Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Klávesnice, proč nechceš psát tak, jak se tě dotýkám? Proč musím do tebe mlátit, abych měl jistotu, že skutečně ono písmenko napíšeš? Proč nemůžeš být jako moje stará vychozená Geniuska? Proč se vlastně nevyrábí vychozené klávesnice? Kam se poděly klávesnice z Thinkpadů T30 a starších? Malá úvaha a prosba o radu ve světě tvrdoklapkých klávesnic.
Kdysi dávno jsem si koupil klávesnici Genius K639 KB-06XE, vypadala nějak takto:
Jelikož jsem tak nějak přičuchnul tomuto designu (malý backspace, velký enter, pipe vlevo od backspace, velký levý shift), tak mi sedla prakticky dokonale. Dokonce neměla pod klávesou delete tlačítko "power off", které bych musel vytrhávat, narozdíl od jiné starší klávesnice.
Tato klávesnice se mnou přežila Thinkpad R60, T500 a v současné době slouží u mého hlavního desktopu. Je "naprosto dokonalá", až na to, že stárne a odchází jí mezerník.
Rozhodl jsem se koupit si novou. A protože mi tato naprosto vyhovuje, šel jsem do stejného modelu (KB-06XE). Klávesnice přišla poštou a já byl po otevření docela překvapen - měla nízký zdvih a psalo se na ní naprosto příšerně. Ale úplně naprosto příšerně, ve 40% případů se klávesa nezmáčkla po aplikaci běžné síly potřebné ke zmáčknutí jiné klávesy.
Tedy vyšlápl jsem do lokálního kamenného obchodu a vybral si klávesnici, která byla také KB-06XE, ale měla relativně vysoký zdvih a vypadala podobně, jako moje stará věrná Genuisální klávesnice. Po pár minutách psaní se ale ukázalo, že jí nesahá ani po paty.
Stejně na tom je i Cherry G81-3000 (nebo alespoň podle obrázku vypadá úplně stejně), kterou máme v práci - v rychlosti a spolehlivosti psaní sahá mojí staré Geniusce sotva po kotníky.
Chvíli mi trvalo identifikovat, v čem to vězí. Házel jsem vinu na "měkký" stisk kláves moderních klávesnic, kdy člověk přesně neví, zda klávesu stiskl (1), a kdy ne (0). Myslím, že se tomu říká odborně "feedback". Moje stará Genius má buď klávesu úplně nahoře, nebo úplně stisknutou - musím se hodně snažit, abych dosáhl stavu polostisknuté klávesy. To ovšem jde např. u té Cherry napoprvé.
Pak jsem to svaloval na tvrdost stisku klávesy - zatímco staré vychozené Genius stačí prakticky položený prst s minimem přidané síly, všechny ostatní klávesnice potřebují opravdu zatlačit až na doraz ("opravdu zatlačit" v relativním porovnání).
Nakonec jsem přišel na to, že kromě těchto dvou faktorů má hlavní vliv úhel, pod kterým je klávesa stisknuta. Nepíši "všemi deseti" dle učebnicového stylu, takže se mi často stává, že tisknu klávesy, jak mi zrovna přijdou pod prsty. U vychozené Genius to není problém, tam jsou stěny "posuvníku" (skryté části každé klávesy) asi natolik ošoupané, aby to nevadilo, ale prakticky každá běžná klávesnice narazí - klávesa jde stisknout konstantní silou jen přímo seshora, z jakéhokoli jiného směru (úhlu kolem 20-30 stupňů) se zadrhává různě.
Tady poprosím spíš vás, čtenáře. Vyzkoušel jsem asi 10 běžných spotřebních klávesnic (Genius, Logitech, Microsoft) s nízkým i vysokým zdvihem, ale žádná se snadností stisku kláves nemohla rovnat mé vychozené neodporné (neodporové? neodporující?) Geniusce.
V podstatě mi jde o:
Je mi docela jedno, zda jde o klávesnici z vysokým nebo nízkým zdvihem, hlavně, ať jdou klávesy snadno mačkat.
Uvažoval jsem o Thinkpad-like externí klávesnici, která má jen dvě nevýhody - přemrštěná cena a (minimálně u notebooku) ne moc příjemný materiál, mé zpocené ruce se na ní daleko lépe lepí, než na staré Genius - to by ale šlo chemicky doupravit. Absence numerické části klávesnice by mi také docela vadila (ani ne tak pro psaní čísel, jako spíš přemapování na "hotkeys").
Za jakékoli tipy na konkrétní klávesnice (v diskuzi) budu opravdu rád. Díky.
Docela mi to připomíná výběr myši. Nedávno mi rodina k (minulým) vánocům koupila půlkilovou "herní", "programovatelnou" a barevnou myš, kterou prakticky nešlo nijak rozumně odlepit od stolu. Když už se to podařilo, reagovala na pohyb dobrý centimetr nad povrchem.
Byla to myš A4Tech XL-750BK Oscar Game Laser (červená). V té době jsem měl starší verzi mé současné A4Tech OP-620D, která byla vůči XL-750BK asi trojnásobně lehčí - již po mírném nadzvednutí přestala hýbat kurzorem a i díky své velikosti ji šlo snadno po stole šoupat třeba malíčkem prakticky bez námahy.
Tak opravdu nevím - to se nám periferie ubírají jakýmsi více manuálním směrem, nebo jsem prostě úchyl na snadné ovládací prvky počítače, které vyžadují minimum fyzického úsilí?
Tiskni
Sdílej:
Díky za tip na tu Chicony, vypadá to, že její USB verzi mají na alze (pokud "KU" je USB verze "KB") a 200Kč není zas tolik, tak ji asi zkusím.
Mimochodem - jak je to s kvalitou? Vydržela ta odkazovaná Chicony alespoň pár let? Dle komentářů jsou problémy s pravým shiftem, numerickou částí (shodné s USB verzí), kdy USB má další problémy.
No mě "odešel" levý shift hned první den, trochu to v něm luplo a teď reaguje jen při opravdu hodně silném stisknutí. Rozebrání klávesnice, narovnání všech součástí a opětovné složení nepomohlo. Ale až do své poruchy byla super, sice ne tak jemná, jako moje vychozená Geniuska, ale hodně blízko.
Možná to někdy zkusím přes víkend zrealizovat, pokud si nikdo nevšimne chybějící klávesnice
Díky za link.
Pokud tam někdo bude mít foťák, tak proč ne. Přinejmenším bych mohl mrknout na model (pokud bude napsaný na zadní straně) a dát vědět.
Možná si to pletu a je tam jen G83-6104, jisté ale je, že na ní jde psát docela tuze. Pokud je G80-3000 ta s "těmi spínači", pak jsem nepocítil rozdíl oproti membránové.
Tak je to "obyčejná" CHERRY G83-6105LUNTS-2, pro tu ta modifikace asi neplatí.
Mel jsem presne stejny roblem a nakonec zvitezila genius i220 slimstar pro, bacha jsou ruzne i220 tak at nenaletis jako ja ja si predtim koupil i220 kuxmate ci tak nejak a narazil jsme na stejnej problem jako ty jelikoz nepisi vsemi deseti
jinak mam ji i v praci a se mnou i ostatni kolegove a vsichni jsme si ji ted poridli domu a to za neuveritelny 2 stovky