abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    19.5. 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (24%)
     (8%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 50 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Vložit další komentář
    25.3.2008 21:50 Jaroslav Šmíd
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4 (slovy čtyři) Giga RAM do notebooku
    Win XP Professional x64 umí 4GB RAM hravě, 32bit umí (4GB - paměť grafiky - všechny další paměti) a jeden proces může pracovat s maximálně 3GB RAM (a to ještě se zvláštním přepínačem v boot.ini, jinak pouze 2GB).
    26.3.2008 07:28 grim
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4 (slovy čtyři) Giga RAM do notebooku
    jak je to s tim prepinacem do boot.ini? muzes napsat nejake podrobnosti, pripadne link na zdroj? dik
    Jardík avatar 26.3.2008 17:09 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4 (slovy čtyři) Giga RAM do notebooku
    Tady článek od pana Hulána. Jestli ho nechceš číst, stačí přidat přepínače /PAE /3G do řádku kernelu v boot.ini.
    Věřím v jednoho Boha.
    26.3.2008 18:07 Jiří J. | skóre: 34 | blog: Poutník | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4 (slovy čtyři) Giga RAM do notebooku
    Viz. včerejší post o pár desítek pixelů níže :-D
    grubber avatar 25.3.2008 21:51 grubber | skóre: 6 | blog: grubber | Břeclav / Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4 (slovy čtyři) Giga RAM do notebooku
    Ja mam novejsi R60 s 1 GB RAM, taky v budoucnu planuju upgrade, ale prvni asi prijde na radu disk - z 80 na 250 nebo 320 GB.
    25.3.2008 21:58 Jiří J. | skóre: 34 | blog: Poutník | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4 (slovy čtyři) Giga RAM do notebooku
    Tak se musím shodit, nehledal jsem dostatečně ...
    Zřejmě bude nutné použít PAE, jen musím najít, zda je to ještě jinde v kernel configu, než u HIGHMEM..
    25.3.2008 22:26 Jan Grmela | skóre: 45 | blog: Kilo šťávy z lachtana | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4 (slovy čtyři) Giga RAM do notebooku
    Pod Linuxem věc ověřená a funkční, pod Windows (dle Microsoftu) zřejmě také. Osobní zkušenosti (v současnosti mám X61 s 4 GiB RAM a openSUSE 64-bit) praví, že i po HW stránce by to němel být problém. Jen je potřeba použít PAE kernel (neprovozujeme-li 64-bit systém).
    25.3.2008 22:40 Jiří J. | skóre: 34 | blog: Poutník | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4 (slovy čtyři) Giga RAM do notebooku
    To je právě to, proč se tímto problémem zabývám, mít 64bit CPU, nic neřeším, ale Intel to údajně s 32bitovostí Yonahu myslel dobře....
    Vyzkouším, uvidím, zapís do blogu mě donutil pořádně pogooglit na téma windows a 4GB RAM (dříve jsem hledal jen, zda je podpora ze strany motherboard), teď jsem si docela jistý a už jen pro získávání (snad pozitivních) nových zkušeností si 2x2GB sodimm moduly objednám..
    Vtip by byl, kdyby se nevlezly do slotu a musel bych použít značkové od IBM 3600Kč/kus (namísto 800-1000Kč/kus).. :-)
    25.3.2008 22:35 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4 (slovy čtyři) Giga RAM do notebooku
    That's because WinXP uses the top 1gb for memory-mapped I/O, and will ignore any RAM above that.
    Neplatí tohle náhodou pro všechny OS?
    Quando omni flunkus moritati
    25.3.2008 22:45 Jiří J. | skóre: 34 | blog: Poutník | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4 (slovy čtyři) Giga RAM do notebooku
    Ano, jak jsem psal o 5 minut dříve, hodně jsem pohledal a našel mimo jiné i jeden poměrně hodně zajímavý thread...
    Takže pokud bych byl schopen natlačit adresní prostor pro příslušenství do prvních 4GB, zbytek by se mohl přemapovat do zbývající části 36-bit ... což předpokládám dělá PAE.
    Čeká mě dost experimentů, některé zdroje tvrdí, že PAE na WinXP je hodně nestabilní, pokud by to snad někoho zajímalo, mohu se podělit o výsledky v jiném blogpostu..
    26.3.2008 00:38 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4 (slovy čtyři) Giga RAM do notebooku
    No, 4GB by toreticky fungovat mely, je to psane jako maximum (napr tady). Ale optimalni by bylo otestovat to primo na prodejne. Nikdy jsem neslysel, ze by nekomu nova pamet znicila desku, nanejvys muze polest BIOS (doporucuju upgrade na nejnovejsi verzi jeste pred osazenim pameti). A bylo by dobre vzit si sebou CD s nejakym testem pameti.

    Jinak Linuxu s tim urcite problemy nebudou, 64bit Windows by mely byt take v pohode (tedy, ohledne pameti). Ale pokud tam jsou uz ted 32bit Windows, muze to byt problem - slysel jsem o pripadu, kdy ani po zapnuti PAE neregistrovaly 32bit Windows vice nez 2GB - pomohl az update BIOSu. Dokonce jsou desky, kde instalator Windows nefunguje, pokud jsou osazeny vice nez 2GB pameti (pry je tohle u WinXP opravene v SP2), ale pokud ty druhe 2GB seberete, spustite instalator a zase je vratite po prvnim restaru, Windows se korektne nainstaluji a dokonce si samy zapnou PAE.

    Pokud bude na notebooku doualboot, silne doporucuju nainstalovat 64bit verzi Linuxu - i kdyz inteli procesory nemaji 64bit rezim tak vymakany jako AMD, i tak by to melo byt poznat - diky dalsim registrum, tomu, ze je cela pamet brana jako 'low' a nemuseji se provadet zadne brikule s adresaci a konecne proto, ze 64bit aplikace jsou prelozene pro x86_64 (u 32bit je vetsina pro 386, 586 nebo 686 a prevazne bez MMX a SSE). Tech par v 64bitech problematickych veci jde bud uchodit pres wrappery nebo se mohou provozovat ve Windows.

    A doporucuju minimalne /tmp a cast z /var hodit na tmpfs, s takovymto dostatkem pameti by to nemel byt problem (ja mam "jenom" 2GB a zatim se mi nestalo, ze hy se mi to do /tmp neveslo). Ty se budou hodit i na ono kopirovani, dumpvani sitoveho provozu a delani diskovych image v pameti (pozor, nejdou pak mountovat pres loopback). Na urcite veci je dokonce lepsi jen ramfs - sice nema omezeni velikosti, ale nikdy se nebude swapovat na disk (coz tmpfs dela), jen je treba ohlidat si maximum rucne - ramfs (i tmpfs) se z hlediska beznych programu typu free tvari jako cache, takze se muze zdat, ze pameti je dost, i kdyz ve skutecnosti ji uz moc nezbyva.
    26.3.2008 18:05 Jiří J. | skóre: 34 | blog: Poutník | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4 (slovy čtyři) Giga RAM do notebooku
    Díky za reakci, však myslíte, že 64bit OS je na 32 (36) bitovém procesoru vhodný? teoreticky není problém rekompilovat všechny programy na 64bit (používám Gentoo), ale zda to bude ideální...

    Tmpfs na /tmp již používám, dříve jsem tam měl ramfs, pak právě z důvodu dynamické specifikace (staří remount) velikosti jsem přešel na tmpfs (přes mount parametr, u ramfs jsem musel buď přes kexec natahovat nové jádro nebo rebootovat)..
    Hodnota v /proc/sys/vm/swappiness je snad dostatečně malá, aby systém neswapoval, kdykoli se mu zachce..
    Cohen avatar 26.3.2008 18:40 Cohen | skóre: 21 | blog: Drobnosti | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4 (slovy čtyři) Giga RAM do notebooku
    Ad ramfs ✕ tmpfs – pokud se nepletu, tak dost podstatný rozdíl je taky v tom, že tmpfs se v případě potřeby odswapuje na disk. ramfs zůstává vždy ve fyzické paměti.
    OpenPGP key fingerprint: 489C 5EC8 0FD6 2BE8 9E59 B4F7 19C1 3E8C E0F5 DB61 (https://www.fi.muni.cz/~xruzick7/pgp-klic/)
    26.3.2008 19:42 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4 (slovy čtyři) Giga RAM do notebooku
    Díky za reakci, však myslíte, že 64bit OS je na 32 (36) bitovém procesoru vhodný? teoreticky není problém rekompilovat všechny programy na 64bit (používám Gentoo), ale zda to bude ideální...

    Moje chyba, mel jsem zkontrolovat "bitovost" procesoru - u moblinich procesoru je podpora 64bitu az od jadra Merom, Yonah je opravdu jen 32bitovy.
    27.3.2008 01:44 tomolc | skóre: 29 | blog: Live Desktop Tuning | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4 (slovy čtyři) Giga RAM do notebooku
    Zdravím

    Ja som pred krátkym časom riešil podobný problém na pomerne novom Lenovo 3000 N200 (CelM, 512MBram). Tiež som sa po rôznych diskuziach a skúsenostaich známich dostal k tomu že v 32(36) bit jadre treba mať zapnuté PAE. V mandrive s "laptop" jadrom som videl len 3GB po nainštalovaní "server" jadra to bolo v pohode.

    Kúpil som 2x2GB ADATA 800MHz 5-5-5-18 aj napriek tomu že mám 533MHz FSB. Ramky sa samé podtaktujú a v daka čipu na ramke sa nastaví slúšné časovanie 4-4-4-12. Bežia v DCH čo má badatelný vpliv na výkon integrovanej grafiky. FPS stúplo z 700 na 900.

    Nakolko používam LDT (upravený Slax) tak sa mi pri štarte pekne celý nahrá do ramky a disk potom oddychuje :-). Slax síce nemá jadro PAE ale aj tak využijem plných 4GB. Prvých 1,5GB sa použije na ramdisk so systemom a zvyšných 2,5GB ako normálna plne vyditelná RAM :-).

    tomolc
    pocasienahorach.sk
    27.3.2008 12:12 tomm | skóre: 7 | blog: tomm's software | Sokolov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: 4 (slovy čtyři) Giga RAM do notebooku
    Ja jsem do sveho Z61m nacpal taky 4 GiB RAM, ale system videl jen cca 3,1 GiB. Mam 64bit. system, ale proble je v tom, ze BIOS do adresniho prostoru pameti mapuje pamet preiferii ... grafika, radice, atd. No a na mem booku je bohuzel buggy chipset, ktery neni schopen tuto pamet premapovat nad hranici 4 GiB, abych mel ty 4 GiB RAM k dispozici. Takze jsem vymenil s kolegou 2-gigovku za 1-gigovku a mame oba 3 GiB bez potizi.
    GUI existuje jen proto, aby se veslo vice terminalu na jednu obrazovku ...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.