Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Klávesnice, proč nechceš psát tak, jak se tě dotýkám? Proč musím do tebe mlátit, abych měl jistotu, že skutečně ono písmenko napíšeš? Proč nemůžeš být jako moje stará vychozená Geniuska? Proč se vlastně nevyrábí vychozené klávesnice? Kam se poděly klávesnice z Thinkpadů T30 a starších? Malá úvaha a prosba o radu ve světě tvrdoklapkých klávesnic.
Kdysi dávno jsem si koupil klávesnici Genius K639 KB-06XE, vypadala nějak takto:
Jelikož jsem tak nějak přičuchnul tomuto designu (malý backspace, velký enter, pipe vlevo od backspace, velký levý shift), tak mi sedla prakticky dokonale. Dokonce neměla pod klávesou delete tlačítko "power off", které bych musel vytrhávat, narozdíl od jiné starší klávesnice.
Tato klávesnice se mnou přežila Thinkpad R60, T500 a v současné době slouží u mého hlavního desktopu. Je "naprosto dokonalá", až na to, že stárne a odchází jí mezerník.
Rozhodl jsem se koupit si novou. A protože mi tato naprosto vyhovuje, šel jsem do stejného modelu (KB-06XE). Klávesnice přišla poštou a já byl po otevření docela překvapen - měla nízký zdvih a psalo se na ní naprosto příšerně. Ale úplně naprosto příšerně, ve 40% případů se klávesa nezmáčkla po aplikaci běžné síly potřebné ke zmáčknutí jiné klávesy.
Tedy vyšlápl jsem do lokálního kamenného obchodu a vybral si klávesnici, která byla také KB-06XE, ale měla relativně vysoký zdvih a vypadala podobně, jako moje stará věrná Genuisální klávesnice. Po pár minutách psaní se ale ukázalo, že jí nesahá ani po paty.
Stejně na tom je i Cherry G81-3000 (nebo alespoň podle obrázku vypadá úplně stejně), kterou máme v práci - v rychlosti a spolehlivosti psaní sahá mojí staré Geniusce sotva po kotníky.
Chvíli mi trvalo identifikovat, v čem to vězí. Házel jsem vinu na "měkký" stisk kláves moderních klávesnic, kdy člověk přesně neví, zda klávesu stiskl (1), a kdy ne (0). Myslím, že se tomu říká odborně "feedback". Moje stará Genius má buď klávesu úplně nahoře, nebo úplně stisknutou - musím se hodně snažit, abych dosáhl stavu polostisknuté klávesy. To ovšem jde např. u té Cherry napoprvé.
Pak jsem to svaloval na tvrdost stisku klávesy - zatímco staré vychozené Genius stačí prakticky položený prst s minimem přidané síly, všechny ostatní klávesnice potřebují opravdu zatlačit až na doraz ("opravdu zatlačit" v relativním porovnání).
Nakonec jsem přišel na to, že kromě těchto dvou faktorů má hlavní vliv úhel, pod kterým je klávesa stisknuta. Nepíši "všemi deseti" dle učebnicového stylu, takže se mi často stává, že tisknu klávesy, jak mi zrovna přijdou pod prsty. U vychozené Genius to není problém, tam jsou stěny "posuvníku" (skryté části každé klávesy) asi natolik ošoupané, aby to nevadilo, ale prakticky každá běžná klávesnice narazí - klávesa jde stisknout konstantní silou jen přímo seshora, z jakéhokoli jiného směru (úhlu kolem 20-30 stupňů) se zadrhává různě.
Tady poprosím spíš vás, čtenáře. Vyzkoušel jsem asi 10 běžných spotřebních klávesnic (Genius, Logitech, Microsoft) s nízkým i vysokým zdvihem, ale žádná se snadností stisku kláves nemohla rovnat mé vychozené neodporné (neodporové? neodporující?) Geniusce.
V podstatě mi jde o:
Je mi docela jedno, zda jde o klávesnici z vysokým nebo nízkým zdvihem, hlavně, ať jdou klávesy snadno mačkat.
Uvažoval jsem o Thinkpad-like externí klávesnici, která má jen dvě nevýhody - přemrštěná cena a (minimálně u notebooku) ne moc příjemný materiál, mé zpocené ruce se na ní daleko lépe lepí, než na staré Genius - to by ale šlo chemicky doupravit. Absence numerické části klávesnice by mi také docela vadila (ani ne tak pro psaní čísel, jako spíš přemapování na "hotkeys").
Za jakékoli tipy na konkrétní klávesnice (v diskuzi) budu opravdu rád. Díky.
Docela mi to připomíná výběr myši. Nedávno mi rodina k (minulým) vánocům koupila půlkilovou "herní", "programovatelnou" a barevnou myš, kterou prakticky nešlo nijak rozumně odlepit od stolu. Když už se to podařilo, reagovala na pohyb dobrý centimetr nad povrchem.
Byla to myš A4Tech XL-750BK Oscar Game Laser (červená). V té době jsem měl starší verzi mé současné A4Tech OP-620D, která byla vůči XL-750BK asi trojnásobně lehčí - již po mírném nadzvednutí přestala hýbat kurzorem a i díky své velikosti ji šlo snadno po stole šoupat třeba malíčkem prakticky bez námahy.
Tak opravdu nevím - to se nám periferie ubírají jakýmsi více manuálním směrem, nebo jsem prostě úchyl na snadné ovládací prvky počítače, které vyžadují minimum fyzického úsilí?
Tiskni
Sdílej:
Díky za tip na tu Chicony, vypadá to, že její USB verzi mají na alze (pokud "KU" je USB verze "KB") a 200Kč není zas tolik, tak ji asi zkusím.
Mimochodem - jak je to s kvalitou? Vydržela ta odkazovaná Chicony alespoň pár let? Dle komentářů jsou problémy s pravým shiftem, numerickou částí (shodné s USB verzí), kdy USB má další problémy.
No mě "odešel" levý shift hned první den, trochu to v něm luplo a teď reaguje jen při opravdu hodně silném stisknutí. Rozebrání klávesnice, narovnání všech součástí a opětovné složení nepomohlo. Ale až do své poruchy byla super, sice ne tak jemná, jako moje vychozená Geniuska, ale hodně blízko.
Možná to někdy zkusím přes víkend zrealizovat, pokud si nikdo nevšimne chybějící klávesnice
Díky za link.
Pokud tam někdo bude mít foťák, tak proč ne. Přinejmenším bych mohl mrknout na model (pokud bude napsaný na zadní straně) a dát vědět.
Možná si to pletu a je tam jen G83-6104, jisté ale je, že na ní jde psát docela tuze. Pokud je G80-3000 ta s "těmi spínači", pak jsem nepocítil rozdíl oproti membránové.
Tak je to "obyčejná" CHERRY G83-6105LUNTS-2, pro tu ta modifikace asi neplatí.
Mel jsem presne stejny roblem a nakonec zvitezila genius i220 slimstar pro, bacha jsou ruzne i220 tak at nenaletis jako ja ja si predtim koupil i220 kuxmate ci tak nejak a narazil jsme na stejnej problem jako ty jelikoz nepisi vsemi deseti
jinak mam ji i v praci a se mnou i ostatni kolegove a vsichni jsme si ji ted poridli domu a to za neuveritelny 2 stovky