MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
"Britské prádelny bijí na poplach v oblasti informační bezpečnosti."
Když už i pradleny začali mluvit do IT bezpečnosti, rozhodl jsem se taky předhodit svojí trošku do mlejna. Problém s flashdiskem a bezpečností je mi docela známý - sám mám flashdisk zašifrovaný pomocí cryptools (nebo jak se to jmenuje) a připojit mi jde jenom na linuxu. Ale i kdyby šel připojit na windowsu (a tedy i na počítači u kamaráda atp...) rozhodně bych si rozmyslil jestli mám zadávat heslo nebo ne, člověk nikdy neví jestli na takovém počítači není malware... Proto mě napadlo že by šlo využít technologie veřejných klíčů. Osobně si to představuji tak že flashdisk by měl speciální chip na který by člověk, po zakoupení flashdisku, nahrál svůj veřejný klíč a poté by nějak chip zapečetil aby na něj nešlo zapisovat... Když by chtěl někomu přenést soubor tak by ho buď nechal nezašifrovaný a nebo by ho zašifroval s veřejným klíčem příjemce. Když by chtěl někdo dát soubor vlastníkovy flashdisku tak by se automaticky zašifroval pro vlastníka. Dále mne napadlo že by není ani úplně vhodné aby kdokoliv mohl vidět jména/velikost souborů a tak mě napadlo že by mohly být rozděleny do souborů/fragmentů s náhodným jménem a náhodnou velikostí. Aby se nemuselo rozšifrovávat všechno kvůli jednomu souboru, vytvořil bych složku se seznamem souborů a umístěním v šifrovaných souborech. Do složky by mohl zapisovat každý a obsah by byl zašifrovaný pro vlastníka flashdrive. Přijde Vám to jako úplný nesmysl? Mám na ty švadleny?
Tiskni
Sdílej:
Dulezite je, ze se takove flashdisky dobre (brutalne predrazene) prodavaji vselikym organizacim ktere by se pro "bezpecnost" podelaly (gumidci, pos*anci ....).
Cena za 1 GB kapacity dosahuje i vice jak desetinasobku oproti cene 1 GB na beznem flashdisku.
Berme situaci ze najdu flashdisk, dam jeho nejaky popisek (vyrobce , typ ...) do Google a dozvim se ze je to nejaky sifrbastl.
Jde takovy flashdisk prepsat nulama pomoci dd a nasledne vytvorit novy FS ?
já mám zase rád holky s červenejma nehtama na nohách.To snad máme rádi všichni, ne? To jsme všichni úchylný?