Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Zrovna jsem chtěl navrhnout, že by bodlo inkrementální zálohování
\\?\D:\very long path
. Toto předáváte fcím FindFile, CreateFile, ... Taky je potřeba použít FILE_FLAG_POSIX_SEMANTIC, aby to respektovalo case-sensitive názvy a povolilo různé znaky ve výchozím stavu zakázané. Díky tomuto přístupu pak budete moci i otevřít soubory vytvořené z linuxu na NTFS systému, kde jste prdly do názvu věci jako dvojtečku. Pak je taky potřeba počítat se symlinky, hardlinky a junction, na všechno existuje API, ale runtime free pascalu s tím nepočítá (resp. nepočítalo před pár lety, jak je to teď, nevím). Pro zálohovací utilitku je potřeba tohoto použít, jinak záloha může dopadnout špatně a to jistě u zálohy nechcete.
To je AFAIK věc souborového systému, ne Windows/Exploreru.NTFS dvojtečku v názvu podporuje, stejně tak < > apod. Dokonce i Windows API se s tím vypořádá a takový soubor otevře, pokud se však to API použije správně a né mizerně, tak jak ho používá Qt či Explorer a mnoho dalších aplikací (už jenom to, že Qt interpretuje '/' jako oddělovač adresářů na Windows je stupidní). Třeba takový 7-zip je jedna z mála aplikací, která to API dokáže použít lépe, než ostatní aplikace (tj. dokáže rozbalit archiv s obrovskou hloubkou adresářů a názvy až 32k dlouhými, tak, že to pak ani nejde smazat z Exploreru, protože to neumí). Bohužel už ale nezvládá case-sensitive názvy, které jak Windows, tak NTFS podporuje.
Před časem jsem došel ke stejnému závěru: že stávající zálohovací programy mi úplně nevyhovují a že si zkusím napsat něco vlastního.
Takže jsem se do toho pustil v C++ & Qt a dotáhnul to do nějakého funkčního stavu, kde fungují alespoň základy. Pak mi ale (typicky) kvůli práci došel čas a už mi to pár měsíců leží bez toho aby na to někdo sáhl. A napsané to taky není kdovíjak skvěle.
Kdyby měl někdo zájem v tom třeba pokračovat, nebo se jen podívat, tak tady to je...
- dodělat časovátko aby to kopírovalo v nastavený časPridaj TTimer (asi zalozka System) na formular, do udalosti OnTimer pridaj
if now > datum_kedy_sa_to_ma_spustit then try timer1.Enabled := false; ...samotny kod... datum_kedy_sa_to_ma_spustit := dalsi_datum; finally timer1.Enabled := true; end;Pripadne ak chces aby sa to spustalo napr. kazdych 5 minut tak nastav Interval toho timeru na 300000 (to je 300s) a ten kod daj priamo do toho.
- mazat adresáře starší než nastavený počet dníListuj adresare cez TSearchRec (cez FindFirst, FindNext, FindClose) a starsie adresare maz cez DeleteDir. Nevie to mazat prazdne takze musis mazat rekurzivne.
- mazat adresáře od nejstaršího po dosažení nastavené velikosti adresáře zálohyHod si adresare do listu (alebo string listu, metoda CustomSort), funkcia Sort akceptuje ako parameter triediacu funkciu, vytvor si triediacu funkciu s 2 pointer parametrami ktora bude porovnavat adresare podla datumu. Alebo pouzi rovno datum yyyy-mm-dd-HH-MM-SS-zzz a bude to triedit spravne. Potom len vymazes prvy adresar z toho listu.
- možnost purgekopírování dat v adresáři – jen poslední verze ProE partů (ukládá soubory jako sestava.asm.1, při změně a uložení to vytvoří nový soubor sestava.asm.2 atd atd a purgekopírování zkopíruje jen ty poslední)To iste ako s tym sortovanim len si vytvoris inu sortovaciu funkciu.
function TriedenieAsmSuborovPodlaPripony(a,b : integer) : integer; var fa,fb : string; ca,cb : integer; begin fa := subory[a]; fb := subory[b]; if pos('.asm.', fa) then ca := StrToIntDef(ExtractFileExt(fa), -1); if pos('.asm.', fb) then cb := StrToIntDef(ExtractFileExt(fb), -1); result := ca - cb; end;
- ukládání nastavení do xml nebo cfg souboru. Nyní to používá registry (fuj?)Pouzi ini subory, pozor, cesta v atribute Create musi byt uplna!
uses IniFiles; with TIniFile.Create(GetEnvironmentVariable('HOME')+PathDelim+'.config'+PathDelim+'nieco.ini') then try Left := ReadInteger('OKNO', 'Left', 0); Top := ReadInteger('OKNO', 'Top', 0); b := ReadBool('OKNO', 'B', false); s := ReadString('OKNO', 'Meno', ''); ... zapis cez WriteInteger, WriteString, WriteBool, ... finally Free; end;
Tiskni
Sdílej: