Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Zrovna jsem chtěl navrhnout, že by bodlo inkrementální zálohování
\\?\D:\very long path
. Toto předáváte fcím FindFile, CreateFile, ... Taky je potřeba použít FILE_FLAG_POSIX_SEMANTIC, aby to respektovalo case-sensitive názvy a povolilo různé znaky ve výchozím stavu zakázané. Díky tomuto přístupu pak budete moci i otevřít soubory vytvořené z linuxu na NTFS systému, kde jste prdly do názvu věci jako dvojtečku. Pak je taky potřeba počítat se symlinky, hardlinky a junction, na všechno existuje API, ale runtime free pascalu s tím nepočítá (resp. nepočítalo před pár lety, jak je to teď, nevím). Pro zálohovací utilitku je potřeba tohoto použít, jinak záloha může dopadnout špatně a to jistě u zálohy nechcete.
To je AFAIK věc souborového systému, ne Windows/Exploreru.NTFS dvojtečku v názvu podporuje, stejně tak < > apod. Dokonce i Windows API se s tím vypořádá a takový soubor otevře, pokud se však to API použije správně a né mizerně, tak jak ho používá Qt či Explorer a mnoho dalších aplikací (už jenom to, že Qt interpretuje '/' jako oddělovač adresářů na Windows je stupidní). Třeba takový 7-zip je jedna z mála aplikací, která to API dokáže použít lépe, než ostatní aplikace (tj. dokáže rozbalit archiv s obrovskou hloubkou adresářů a názvy až 32k dlouhými, tak, že to pak ani nejde smazat z Exploreru, protože to neumí). Bohužel už ale nezvládá case-sensitive názvy, které jak Windows, tak NTFS podporuje.
Před časem jsem došel ke stejnému závěru: že stávající zálohovací programy mi úplně nevyhovují a že si zkusím napsat něco vlastního.
Takže jsem se do toho pustil v C++ & Qt a dotáhnul to do nějakého funkčního stavu, kde fungují alespoň základy. Pak mi ale (typicky) kvůli práci došel čas a už mi to pár měsíců leží bez toho aby na to někdo sáhl. A napsané to taky není kdovíjak skvěle.
Kdyby měl někdo zájem v tom třeba pokračovat, nebo se jen podívat, tak tady to je...
- dodělat časovátko aby to kopírovalo v nastavený časPridaj TTimer (asi zalozka System) na formular, do udalosti OnTimer pridaj
if now > datum_kedy_sa_to_ma_spustit then try timer1.Enabled := false; ...samotny kod... datum_kedy_sa_to_ma_spustit := dalsi_datum; finally timer1.Enabled := true; end;Pripadne ak chces aby sa to spustalo napr. kazdych 5 minut tak nastav Interval toho timeru na 300000 (to je 300s) a ten kod daj priamo do toho.
- mazat adresáře starší než nastavený počet dníListuj adresare cez TSearchRec (cez FindFirst, FindNext, FindClose) a starsie adresare maz cez DeleteDir. Nevie to mazat prazdne takze musis mazat rekurzivne.
- mazat adresáře od nejstaršího po dosažení nastavené velikosti adresáře zálohyHod si adresare do listu (alebo string listu, metoda CustomSort), funkcia Sort akceptuje ako parameter triediacu funkciu, vytvor si triediacu funkciu s 2 pointer parametrami ktora bude porovnavat adresare podla datumu. Alebo pouzi rovno datum yyyy-mm-dd-HH-MM-SS-zzz a bude to triedit spravne. Potom len vymazes prvy adresar z toho listu.
- možnost purgekopírování dat v adresáři – jen poslední verze ProE partů (ukládá soubory jako sestava.asm.1, při změně a uložení to vytvoří nový soubor sestava.asm.2 atd atd a purgekopírování zkopíruje jen ty poslední)To iste ako s tym sortovanim len si vytvoris inu sortovaciu funkciu.
function TriedenieAsmSuborovPodlaPripony(a,b : integer) : integer; var fa,fb : string; ca,cb : integer; begin fa := subory[a]; fb := subory[b]; if pos('.asm.', fa) then ca := StrToIntDef(ExtractFileExt(fa), -1); if pos('.asm.', fb) then cb := StrToIntDef(ExtractFileExt(fb), -1); result := ca - cb; end;
- ukládání nastavení do xml nebo cfg souboru. Nyní to používá registry (fuj?)Pouzi ini subory, pozor, cesta v atribute Create musi byt uplna!
uses IniFiles; with TIniFile.Create(GetEnvironmentVariable('HOME')+PathDelim+'.config'+PathDelim+'nieco.ini') then try Left := ReadInteger('OKNO', 'Left', 0); Top := ReadInteger('OKNO', 'Top', 0); b := ReadBool('OKNO', 'B', false); s := ReadString('OKNO', 'Meno', ''); ... zapis cez WriteInteger, WriteString, WriteBool, ... finally Free; end;
Tiskni
Sdílej: