Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Přidávám aktualizovanou verzi skriptu - umí rozpoznat MAC adresy typu a:b:c:1:2:e
a mění 2. argument (adresu) na nepovinný - pokud není adresa zadána, vygeneruje se náhodná (první byte má vždy nuly, moje intel karta tam nějak nestrpí nic jiného). Narazil jsem na neexistující $RANDOM v dashi, spíš než abych změnil interpreter nahoře na bash, rozhodl jsem se to vyřešit daleko šíleněji ... ale aspoň to funguje i mimo bash (SEED musí mít aspoň 10 znaků a-f 0-9):
# no MAC address specified, generate a random one # -- sorry, no RANDOM variable in dash/sh :( SEED="/dev/urandom" rnd=$(tr -c -d a-f0-9 < ${SEED} | head -c10) ADDR="00:${rnd%????????}:$(t=${rnd#??};echo ${t%??????}):$(t=${rnd#????};echo ${t%????}):$(t=${rnd#??????};echo ${t%??}):${rnd#????????}"
(ne, nebudu zase měnit všechny < a > v kódu, je to na paste2.org)
Pochopitelně mít v notebooku Atheros, byl bych šťasten, jak blecha. Problém je, že T500 má jednak miniPCI express (ne jen miniPCI) a jednak thinkpady nerozjedou jen tak ledajakou kartu (díky whitelistům v BIOSu). A sehnat Lenovo-posvědcenou Atheros kartu do miniPCI-e je v této republice nadlidský úkol.
No jo .. a zkoušel někdo některou z těch karet (z tohoto shopu) v thinkpadu? Hodně lidí si "naslepo" takhle koupilo wifi karty a pak byli zaskočeni 1802 BIOS errorem. Ostatně - je o tom celá wiki page na thinkwiki.
Řešením je koupit si kartu přímo od lenova. Taková karta stojí asi o 50% víc (jo, je to hnusný marketingový tah) a u nás by se možná dala sehnat jedině přes speciální objednávku v některém z autorizovaných servisů lenova. Byl jsem tak schopen sehnat (NMB) US klávesnici pro svůj thinkpad.
Z odkazované stránky na thinkwiki:
NOTE! On the R32, T43, X41, X60, W500 and probably others, the BIOS hacks and the "no-1802" utility don't work.
Obávám se, že T500 spadá do kategorie W500.
Problém asi nebude v driveru, jako v uzavřeném firmwaru (kdyby to bylo v driveru, nemusí se karta zapínat/vypínat pro "zaregistrování" nové adresy). Klasickému provozu to nevadí, měnit adresu tímto způsobem nepotřebuje každý BFU. Nebo jsem špatně pochopil pointu?
Tiskni
Sdílej: