Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Chci vám pořát vše nejlepší do nového roku, mnoho zážitků, štěstí a lásku. Jo a ještě něco, mnoho zdařilé grafiky ;).
Chcete vědět, jak se kreslí tohle nebo tohle pouze pomocí grafických editorů dostupných zdarma? Gimp, InScape a další. Pokud nejste profesionálové a rádi by jste toto uměli, klidně se stavte.
Navštiv naši diskusi na http://www.quetzal-diskuse.own.cz/. Došlo k poškození databáze, za to se omluvám.
Nevíte, jaké štětce si vybrat? Zeptejte se. Nevíte, kde se dají sehnat prima zdroje? Zeptejte se. Neumíte? Zeptejte se a já vám co nejdříve odpovím. Nečekejte na neskutečné otálení redakce s vydáním seriálu a začněte se učit ještě dnes!
Je tedy fakt, že nás tam zatím moc není, ale já jsem tam stále, tak vám má kdo dobře poradit
Bez registrace
Dnešek ještě nekončí a protože mám dobrou náladu, jsem relativně vyspaný, tak poslední hodinku volna využiji k napsání krátkého pojednání o pluginu do Gimpu, který se jmenuje PSPI. Samotný název je nicneříkající, ale hned po začtení se do článku pochopíte. Zkušené gimpaře jistě nijak neohromím touto krátkou zprávičkou, která není žádnou novinkou, ale začínající uživatele dozajista tato zpráva potěší.
PSPI je plugin, který zdánlivě nemá žádný účel. Nepřidává filtr, není to skript. Má ale jednu velmi zvláštní vlastnost a ta je, že dokáže zpracovat pluginy formátu Adobe Photoshop (*.8bf), jenž je zároveň formátem pro pluginy několika dalších grafických programů.
Nebudu se zabývat nějakým programovacím jazykem, nebylo by nám to k ničemu. Ve své podstatě se jedná o malý soubor, který při startu Gimpu prohledá soubory v nastaveném adresáři na přítomnost *.8bf souborů a ty potom "aktivuje". Pokud nějaký plugin není kompatibilní či se v něm vyskytne chyba, PSPI ho hned zkraje odstřelí a tím zajistí chod editoru.
V každém operačním systému je to trochu jinak, protože se adresáře při instalaci Gimpu vytvářejí jinde. Máme tu ale jeden "fígl" jak zjistit cestu k danému adresáři, kam se má PSPI nakopírovat.
Nastartujte Gimp. Po jeho plném načtení zajděte do jeho nastavení (Soubor > Předvolby) a přejděte k záložce Adresáře. Tu rozklikněte. Zjeví se nám jednotlivé adresáře, ve kterých jsou uloženy "pracovní poklady" Gimpu. Stopy, gradienty, vzorky, moduly a mimo jiné i pluginy. Zjistíme si tedy tuto cestu a adresář otevřeme. U mě osobně se vyskytuje v /usr/lib/gimp/2.0/plug-ins/
.
V linuxu je plugin tvořen třemi soubory a tedy: pspi, pspi.exe.so, readme.linux. Všechny tyto soubory nakopírujte do určeného adresáře.
Ve windows tento plugin tvoří pouze jeden soubor a to pspi.exe. Ten pak nakopírujte do adresáře pluginů.
Někde na dobře známém místě si vytvořte libovolně pojmenovaný adresář, do kterého budete ukládat pluginy z Photoshopu. Můj adresář je pojmenován jako ps-plug-ins a je uložen hned vedle hlavních pluginů. To kvůli snadnému dohledání. Adresu si pořádně zapište
Do tohoto adresáře vložte nějaký Photoshop plugin. Třeba Posterizer nebo Virtual photographer.
Program restartujme nebo zapneme a všimneme si, že pod záložkou Rozšíření se nám objevila nová položka se jménem Photoshop Plug-ins settings.... Na nic nečekáme a podíváme se do ní. Objeví se malý dialog, který nás vybídne k tomu, aby jsme zadali adresu k adresáři s *.8bf soubory. My ji tedy zadáme a program restartujeme.
Všimneme si, že při Splash screenu nám nabíhá i plugin PSPI, který právě zjišťuje obsah adresáře, jehož cestu jsme zadali. Pokud vše proběhne v pořádku, pluginy se načtou a můžeme je používat. Důkazem mi budiž tento odkaz (950KB).
Jak už jsem řekl hned zezačátku, zkušenější jsem dozajista neohromil, ale snad někomu malý návod pomohl k rozšíření obzorů.
Tyto počáteční články berte pouze jako zákusky. Mým cílem je váš Gimp dostatečně "vytunit", aby jsme se pak takovými drobnostmi nemuseli zabývat. Hodně zdaru.
Informace jsem sice už čerpal z své hlavy, ale kdo by se rád začetl do angličtiny, nechť využije služeb domovské stránky projektu.
Tiskni
Sdílej: