Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Přidávám aktualizovanou verzi skriptu - umí rozpoznat MAC adresy typu a:b:c:1:2:e
a mění 2. argument (adresu) na nepovinný - pokud není adresa zadána, vygeneruje se náhodná (první byte má vždy nuly, moje intel karta tam nějak nestrpí nic jiného). Narazil jsem na neexistující $RANDOM v dashi, spíš než abych změnil interpreter nahoře na bash, rozhodl jsem se to vyřešit daleko šíleněji ... ale aspoň to funguje i mimo bash (SEED musí mít aspoň 10 znaků a-f 0-9):
# no MAC address specified, generate a random one # -- sorry, no RANDOM variable in dash/sh :( SEED="/dev/urandom" rnd=$(tr -c -d a-f0-9 < ${SEED} | head -c10) ADDR="00:${rnd%????????}:$(t=${rnd#??};echo ${t%??????}):$(t=${rnd#????};echo ${t%????}):$(t=${rnd#??????};echo ${t%??}):${rnd#????????}"
(ne, nebudu zase měnit všechny < a > v kódu, je to na paste2.org)
Pochopitelně mít v notebooku Atheros, byl bych šťasten, jak blecha. Problém je, že T500 má jednak miniPCI express (ne jen miniPCI) a jednak thinkpady nerozjedou jen tak ledajakou kartu (díky whitelistům v BIOSu). A sehnat Lenovo-posvědcenou Atheros kartu do miniPCI-e je v této republice nadlidský úkol.
No jo .. a zkoušel někdo některou z těch karet (z tohoto shopu) v thinkpadu? Hodně lidí si "naslepo" takhle koupilo wifi karty a pak byli zaskočeni 1802 BIOS errorem. Ostatně - je o tom celá wiki page na thinkwiki.
Řešením je koupit si kartu přímo od lenova. Taková karta stojí asi o 50% víc (jo, je to hnusný marketingový tah) a u nás by se možná dala sehnat jedině přes speciální objednávku v některém z autorizovaných servisů lenova. Byl jsem tak schopen sehnat (NMB) US klávesnici pro svůj thinkpad.
Z odkazované stránky na thinkwiki:
NOTE! On the R32, T43, X41, X60, W500 and probably others, the BIOS hacks and the "no-1802" utility don't work.
Obávám se, že T500 spadá do kategorie W500.
Problém asi nebude v driveru, jako v uzavřeném firmwaru (kdyby to bylo v driveru, nemusí se karta zapínat/vypínat pro "zaregistrování" nové adresy). Klasickému provozu to nevadí, měnit adresu tímto způsobem nepotřebuje každý BFU. Nebo jsem špatně pochopil pointu?
Tiskni
Sdílej: