test měřil rychlest výstupů.Předpokládáte? Víte co, raději nic nepředpokládejte. Ověřujte si. Já jsem si ověřil, že poměr mezi lua a gcc verzí ať už s výstupem, nebo bez, vždy kozistentně odpovídá v testu uvedeným cca 30 a i erlang mi podával konzistentní hodnoty ve stejném poměru s výstupem i bez a tak jsem, na rozdíl od vás, nepředpokládal, že autor testu je úplný pitomec a jenom já jsem letadlo.
Předpokládaný čas výstupů bych odhadl na cca 90 procent z celkového času (Minimálně o Javy).Ha, první pochyby. Jaký záblesk inteligence.
Skutečně vypovídající test.Skutečně vypovídající test a past na hlupáky.