Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zkus si ještě jednou přečíst, co píšu. Když píšu 15x, tak tím myslímKdyž někdo píše (v této diskuzi)
15x
, tak tím myslí buď 15 px
nebo 15×
. To druhé mne předtím ani nenapadlo, bral jsem to automaticky jako překlep v chybějícím „p“.
CTR+kolečko (15 stupňů). Pokud to chceš na CTRL++, tal snese 4x a to je více než dost. Od pohledu to zvětší písmo na 300% (asi). To je ti málo?Zvětší to písmo, ale ne celý text. Když si zvětšuju výchozí písmo, dělám to proto, aby se mi text lépe četl, ne aby mi vycházela jedna slabika na řádek. Stejně tak když si roztáhnu okno prohlížeče na nějakou šířku, dělám to proto, aby se na tu šířku mohl roztáhnout text – ne proto, abych měl text v nudli s posuvníkem, která zabere 1/4 okna prohlížeče, a ve zbytku je pusto a prázdno. Mně ta odkazovaná stránka taky připadá na první pohled hezká. Ale problém je v tom, že na webové stránky se nedá dívat jako na obrázek, důležitá je taky jejich použitelnost. Že není stránka dobrá z pohledu použitelnosti je bohužel naprosto běžná věc. Já vám k tomu říkám jediné – pokud chcete dělat design opravdu dobrých webových stránek, musíte zapomenout na to, že je to nějaký obrázek. Pak se vám nebude stávat to, co popisujete v jiném vlákně:
Jen mě vždycky dost mrzelo, že když už jsem musel kódovat, tak jsem se v grafice musel velmi omezovat, hodně věcí totiž nedokáži nakódovat.Chyba není v tom, že byste se musel v grafice omezovat proto, že něco neumíte nakódovat. Chyba je, že se díváte špatně na tu grafiku. Je to jako kdyby se designér aut stěžoval, že by dovedl navrhnout krásné auto, jenom kdyby nemuselo mít motor a kola. To by pak už nebylo auto, že? Stejně tak webdesignér není tím, co umí HTML a CSS omezován – pokud by ta omezení nebyla, už to není design webu, ale třeba koláž.
'širší' layout se často nedá číst. copak vám přijde normální při přechodu z řadku na řádek preskakovat očima o půl metru a začátek dalšího řádku hledat? s šířkou se to nemá přehánět.Za prvé, maximální šířka textu se dá v CSS omezit, bývá dobré to definovat vzhledem k šířce znaku. Za druhé, jste si opravdu jist, že webdesignér ví líp než já, jak široký chci text mít? Mě třeba 15 znaků na řádek připadá opravdu málo.
Tiskni
Sdílej: