Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jj. Btw. Jaká by měla délka takového drátku vystrčeného z koaxu? My jsme s tím doma experimentovali a zjistili jsme, že nejhorší příjem je při délce půlky vlny (tedy dle znalostí z hodin fyziky).
ano je to tak, při půlvlně je to nejhorší, tedy v případě že to bude ten drát čouhající z koaxu. Nejlepší bude čtvrt vlny a když tam bude ještě na stínění koaxu protiváha v podobě pár drátů tak to bude úplně nejlepší. Viz vyhledávač "anténa ground plane". Anebo otevřený dipól, na středu koaxu jeden drát čtvrt vlny a na stínění druhý na opačnou stranu. Ale funguje to jen na jedné frekvenci a částečně na harmonických.
půlvlna a pětiosmina jsou účinnější ale složitější. už to nejde připojit přímo na kabel jako čtvrtka ale musí tam být přizpůsobovací obvod. Nejčastěji cívka nebo různé krkolomné konstrukce z kousků kabelů a podobně. Je to dost složité na realizaci a anténa je ještě selektivnější pokud jde o frekvenci. Na příjem se to ještě nějak snese ale na vysílání to musí sedět.
Mělo by to tak být... Kdysi jsem zahlíd pořad ČT o digitalizaci a tam vyloženě říkali, že pokud vám bude někdo vnucovat analogovou anténu, je to zbytečnost.
Každopádně, akce kabelovek, UPC především jsou strašné - u nás jsme se nad sloganem říkající, že příjde analogová tma, přejděte na digitál zasmáli. Jenže babička ho hned vzala vážně a už má digitál od UPC.
A k čemu to? Zařízení a ovladač navíc. Nárůst kvality je "nejistý". Rozlišení nic moc a MPEG4 v nedohlednu, takže na HD TV je sice pěkný čůčo, ale naprosto k ničemu (což samozřejmě nevadí tomu aby nám je reklamními triky vnucovali).
Nárůst kvality
Někdy by mě zajímalo, jakou má tato veličina jednotku.
MPEG4 v nedohlednu
Na MPEG2 je špatně co?
Efektivnější. A opak by mě ani nikdy nenapadlo tvrdit. Ale při takové šířce pásma?
Jinak u větších datových toků(jaké jsou z.B. dostupné u pozemního vysílání) bych doporučoval spíše Dirac. Přesně na to byl konstruován.
To je i někdo kdo ten bastl ještě nezná? Potom ->
Ježiš, zas. Kdo kdy řekl, že digitální vysílání bude kvalitnější
než analogové(a toho kdo to řekl by měli ukamenovat).
Přesně tak. Nechápu o čem je řeč. Vždyť DVB-T úplně v pohodě valí na klasickou analogovou širokopásmovou anténu.
Dá ale pro individuální příjem to není to samé co společná anténa tam musí být uprava vždy!
ono je asi v prvom rade scestne hovorit o digitalnej a analogovej antene. antena prijima nejaky kmitocet/kmitocty a co sa s tym deje dalej je vec zariadenia za antenou.
Investice do předělání STA by měla být někde mezi 5000-20000 Kč (na dům), záleží na počtu multiplexů. Ale mělo by stačit vyměnit analogové nebo přidat nové zesilovače pro kanály DVBT, v některých případech bude třeba měnit/přidávat i antény. Rozvod se obvykle může použít stávající. Každý ale ještě potřebuje set top box. Návratnost téhle investice je při ceně 200Kč/měsíčně za CATV určitě docela rychlá.
problém s STA není ani tak v tom že ty kabely jsou tlusté a zelené ale v tom že jsou staré. Strejda tohle taky řeší, kabeláž STA je shnilá na sračky, aby taky ne když tam je třicet let a vyměnit nejde. Ti debilové tenkrát ušetřili na trubkách a kabely dali do omítky. Ale zpět k věci. Doporučuju zjistit si pokrytí signálem DVB-T, směr k vysílači a půjčit si od někoho settop box a nějakou anténu. Pokud by to šlo s nějakou malou anténou na balkóně nebo na skříni a vyhovovala by programová nabídka tak není co řešit.
Souhlasím, jsou to všude jen kecy na vytahání peněz. Chytám normálně ve Vimperku digi signál ze Svatoboru / Kleťe pře(s/z) anténu, kterou jsem vyhrabal ve sklepě, na kterou jsme kdysi chytali analog. Jak někdo psal výše, či se dělá často pro WiFi, klidně si vem plechovku od párků
Tak DVB-T nevyresi problem s tim, na co se divat - vetsina divatelneho obsahu je na placenych kanalech a ty proste v DVB-T bohuzel nejsou...
Já jsem se rozhodl ze svého života vyhodit televizi vůbec, a přechod na digitální signál jsem bral jako možnost to dotáhnout do konce.
Dneska nevím, proč bych měl televizi mít, a k čemu by mi vlastně byla dobrá.
Kromě placení televizního poplatku, se kterým je mimochodem sranda – marně pátrám, kde požádat o možnost poslat televizní poplatky za babičku převodem na účet, protože je to jediná položka na sporožiru, které bych rád zrušil a odstřelil úplně.
marně pátrám, kde požádat o možnost poslat televizní poplatky za babičku převodem na účet, protože je to jediná položka na sporožiru, které bych rád zrušil a odstřelil úplněTady
Dneska nevím, proč bych měl televizi mít, a k čemu by mi vlastně byla dobrá.
Hokej, večerníčky, velký obrazový výstup z foťáku/kamery pro návštěvy.
velký obrazový výstup z foťáku/kamery pro návštěvyTedy, já být ta návštěva, tak uteču
Tedy, já být ta návštěva, tak utečuTohle jsem nikdy nepochopil - nucené prohlížení mraků neprobraných fotek (v tomto případě přímo z foťáku). Nevidím smysl v tom, přijít k někomu na návštěvu a tam pak dvě hodiny civět na hromady vzájemně podobných a obvykle dost nudných fotek. Nejlépe se fotky prohlížejí na papíře, a to tak, že se vyberou jen ty nejlepší (nejlepším přítelem fotografa je odpadkový koš) a je jich jen tak malý počet, aby to nenudilo.
Táta vždycky z Číny/Oceánie/Indie/Maroka/JAR/... přivezl spousty (stovky) povedených diapozitivů a tři hodiny pak mluvil k tématu. Díky digitálnímu fotoaparátu a plazmové televizi teď už nemusíme řešit umístění plátna, utěsnění oken před světlem, přehřívající se promítačku,...
k tomu za TV 7000 KčJenže to je za poněkud rozsáhlejší nabídku programů. Základní služba stojí polovinu.
Dalsi zajimavou veci je to, jakym zpusobem se zacali kabelovky roztahovat po domech. Nevim jak kdre, ale u nas je v kupni smlouve k bytu, ze kupuji byt vcetne rozvodu STA ktery je ve zdi. Jak je tedy mozne, ze kabelovky ty kabely bytahali a natahali tam svoje, pripadne je alespon odstipali aby se nedali pouzivat.V bytě mých prarodičů je to v pohodě. Tam si sice UPC také natahali své kabely (což je zase na druhou stranu dobré na Internet), ale majitelé bytů se dohodli, že si nechají společnou anténu a teď si ji "digitalizovali", takže kabelovku nikdo využívat nemusí.
Jak byste v tomto případě postupovali vy, máte s tím někdo zkušenosti?
Společnou digitální anténu nebo satelit, k tomu linuxový server s DVB-T/-S kartou a streamovat to vysílání pomocí LAN po celém baráku. Asi nemusím říkat, že server by mohl sloužit i k jiným věcem, než je šíření TV signálu
Tiskni
Sdílej: