Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Zkus si ještě jednou přečíst, co píšu. Když píšu 15x, tak tím myslímKdyž někdo píše (v této diskuzi)
15x
, tak tím myslí buď 15 px
nebo 15×
. To druhé mne předtím ani nenapadlo, bral jsem to automaticky jako překlep v chybějícím „p“.
CTR+kolečko (15 stupňů). Pokud to chceš na CTRL++, tal snese 4x a to je více než dost. Od pohledu to zvětší písmo na 300% (asi). To je ti málo?Zvětší to písmo, ale ne celý text. Když si zvětšuju výchozí písmo, dělám to proto, aby se mi text lépe četl, ne aby mi vycházela jedna slabika na řádek. Stejně tak když si roztáhnu okno prohlížeče na nějakou šířku, dělám to proto, aby se na tu šířku mohl roztáhnout text – ne proto, abych měl text v nudli s posuvníkem, která zabere 1/4 okna prohlížeče, a ve zbytku je pusto a prázdno. Mně ta odkazovaná stránka taky připadá na první pohled hezká. Ale problém je v tom, že na webové stránky se nedá dívat jako na obrázek, důležitá je taky jejich použitelnost. Že není stránka dobrá z pohledu použitelnosti je bohužel naprosto běžná věc. Já vám k tomu říkám jediné – pokud chcete dělat design opravdu dobrých webových stránek, musíte zapomenout na to, že je to nějaký obrázek. Pak se vám nebude stávat to, co popisujete v jiném vlákně:
Jen mě vždycky dost mrzelo, že když už jsem musel kódovat, tak jsem se v grafice musel velmi omezovat, hodně věcí totiž nedokáži nakódovat.Chyba není v tom, že byste se musel v grafice omezovat proto, že něco neumíte nakódovat. Chyba je, že se díváte špatně na tu grafiku. Je to jako kdyby se designér aut stěžoval, že by dovedl navrhnout krásné auto, jenom kdyby nemuselo mít motor a kola. To by pak už nebylo auto, že? Stejně tak webdesignér není tím, co umí HTML a CSS omezován – pokud by ta omezení nebyla, už to není design webu, ale třeba koláž.
'širší' layout se často nedá číst. copak vám přijde normální při přechodu z řadku na řádek preskakovat očima o půl metru a začátek dalšího řádku hledat? s šířkou se to nemá přehánět.Za prvé, maximální šířka textu se dá v CSS omezit, bývá dobré to definovat vzhledem k šířce znaku. Za druhé, jste si opravdu jist, že webdesignér ví líp než já, jak široký chci text mít? Mě třeba 15 znaků na řádek připadá opravdu málo.
Tiskni
Sdílej: