Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Naprostý souhlas ve všech bodech.
K obdobným myšlenkám jsem se dneska dostal, když jsem přemýšlel nad dnešním verdiktem soudu proti čveřici z Pirate Bay :)
Apropos, DIY shromaždiště není špatný nápad.
LOL no s tím "mrdáním" to nedává moc smysl, chtělo by to nějak přepsat. Když už bys chtěl zůstat u vulgarismů, tak by se na mnoha místech hodila určitě slova "vyjebat" a "ojebat", případně jejich nedokonavé varianty.
Mimochodem, kolik ti je?
Podle toho filmu ma cela spolecnost na Zemi dostatek zdroju na zajisteni bydleni a stravy pro vsechny lidi. Bohuzel, to by to ale musel nekdo rozdavat zadarmo a to prece velky korporace neudelaji.U těhle mohlo-by-být-dost-všeho-pro-všechny teorií mě vždycky udivuje, proč na to ještě nepřišli ti hloupí bankéři/naftaři/židozednáři/korporace, kteří by mohli, pokud by nebránili tomu správnému rozvoji společnosti, mít zadarmo na co si vzpomenou, aniž by se unavovali nějakým zotročováním a získávíním vlivu a moci. To musej bejt fakt pitomci.
Takže když začnu kooperovat tak tu samotnou kooperaci dělám hlavně sám pro sebe protože je to pro mě i ostatní výhodný. Divím se že na to společnostještě nepřišla v širším měřítku.Na to se přišlo sakra dávno, ale až v poslední době se to dostalo od filosofů, moralistů a jim podobných do solidnějších oborů, konkrétně do teorie her. Klasický případ je Vězňovo dilema, kde je mnohem výhodnější kooperace, přesto jsou lidé, kteří vždy budou volit nekooperativní řešení, pokud k tomu nejsou přinuceni z vnějšku, buďto zákony, nebo morálkou (morálka je, z tohoto pohledu, jen systém pravidel, pomocí kterého převádíme nekooperativní chování na kooperativní), z toho důvdu jsou v reálném živoťe lepší nekoperativní řešení. Kooperaticvní řešení totiž funguje době jen tehdy, když kooperují všichni (nebo alespoň naprostá většina), jinak budou ti nekoperujíci vždy navrchu (viz Tragedy of the commons).
Tak že by zrovna Dawkins byl matematik...
Jinak jsou problémy matematizovatelné lépe a hůře. Tragédie je, když si někdo myslí, že existují jen ty první. Což ale netvrdím, že je váš případ.
Dám příklad nelogičnosti která tu zde je: Máte firmu která produkuje nějakej produkt. ten produkt ale vybudovala ze znalostí které získala díky společnosti(školství adt) tak jaký právo má potom si svoje tajemství chránit když bez společnosti by nevynalezl ani prd???
Do školy chodil každý, každý se učil základní fyzikální zákony, vlastnosti kovů, vakua, skla atd. Ale z celé třídy jenom Edison vynalezl žárovku. Prostě někdo byl pilnější, uměl kombinovat, vymýšlet, po nocích nespat atd. až něco vymyslel. A pochopitelně svůj vynález chrání - ono ho to totiž živí. Co je tedy na tom nelogického? Toto analogicky platí na jakýkoliv produkt a jakoukoliv firmu, kde něco vymyslí.
souhlas, psal jsem to uz nekolikrat, v oblasti strojirenstvi napr. se patenty podavaji pouze z politickych a marketingovych duvodu (v prospektu to vypada pekne, kdyz tam stoji, ze na vyrobku je 5 patentu). Pouze v absolutne novych odvetvich (genetika) se da na patentech skutecne vydelavat - tedy ze nekoho zivi ... ale ani tam neznam zadny takovy pripad - naposledy to myslim byla ta firma na ty procesory, kde delal i Torvalds - ty zili castecne z licenci ale pod carou byli stejne prodelecni.
No, já jsem se špatně vyjádřil, o patenty jako takové mi vůbec nešlo. Spíš jde o to, že firma vyrábí nějaký výrobek a stále i dneska existuje nějaké know-how. Toto si firma chrání, protože jí to vytváří určitou výhodu před konkurencí a to je pochopitelné. Na tomto principu funguje třeba Coca Cola, ale i Karlovarská Becherovka ..dá se říci, že klasické patenty jsou přežitek - i když se někdo kolem roku 1830 vyjádřil, že se patentový úřad (v USA) může zrušit, protože všechno důležité již bylo vynalezeno ...
co je pro společnost teda výhodný mít jednoho výrobce který má hnow-how a tudíž diktuje cenu a nebo je lepší mít těch společností více, decentralizované vyrábějící téměř totéž?
Přiznávám bez mučení, že na tuto otázku jednoznačnou odpověď nemám. Určitě je lepší, když více společností vyrábí stejný produkt - princip konkurence. Ostatně soutěž "Microsoft - Linux" funguje velmi dobře ve prospěch uživatelů . Na druhou stranu firma někdy vynakládá nemalé prostředky na výzkum a vývoj svých produktů a tyto prostředky by se měly vrátit. Nemyslím jen finančně! Například tím, že část svých dosud skrývaných vynálezů a vylepšení předá dále za nějakou protislužbu (přibere k sobě nějaký jiný závod apod.) - a už jsme u toho. Nakonec z toho vzejde pro všechny výhodná spolupráce, ale na začátku musí být něco, co subjekt dává ostatním k dispozici. Firma, která se jen veze (tj. opisuje od toho, co dělají ostatní) nemůže mít dlouhodobou perspektivu úspěšnosti.
Kdo bude v te dokonale spolecnosti plne spokojenych lidi treba cistit hajzly, kopat kanaly, kastrovat dobytek, vozit popelnice, uklizet na jatkach, travit hlodavce a hmyz nebo tridit rezavy srot? Dejme tomu, ze by lide z nejakeho duvodu pracovali i bez penez, zadarmo, kdo by ale dobrovolne delal HNUSNE nekvalifikovane prace?Odpovis mi na ni ty, SADAM nebo nejaky dalsi zeitgaistak? Odpoved by mne opravdu uprimne zajimala.
tohle se napr. uz delsi dobu resi ve spickovych fotbalovych mancaftech (Bayern,Arsenal,Barcelona,MU,Chelsea ...) tyto kluby musi mit vpodstate na katdou pozici 2 hrace kvuli zraneni a obrovskemu poctu zapasu za sezonu.
To reseni se nazyva: rotace
Vzdycky kdyz vidim tyhlety fantasmagorie o tom, jak bude po odstraneni nepohodlnych (zidu, kulaku, korporaci, bohatych, amiku, rusu, arabu, cizincu) bude naraz vseho dost pro vsechny a rozdeli se jim to zadarmo, podle jejich prani a pro dobro kolektivu, tak mi vytane jedna otazka:Kdo bude v te dokonale spolecnosti plne spokojenych lidi treba cistit hajzly, kopat kanaly, kastrovat dobytek, vozit popelnice, uklizet na jatkach, travit hlodavce a hmyz nebo tridit rezavy srot? Dejme tomu, ze by lide z nejakeho duvodu pracovali i bez penez, zadarmo, kdo by ale dobrovolne delal HNUSNE nekvalifikovane prace?Odpovis mi na ni ty, SADAM nebo nejaky dalsi zeitgaistak?Odpoved by mne opravdu uprimne zajimala.
Hmmm, tak ja se nejak za zeitgeistaka nepovazuju, ikdyz jsem videl dva zeigeisty a venusproject me fakt zaujal. Osobne jsem to z filmu z Venusprojectu pochopil tak, ze uz ted mame (lidstvo) takovou technologii, ktera by dokazala provadet spousty prace, mezi ktere by se mohli radit i prave ty, ktere jsi zminil.
Mozna zijes v trochu jinym svete, ale tady v Evrope jsou uz zachody, ktery se po vykonani potreby sami splachnou a prkynko se samo vycisti, a rekl bych, ze cisteni vnitrku hajzlu by slo vyresit taky jednoduse. Kopat kanaly si dokazu predstavit docela jednoduse naprogramovanim stroje. Kastrovani by bylo asi trosku slozitejsi, ale pokud se nepletu, tak v ramci venusprojektu snad mluvili i o strojich provadejici chirurgicke operace. Popelnice, uklid, tridit srot - opravdu si to dokazu predstavit delat stroje. Mozna leda to traveni hlodavcu a hmyzu, na druhou stranu, hlodavci se ve mestech mnozi z toho, jak lidi vyhazujou odpadky na silnici a taky, ze je lidi vytlacujou z jejich zivotniho prostredi - pokud by se trosku lidi zacali chovat cistotne a ekologicky, tak by hlodavci zustaly na svem uzemi, kde by mely dost potravy a take dost svych prirozenych nepratel, kteri by je hubily (je videt, ze jsi ve skole nedaval pozor, protoze v biologii, mozna spis v prirodovede na ZS se potravni retezec urcite aspon letmo probiral). Jenze kdyz clovek vyhubi jeden druh, ten pak prirozenou cestou (jako potravu) nehubi jiny druh, tak se samozrejme narusi stav.
A prave tady je ten problem se stavajici spolecnosti. Ja osobne si myslim, ze ty technologie, ktere by nahradily cloveka, uz existujou, ale diky velkym spolecnostem dychticim po penezich a mozna i diky patentum, jsou tyhle technologie zavrene v trezorech. Proc by korporace daval k dispozici nejaky alternativni levnejsi ekologictejsi pohon, kdyz porad jeste muze rejzovat penize na rope?
A ze by stroje nemohly vykonavat praci misto cloveka? Staci, kdyz se dneska podivas na osobni auto. Navigace: mas presnou pozici, mas presnou trasu, vidis uzavirky, rychlostni omezeni. Automaticke razeni, Automaticky sterace. Klimatizace. Predni a zadni senzory. Ruznou automatiku proti smyku. Pred nejakou dobou jsem videl v TV reklamu, kdyz prejedes pruh na silnici, tak ti auto samo mirne zatoci volantem, aby te vratilo. Automaticky cely system na couvani (ne pouze senzory). Nemam v aute uplne vsechno z toho, co jsem psal, ale kdyz zapnu tempomat a jedu po dalnici, tak uz delam pouze dve veci - rukou drzim volant a sleduju dopravu prede mnou, ale uz tohle muzou dneska delat pocitaci sami.
Podivej se treba na http://www.darpa.gov, tam maji napr. soutez Urban Challenge, kde soutezici prezentuji vozidla, ktera sama jezdi a ridi terenem. Ale je toho celkove vic.
Takze ja osobne myslim, ze by to slo.
Tvé představy jsou jedna věc a realita druhá. Vždy budou existovat podřadná zaměstnání, která nikdo nebude chtít dobrovolně dělat. Když budeme mít stroje, které budou čistit záchody, tak stejně bude muset nějaký člověk čistit tyto stroje atd.
A prave tady je ten problem se stavajici spolecnosti. Ja osobne si myslim, ze ty technologie, ktere by nahradily cloveka, uz existujou, ale diky velkym spolecnostem dychticim po penezich a mozna i diky patentum, jsou tyhle technologie zavrene v trezorech.
Kdyby takové technologie opravdu existovaly, tak by je velké korporace rády použily. Lidská práce je drahá, navíc stroj nestávkuje, nekrade, nesdružuje se v odborech a nepožaduje zvýšení platu.
Proc by korporace daval k dispozici nejaky alternativni levnejsi ekologictejsi pohon, kdyz porad jeste muze rejzovat penize na rope?
Na ropě rýžují ropné společnosti. Automobilky rýžují na autech. Kdyby měly automobilky v šuplíku nějaký skvělý, ekologický a levný pohon, proč by ho nenasadily? Podívej se na alternativní řešení k ropě a vždy tam bude nějaký těžko překonatelný zádrhel. Vzpomeň na biopaliva - před časem se zdálo, že vyřeší skoro všechny problémy lidstva a dnes vidíme, že šlo o absolutní fiasko.
Lidská práce je draháNaopak - lidská práve je pořád ještě levná, obzvlášť ta nekvalifikovaná. Je pravda, že to platí jen o oblastech typu Čína, ale i u nás v Evropě takové lidi máme (např. Ukraince, Vietnamce, Mongoly ...). Lidí je spousta a pokud někde lokálně chybí, tak se buďto dovezou, nebo se udělá outsourcing. Ano, dnes je už téměř možné například mít robota, co by vykonával běžné domácí práce (Japonci už mají celkem použitelné prototypy), ale takový robot je dneska tak drahý, že i kdyby se v ostatních ohledech vyrovnal živému sluhovy či služce (což se zatím nevyrovná, ale je to jen otázka času), tak se z finančních důvodů nevplatí - lidi jsou pořád levnější. Podobné je to s elektromobily - i když jsou modely, které minimálně ve městě dokáží plně nahradit auto se spalovacím motorem, ale jsou pořád příliš drahé. A pro provoz mimo města by byla nutná síť dobíjecích stanic (drahá) a hlavně, bylo by třeba postavit několik elektráren jen pro účely dobíjení elektromobilů (mně onehdy vyšlo zhruba 10GW jen pro ČR). Takže musíme počkat, až dojdou zdroje - ropa dojde dřív nebo později určitě, u lidí to ale tak jednoduché nebude, protože tu máme pořád slušnou nadprodukci. Leda že se objeví nová "rána morová" - třeba opravdu infekční verze ptačí chřipky, která by se šířila i mezi lidmy (tj. přenos člověk-člověk, zatím je to jen pták-člověk), nebo někde rozmrznou oběti španělské chripky a tyhle dvě verze chřipky se navzájem pokříží ... Alternativní metoda by byla vytvořit uměle nemoc, která by silně omezila plodnost, takže by nebylo možné otěhotnět "klasickou" metodou, ale pouze metodami asistované reprodukce (například by stačilo poškodit část DNA, mající na starost "obejití" imunitní reakce vajíčka na spermie, takže by oplodnění bylo možné jen přímým vtříkutím DNA dovnitř vajíčka). Nakolik by takvá choroba zněmila tvář světa ponechám jako domácí ukol pro čtenáře
Podobné je to s elektromobily - i když jsou modely, které minimálně ve městě dokáží plně nahradit auto se spalovacím motorem, ale jsou pořád příliš drahé. A pro provoz mimo města by byla nutná síť dobíjecích stanic (drahá) a hlavně, bylo by třeba postavit několik elektráren jen pro účely dobíjení elektromobilů (mně onehdy vyšlo zhruba 10GW jen pro ČR).
To jsou právě ty zádrhely, o kterých jsem mluvil. Elektromobil vypadá na první pohled skvěle - je tichý a neprodukuje zplodiny. Na druhý pohled (kterého mnoho lidí není schopno) už je to horší. Sice nepotřebuje ropu, ale nějak musíme vyrobit elektřinu. Navíc akumulátory také nejsou moc ekologické (olovo, lithium) a vydrží jen pár let. Vodík je ten samý případ. Žádný skvělý, ekologický a levný pohon prostě není v dohledu.
Proč mi to jen připomíná ... http://cs.wikiquote.org/wiki/Milouš_Jakeš?
Živelný tok myšlenek + výzva k tomu, aby se sdružovali lidé jako chovatelé drobného zvířectva, myslivci... "Dole aby se sdružovali! Aby pracovaly samostatně ty organizace!"
Toto nebyl výmaz mozku, ale SEGMENTATION FAULT, BRAIN DUMPED.
Kdyz zformatovat, tak poradne!
vcera sem se probudil s cizi babou v cizim byte
Nojo. Tohle se stalo jednou po nějaké divoké párty kamarádovi. Ráno potřeboval vypakovat babu z bytu a tak se jí zeptal, zda nemusí vstávat do práce. Na to ona mu odpověděla, že nikoliv, protože je v důchodu ..
Jen počkej Zaj^H^Hmrde.(Jsem zvědaví jaký budeš mít guláš, až si přečteš všechny zmrdí články). Jinak dobré, záložkuju.
Nevím proč tady jsem, nevím proč to co dělám proč dělám.=> Protože si nedokážu na tuto otázku odpovědět tak soudím že bude asi nejlepší dělat všechno proto abych se tu na světě měl co nejlépe.
Zabudol si na uplne prvu otazku - "kto som" keby si to vedel tak tieto dalsie sa uz nemusis pytat. Nepytaj sa ani na zmysel zivota ani ci existuje boh, lebo ak nevies definovat to JA, ktore je pre kazdeho centrom vesmiru, vsetky ostatne otazky stracaju zmysel.
Tiskni
Sdílej: