Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Chci vám pořát vše nejlepší do nového roku, mnoho zážitků, štěstí a lásku. Jo a ještě něco, mnoho zdařilé grafiky ;).
Chcete vědět, jak se kreslí tohle nebo tohle pouze pomocí grafických editorů dostupných zdarma? Gimp, InScape a další. Pokud nejste profesionálové a rádi by jste toto uměli, klidně se stavte.
Navštiv naši diskusi na http://www.quetzal-diskuse.own.cz/. Došlo k poškození databáze, za to se omluvám.
Nevíte, jaké štětce si vybrat? Zeptejte se. Nevíte, kde se dají sehnat prima zdroje? Zeptejte se. Neumíte? Zeptejte se a já vám co nejdříve odpovím. Nečekejte na neskutečné otálení redakce s vydáním seriálu a začněte se učit ještě dnes!
Je tedy fakt, že nás tam zatím moc není, ale já jsem tam stále, tak vám má kdo dobře poradit
Bez registrace
Jsou vánoce a podle mě nezaškodí trochu dobré nálady, kterou můžeme zažít při naší grafické tvorbě v GIMPu. Nehledě na to, že mám v sobě opět něco vína a zrovna dopíjím lahodnou medovinu.
V tomto zevrubném videu bych vám chtěl ukázat dva různé typy efektu Sketch v grafickém editoru Gimp. Ono jich v podstatě existuje daleko více a každý vypadá jinak, ale co už, kdybych ukazoval všechny, seděl bych u videa do večera a vy by jste stahovali 10 GB dat :).
Zatím pouze u mě na freehostingu, ale uvidí se, zda bude mít alespoň trochu úspěch. Stejně si do budoucna potřebuji koupit vlastní doménu s hostingem.
Takže když budete mít specifický dotaz na tento druh práce v linuxu, tak se klidně stavte. Zatím podle času budu pracovat na vzhledu fóra a některých nezbytných rozšířeních.
Protože jsem své psaní vzal poněkud hopem a uznávám, že to nebylo zrovna dvakrát moudré (nepočítal jsem s takovou čteností, myslel jsem, že budu jen další zapadlý blog), pojal bych své psaní spíše jako rozsáhlý seriál, který bych publikoval zde na blogu. Představme si nyní osnovu, podle které by jsme společně postupovali ve svých znalostech v ovládání a grafické tvorbě v editorech tak příznačných pro linux. Na mysli mám Inkscape, GIMP. Možno i CinePaint, Kritia, Blender aj... Osobně je mi to jedno, když se podíváte na jakýkoli editor trochu zblízka, poznáte, že jsou na jedno brdo a pracovat s nimi se všemi může i cvičená opice.