Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
"Britské prádelny bijí na poplach v oblasti informační bezpečnosti."
Když už i pradleny začali mluvit do IT bezpečnosti, rozhodl jsem se taky předhodit svojí trošku do mlejna. Problém s flashdiskem a bezpečností je mi docela známý - sám mám flashdisk zašifrovaný pomocí cryptools (nebo jak se to jmenuje) a připojit mi jde jenom na linuxu. Ale i kdyby šel připojit na windowsu (a tedy i na počítači u kamaráda atp...) rozhodně bych si rozmyslil jestli mám zadávat heslo nebo ne, člověk nikdy neví jestli na takovém počítači není malware... Proto mě napadlo že by šlo využít technologie veřejných klíčů. Osobně si to představuji tak že flashdisk by měl speciální chip na který by člověk, po zakoupení flashdisku, nahrál svůj veřejný klíč a poté by nějak chip zapečetil aby na něj nešlo zapisovat... Když by chtěl někomu přenést soubor tak by ho buď nechal nezašifrovaný a nebo by ho zašifroval s veřejným klíčem příjemce. Když by chtěl někdo dát soubor vlastníkovy flashdisku tak by se automaticky zašifroval pro vlastníka. Dále mne napadlo že by není ani úplně vhodné aby kdokoliv mohl vidět jména/velikost souborů a tak mě napadlo že by mohly být rozděleny do souborů/fragmentů s náhodným jménem a náhodnou velikostí. Aby se nemuselo rozšifrovávat všechno kvůli jednomu souboru, vytvořil bych složku se seznamem souborů a umístěním v šifrovaných souborech. Do složky by mohl zapisovat každý a obsah by byl zašifrovaný pro vlastníka flashdrive. Přijde Vám to jako úplný nesmysl? Mám na ty švadleny?
Tiskni
Sdílej:
Dulezite je, ze se takove flashdisky dobre (brutalne predrazene) prodavaji vselikym organizacim ktere by se pro "bezpecnost" podelaly (gumidci, pos*anci ....).
Cena za 1 GB kapacity dosahuje i vice jak desetinasobku oproti cene 1 GB na beznem flashdisku.
Berme situaci ze najdu flashdisk, dam jeho nejaky popisek (vyrobce , typ ...) do Google a dozvim se ze je to nejaky sifrbastl.
Jde takovy flashdisk prepsat nulama pomoci dd a nasledne vytvorit novy FS ?
já mám zase rád holky s červenejma nehtama na nohách.To snad máme rádi všichni, ne? To jsme všichni úchylný?