Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
"Britské prádelny bijí na poplach v oblasti informační bezpečnosti."
Když už i pradleny začali mluvit do IT bezpečnosti, rozhodl jsem se taky předhodit svojí trošku do mlejna. Problém s flashdiskem a bezpečností je mi docela známý - sám mám flashdisk zašifrovaný pomocí cryptools (nebo jak se to jmenuje) a připojit mi jde jenom na linuxu. Ale i kdyby šel připojit na windowsu (a tedy i na počítači u kamaráda atp...) rozhodně bych si rozmyslil jestli mám zadávat heslo nebo ne, člověk nikdy neví jestli na takovém počítači není malware... Proto mě napadlo že by šlo využít technologie veřejných klíčů. Osobně si to představuji tak že flashdisk by měl speciální chip na který by člověk, po zakoupení flashdisku, nahrál svůj veřejný klíč a poté by nějak chip zapečetil aby na něj nešlo zapisovat... Když by chtěl někomu přenést soubor tak by ho buď nechal nezašifrovaný a nebo by ho zašifroval s veřejným klíčem příjemce. Když by chtěl někdo dát soubor vlastníkovy flashdisku tak by se automaticky zašifroval pro vlastníka. Dále mne napadlo že by není ani úplně vhodné aby kdokoliv mohl vidět jména/velikost souborů a tak mě napadlo že by mohly být rozděleny do souborů/fragmentů s náhodným jménem a náhodnou velikostí. Aby se nemuselo rozšifrovávat všechno kvůli jednomu souboru, vytvořil bych složku se seznamem souborů a umístěním v šifrovaných souborech. Do složky by mohl zapisovat každý a obsah by byl zašifrovaný pro vlastníka flashdrive. Přijde Vám to jako úplný nesmysl? Mám na ty švadleny?
Tiskni
Sdílej:
Dulezite je, ze se takove flashdisky dobre (brutalne predrazene) prodavaji vselikym organizacim ktere by se pro "bezpecnost" podelaly (gumidci, pos*anci ....).
Cena za 1 GB kapacity dosahuje i vice jak desetinasobku oproti cene 1 GB na beznem flashdisku.
Berme situaci ze najdu flashdisk, dam jeho nejaky popisek (vyrobce , typ ...) do Google a dozvim se ze je to nejaky sifrbastl.
Jde takovy flashdisk prepsat nulama pomoci dd a nasledne vytvorit novy FS ?
já mám zase rád holky s červenejma nehtama na nohách.To snad máme rádi všichni, ne? To jsme všichni úchylný?