Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Chci vám pořát vše nejlepší do nového roku, mnoho zážitků, štěstí a lásku. Jo a ještě něco, mnoho zdařilé grafiky ;).
Chcete vědět, jak se kreslí tohle nebo tohle pouze pomocí grafických editorů dostupných zdarma? Gimp, InScape a další. Pokud nejste profesionálové a rádi by jste toto uměli, klidně se stavte.
Navštiv naši diskusi na http://www.quetzal-diskuse.own.cz/. Došlo k poškození databáze, za to se omluvám.
Nevíte, jaké štětce si vybrat? Zeptejte se. Nevíte, kde se dají sehnat prima zdroje? Zeptejte se. Neumíte? Zeptejte se a já vám co nejdříve odpovím. Nečekejte na neskutečné otálení redakce s vydáním seriálu a začněte se učit ještě dnes!
Je tedy fakt, že nás tam zatím moc není, ale já jsem tam stále, tak vám má kdo dobře poradit
Bez registrace
Dnešek ještě nekončí a protože mám dobrou náladu, jsem relativně vyspaný, tak poslední hodinku volna využiji k napsání krátkého pojednání o pluginu do Gimpu, který se jmenuje PSPI. Samotný název je nicneříkající, ale hned po začtení se do článku pochopíte. Zkušené gimpaře jistě nijak neohromím touto krátkou zprávičkou, která není žádnou novinkou, ale začínající uživatele dozajista tato zpráva potěší.
PSPI je plugin, který zdánlivě nemá žádný účel. Nepřidává filtr, není to skript. Má ale jednu velmi zvláštní vlastnost a ta je, že dokáže zpracovat pluginy formátu Adobe Photoshop (*.8bf), jenž je zároveň formátem pro pluginy několika dalších grafických programů.
Nebudu se zabývat nějakým programovacím jazykem, nebylo by nám to k ničemu. Ve své podstatě se jedná o malý soubor, který při startu Gimpu prohledá soubory v nastaveném adresáři na přítomnost *.8bf souborů a ty potom "aktivuje". Pokud nějaký plugin není kompatibilní či se v něm vyskytne chyba, PSPI ho hned zkraje odstřelí a tím zajistí chod editoru.
V každém operačním systému je to trochu jinak, protože se adresáře při instalaci Gimpu vytvářejí jinde. Máme tu ale jeden "fígl" jak zjistit cestu k danému adresáři, kam se má PSPI nakopírovat.
Nastartujte Gimp. Po jeho plném načtení zajděte do jeho nastavení (Soubor > Předvolby) a přejděte k záložce Adresáře. Tu rozklikněte. Zjeví se nám jednotlivé adresáře, ve kterých jsou uloženy "pracovní poklady" Gimpu. Stopy, gradienty, vzorky, moduly a mimo jiné i pluginy. Zjistíme si tedy tuto cestu a adresář otevřeme. U mě osobně se vyskytuje v /usr/lib/gimp/2.0/plug-ins/
.
V linuxu je plugin tvořen třemi soubory a tedy: pspi, pspi.exe.so, readme.linux. Všechny tyto soubory nakopírujte do určeného adresáře.
Ve windows tento plugin tvoří pouze jeden soubor a to pspi.exe. Ten pak nakopírujte do adresáře pluginů.
Někde na dobře známém místě si vytvořte libovolně pojmenovaný adresář, do kterého budete ukládat pluginy z Photoshopu. Můj adresář je pojmenován jako ps-plug-ins a je uložen hned vedle hlavních pluginů. To kvůli snadnému dohledání. Adresu si pořádně zapište
Do tohoto adresáře vložte nějaký Photoshop plugin. Třeba Posterizer nebo Virtual photographer.
Program restartujme nebo zapneme a všimneme si, že pod záložkou Rozšíření se nám objevila nová položka se jménem Photoshop Plug-ins settings.... Na nic nečekáme a podíváme se do ní. Objeví se malý dialog, který nás vybídne k tomu, aby jsme zadali adresu k adresáři s *.8bf soubory. My ji tedy zadáme a program restartujeme.
Všimneme si, že při Splash screenu nám nabíhá i plugin PSPI, který právě zjišťuje obsah adresáře, jehož cestu jsme zadali. Pokud vše proběhne v pořádku, pluginy se načtou a můžeme je používat. Důkazem mi budiž tento odkaz (950KB).
Jak už jsem řekl hned zezačátku, zkušenější jsem dozajista neohromil, ale snad někomu malý návod pomohl k rozšíření obzorů.
Tyto počáteční články berte pouze jako zákusky. Mým cílem je váš Gimp dostatečně "vytunit", aby jsme se pak takovými drobnostmi nemuseli zabývat. Hodně zdaru.
Informace jsem sice už čerpal z své hlavy, ale kdo by se rád začetl do angličtiny, nechť využije služeb domovské stránky projektu.
Tiskni
Sdílej: