Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Chci vám pořát vše nejlepší do nového roku, mnoho zážitků, štěstí a lásku. Jo a ještě něco, mnoho zdařilé grafiky ;).
Chcete vědět, jak se kreslí tohle nebo tohle pouze pomocí grafických editorů dostupných zdarma? Gimp, InScape a další. Pokud nejste profesionálové a rádi by jste toto uměli, klidně se stavte.
Navštiv naši diskusi na http://www.quetzal-diskuse.own.cz/. Došlo k poškození databáze, za to se omluvám.
Nevíte, jaké štětce si vybrat? Zeptejte se. Nevíte, kde se dají sehnat prima zdroje? Zeptejte se. Neumíte? Zeptejte se a já vám co nejdříve odpovím. Nečekejte na neskutečné otálení redakce s vydáním seriálu a začněte se učit ještě dnes!
Je tedy fakt, že nás tam zatím moc není, ale já jsem tam stále, tak vám má kdo dobře poradit
Bez registrace
Sem tam si najdu čas a polítám po netu za účelem nalezení některého grafického editoru, se kterým jsem ještě nepracoval. To už dělám nějaký ten rok. Na jednu stranu je docela výhoda umět pracovat v desítkách grafických programech, okamžitě se orientovat v čemkoli, kdo mi co předloží, ale zase na druhou stranu mám v té šišce guláš jako prase. Dnes bych se s vámi rád seznámil s grafickým editorem ArtWeaver.
Od programu primárně určeného pro kreslíře očekávám základní sadu nástrojů, filtrů, které jsou pro painting životně důležité. Z nástrojů mám na mysli hlavně štětec, dodge-tool, burn-tool, smudge, tužka, základní výběry. Z filtrů hlavně rozostřovací filtry, doostřovací, stylistické a umělecké, mezi které počítám třeba olej. Těmito všemi "vymoženostmi" tento program disponuje. Pro mě je tento program velmi cenný a jen tak si ho z počítače pryč nedám. Nyní se ale zkusme na tento editor podívat trochu zblízka.
Autor není blbec a ví, že spousta lidí je zvyklá na klasický "photoshopovský" styl, proto se nebál jej prakticky okopírovat. Dle mého to není vůbec žádná chyba. Je to klasický důsledek uvažování, jež má za cíl získat si slušnou základnu v podobě spokojených uživatelů. MDI je prostě IN, ať si kdo chce říká co chce. Podívejme se však na screenshot, který vydá za celý článek o interface.
Klasika je prostě klasika a nikdo mi nevymluví, když řeknu, že tohle je prostě dobrý layout programu.
Mezi nástroji, jak si všimneme na panelu je štetec, výběr, laso, guma, plechovka, přechod, řez, klonovací razítko, kouzelná hůlka, posun, lupa, tvary, textový nástroj, tah, kapátko. Ve srovnání s komerčními aplikacemi nebo i s gimpem je to pouze chabý výčet, ale u tohoto programu a speciálně s přihlédnutím na jeho zaměření mi to absolutně nevadí.
Určitě vám došlo, že jsem ve výčtu nástrojů nezmínil smudge a dodge-burn tool avšak tvrdím, že tyto věci editor obsahuje. Ano, obsahuje, pouze jsou skryté pod štetcem. tyto funkce se vyvolají zvolením příslušného štětce. Zajímavé řešení, atypické, ale mě to nevadí, ba spíše vyhovuje.
Editor obsahuje všechny základní filtry, které by jsme mohli při paintigu potřebovat. Máme tu vyklreslovací, doostřovací, rozostřovací, umělecké, stylistické, vzorkové a další filtry. Dohromady jich máme asi 35. Na freewarové poměry je to slušný počet.
Každý z filtrů tu má interaktivní náhled, takže si můžete výsledek hezky doladit ještě před aplikací filtru. To je velmi užitečné a například GIMP tady ještě parádně zaspal.
Editor disponuje vrstvami, které dokonce umí zamykat, přemisťovat do skupin. Umí Blending Mode, pracuje s historií. Velmi dobře podporuje tablety, má velmi detailní nastavení.
Na tomto editoru mě spíše zaujalo množství nastavení různých nástrojů. V některých případech je to dokonce srovnatelné s Photoshopem. Štětec lze nastavit velmi podrobně. Od krytí po mezery, vybrat si můžete ze stovek brushů. Přechody můžete libovolně měnit, vytvářet, aplikovat je v různách módech. Výběry obsahují prolnutí, skrývání a další klasické vlastnosti. Můžete kreslit vzorkem, přechodem, stopou. Mě to prostě zaujalo.
To by bylo asi vše, cílem tohoto textu není nějak podrobná recenze nebo popisovat jednotlivé funkce programu, spíše jsem chtěl upozornit na velmi zajímavou alternativu velikých a taky řádně komerčních aplikací.
Jak jste si všimli, je to program pro Windows, ale nepsal bych o něm, kdybych ho nezkusil ve Wine a tam mi jede a to dokonce dobře. Jen tak pro úplnost mám nejnovější verzi k tomuto dni.
Tiskni
Sdílej:
Tak ošklivý program jsem už dlouho neviděl. Funkčnost ovšem nehodnotím. Šikovný grafik udělá hezkou práci i na tomhle. Ještě, že to není pro Linux, aby to nědělalo ostudu Nemohl jsem si odpustit tento komentář i když Vaše blogy jsou vesměs velmi zajímavé.
Nerozumím tomu, proč by mělo být MDI in? Plavou ty "okénka" alespoň nad obrázkem?