Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Je to jasný, bude Velký Říjen
Pardon, oprava: V říjnu..
Ale jestli se v tom včas nezorientuju, tak velký říjen bude
Co na tom, na mně angličtina taky nechává následky.
Medicko, velký dík. Při zápisu jsme dostali jen papírek, který máme s indexem předložit až si půjdeme nechat udělat kartu. Půjdu si ji zařídit na Matfyz Ke Karlovu, kde mi snad vysvětlí vše s těmi hesly.
Super rada s těmi PVP, páč nechci přijít o ty zajímavé tím, že nám nic neřekli. Jakési info čerpám z neoficinálních stránek LF1.CZ, jsou tam informace pro prváky, ale mnohdy se tam v diskuzích podávané informace různí.
Mockrát děkuju
Mám, ani nevíš, jak toužím po těchto informacích Na ta PVP jsem koukala, První pomoc máme jako předmět a odmítám jezdit do Krče kvůli PVP. Ty Dobronice mne napadly, ale tam se spíš asi kalí, ne? Co se tam po studentech chce? Tělák bych také brala, ale už vidím, jak stíhám jet do Hostivaře po práci, něco tam odcvičit a letět zpátky k okolí fakulty pro syna do Mš. Nevíš co se cvičí? V zimě asi lyžování, ne?
Mám LF za domem, práci a Mš taktéž, takže PVP vybírám podle místa a také co by mne bavilo. Zatím uvažuju o gerontologii nebo něco na Psychiatrii - vyjma Paclta, to je debil. Do svých úvah zapojuji i to, aby po nás nechtěl někdo tisíc esejů, jako třeba na Dějinách lékařství a podobných předmětech.
Klidně doporuč, budu ráda. Třeba hodnocení EKG by nemuselo být špatné. Ta anatomie vypadá také zajímavě..Prý vůbec přednášky Anatomáku stojí za to. No vybírám právě.
Do užšího výběru postupuje Neurobiologie poruch chování, Komplexní výživa sportovců, většinou pro nás jsou PVP, jako Ošetř. postupy a Psychologie a komunikace v Krči, to bych to musela nějak stihnout. Je těžké vybrat si z takového množství něco ne moc zatěžujícího nebo aby mi to k něčemu bylo třeba později v praxi. Jo, další, kazuistiky manž. a rozvodových sporů, Inform. technologie, telemedicína a virt. realita, Ekoimunologie, Praktické užití vybraných diagn. postupů - to by mohlo být k něčemu. Nevím, nechci si naběhnout nevhodně zvoleným PVP.
Anatomii nemůžu, mohu si vybrat z BS nebo všechny obory.
Také doufám, že funguje, ale nevím, jak to vyzkoušet. Až budu mít heslo, mohlo by to jít vyzkoušet na nějakých údajích o sobě, že tam vlezu pod Ubuntu a kouknu pod Win. Jinak nevím.
Smazaný už je, ale furt se zobrazuje ve výpisu... viz Vzkazy:
Editován zápisek v blogu, nejdříve nastaven čas publikování, hlásilo mi to "nejde publikovat v minutlosti", přidán tentýž zápisek podruhé, do něj tentýž text a pak smazán jeden z nich po smazání jednoho z nich ... asi ten chybný, teď v přehledu blogů "to" hlásí chybu ...
No já se tam vůbec nedostanu, hlásí mi to nepřístupnou stránku
Detail: Relace 339831 nebyla nalezena!. Nahlášené to je.
Přesně tak začal můj problém s tím blogpostem. Ten čas. Ať jsem upravovala, jak jsem upravovala, pořád "čekal na čas publikace". Už jsem dlouho nic nepsala, tak mi to přišlo divné. Do toho prvního postu se pořád nemohu dostat, jinak bych ho smázla, kdyby to šlo.
jinak bych ho smázla, kdyby to šloUž je pryč
Děkuju, skript už půlku mám, ale ještě jich dost potřebuju. 2.LF to jsou Motoláci, ti, stejně tak jako na 3.LF mají informací dost. V tomhle se 1.LF jaksi trochu vymyká. V té informovanosti studentů. Pokud máš odkaz třeba na bazar skript Motoláků, sem s ním. Jinak určitě napíšu, na něco musím počkat, někteří vyučující chtějí "svá" skripta.
O těch termínech v SISu jsem četla, také se pak těsně před zkouškou odhlašují
1.LF asi zkouší, jak jsou neinformovaní prváci zdatní v dohledávání zásadních informací na netu a jak jsou při tom trpěliví. Už druhý týden sháním informace o studiu, abych měla aspoň představu
Pokud máš odkaz třeba na bazar skript Motoláků, sem s ním.Nemam, ale pozeptám se...
1.LF asi zkouší, jak jsou neinformovaní prváci zdatní v dohledávání zásadních informací na netu a jak jsou při tom trpěliví.Jo, to jsem slyšel... Ten prvák tam je asi dost drsnej
Děkuju, už jsem tam koukala, ale právě čekám co po nás kdo bude chtít. Pozkala jsem se s holčinou z denního studia, máme stejné předměty, tak mi v Lípovce doporučila Fyziologii, kterou si koupím novou, prý ji využiju ještě v 3. Jinak počkám.
Z předchozího studia mám doma komplet Patologii od Bednáře, 3 díly, Vnitřní lékařství od Kordače a spol., Patol. a Patol. fyziologii od Mačáků a Krejčí, Gerontologii od Pacovského, Kardiologii v praxi od Widimského...ještě spousty zbytků ze Zdrávky. Nás moc nešetřili a teď se to bude hodit. Něco už je zastaralé, ale to se dá vždy řešit.
Čeká nás nějaká těžká zkouška z Biologie, tak tam si počkám co bude přednášející chtít.
Z webu I.LFUK čerpám co jde. Bakaláři jsou zatím i na neof. webu I.LF v nedohlednu.
Jj, děkuju, dostuduju ještě před důchodem Bylo sakra těžký se tam dostat, tak to nevzdám ani omylem.
Ne, nejdu na medicínu, to bych po zkušenostech ve zdravotnictví musela být šílená. To fakt nee Medici nechť prominou. Ale to je obor pro idealisty. Dnes jsou pacienti nebo příbuzní schopní hnát Dr. před soud kvůli nechutné stravě. Nechci vědět co se bude dít za pár let až stoupnou poplatky. Jsem na Bc. oboru Všeob. sestra. Skladba učiva je podobná jako u mediků.
Jsem na Bc. oboru Všeob. sestra.Tak si k tomu pak dodělej ještě Mgr., Ph.D. a MBA a můžeš jít řídit nemocnici. Nebo ministerstvo
Rath si nevidí do huby. Mimochodem je tam zajímavá diskuze.
Nemám tyhle ambice
Nevykej mi, pls. Já taky nevím co je mém věku. Stará si nepřipadám, jen už trochu vím, kde mám své limity. Což bych nehodnotila jako stáří, spíše zkušenost.
je to dokonce nase povinnost ukazat mladym tu spravnou cestuTakových, co se ostatním snažili ukázat "správnou cestu", jsem už jen za těch krátkých 20 let potkal celou řadu. Mladých, starých, středních,...
máte pravdu, mladý muži,jen jděte přímo za nosem, na něco anebo i do něčeho jistě narazíteJé, na tuhle větu jsem se těšil. Tu už jsem taky slyšel mnohokrát, v různých obměnách. Je na ní užáasné především to, že prakticky nic neříká, neobsahuje skoro žádnou informaci, ale přesto vypadá velmi moudře a zkušeně. A navíc je vždycky pravdivá, protože do něčeho (blíže neurčeno) narazí v životě každý, a to nejednou. Já osobně se radši snažim pochytávat moudrost/zkušenosti od lidí, za kterými je vidět (i) něco jiného, než jen řeči o vlastní moudrosti a zkušenosti...
Jé, na tuhle větu jsem se těšil. Tu už jsem taky slyšel mnohokrát, v různých obměnách. Je na ní užáasné především to, že prakticky nic neříká, neobsahuje skoro žádnou informaci, ale přesto vypadá velmi moudře a zkušeně. A navíc je vždycky pravdivá, protože do něčeho (blíže neurčeno) narazí v životě každý, a to nejednou.Tak tomuhle se říká autoreferenční výpověď.
Ne, zkušenost je nepřenositelná. Ještě si pamatuju od puberty, jak mi lezly na nervy rady starších lidí typu až budu starší...blabla. Kecy. Zařekla jsem se, že tohle ode mne nikdo neuslyší. On si stejně každý tu svou cestu najde. Pozitivní na tom je, že cesta je cíl.
Z mladých tady mám dobrý pocit. Chodím sem už dlouho. Občas je to tu samej Testosteron, ale i na takových diskuzích se člověk pobaví. Je tu podnětné prostředí.
Mé sympatie máš zjm. tím, jak likviduješ všeználka.
ale to je zamer, uz jsem to psal nekolikrat, je to dokonce nase povinnost ukazat mladym tu spravnou cestu.Jen nevím, jestli ti už ti mladí řekli, kam že si svoji správnou cestu máš strčit?
Podle tech prispevku tady sem myslel ze je vam nejmin padesat.No já byla odjakživa ´rozumbrada´
Dálkově pochybuju, ale v nějakém individuálním studijním plánu asi určitě. Při splnění všech praktik. Předpokládám, že těhotné studentky budou i na LF.
Nevím, nejsem si jista, že kombinované studium se rovná dálkovému. Vím, že na SŠ byli dálkaři a ti měli jiné podmínky než my na kombinovaném. Dříve bylo kombi studium studiem při zaměstnání. My jsme do školy chodili každý týden 3 dny a museli jsme splnit povinné penzum praxe. Na LF je to podobné. Vím zatím minimum, ale chodí se v týdenních blocích a praxi uznává jak která fakulta. Tuším, že kombi studenti UPOLu musí povinně odchodit praxi na ARO a někde.
2 Povinně volitelné předměty musíme mít. Tam je docházka třeba 1x týdně.
Učení je zdravé, nejsem ze školy tak dlouho, Sš mám několik, pak nástavby, různé kurzy.. Když se neučím, tak krním. V medicíně je spousta zajímavých věcí, pořád se něco vyvíjí.. Ve stáří si určitě hodím Univerzitu třetího věku. Už jen proto, abych si nemusela uměle zvyšovat IQ, jako ten expert v nedávné diskuzi )
Zatím nám nikdo neřekl, jestli je možné používat i jiný OS.
Coto znamená jiný OS?
SIS je stejný pro MFF i pro 1. LF, pokud je mi známo. Na MFF ho používám už léta jak v (následnících) OpenSolarisu, tak v Linuxu i ve FreeBSD a nikdy jsem nezaznamenal žádný problém. Toto vůbec nezáleží na operačním systému, ale v podstatě pouze na prohlížeči a na knihovnách s ním spojených. Pokud vím, Firefox, Chromium, Konqueror i Opera zvládají SIS naprosto v pohodě.
Matně si vzpomínám, že před pěti až deseti lety bylo něco takového v módě, nicméně mám ten dojem, že dnes už nebude použití těchto technologií zrovna v akademické sféře příliš časté.
Pokud jde o SIS, ten vždy byl a je (a doufám, že i v budoucnu bude) multiplatformní. Samozřejmě k němu existuje spousta výhrad, které se týkají uzavřenosti vývoje, použitých (poměrně drahých) technologií na straně serveru nebo nepřehlednému uživatelskému rozhraní, kde všecho trvá dlouho. Nicméně problémy technického rázu na straně klienta zatím nikdo nezaznamenal, pokud vím.
SIS je dokonce použitelný i z elinks.
Děkuju za odpověď. Ptám se právě proto, že nevím, nemám zkušenost. Kluci tu psali, že jde spíše o prohlížeč, takže s Firefoxem na Ubuntu asi problémy mít nebudu. Používám ho i na Win.
Jak už jsem psal výše, mně ten SIS fungoval i v elinks, když jsem s ním posledně (před půl rokem) experimentoval.
Medicínu ne, Bc. studium Všeob. sestra kombinované st. Blázen jsem, kdo by se ve 3 ráno učil, že jo. Práce snů ani omylem, dělám staniční, takže ručím za životy 21 pacientů a jejich komfort u nás. Včetně veškerých papírů - dokumentace. A pak také za kvalitní práci asi 12členného zdrav. personálu. To práce snů není, stýská se mi po časech, kdy jsem byla normální sestra.
Ještě máme 5letého klučinu a já kompletní domácnost na krku. Jak často závidím těm studentům, o které se starají rodiče!
Moc nezvládám, mám pár zkoušek i zápočtů, dnes test z Řečtiny a odpol. z AJ - tu neumím vůbec. Nějak to dopadne. Opakovat se to dá vždycky Minimálně je to zajímavá zkušenost.
Test z řecký terminologie byl zvlášť. Mohla jsem to napsat na těch 70%. Latina bude v letním semestru i s deklinacema Máme super profesora.
Ale pořád je to čajíček proti Biochemii, Biologii a Anatomii.
Tos měl dost štěstí a je to hezky udělaná zkouška . Anatomie je holt o biflování, ale taky má svý logický prvky. Vysedět se ale musí. Nás vzali hned na pitevnu, což je pro sestry nadbytečný. Zajímavé, leč k ničemu. Sestrám. Výklad berou šup šup honem
takže to trochu otráví. Anatomie pro Bc. obory není tak rozsáhlá. 2 semestry.
Genetika v Biologii má svůj logický systém, ovšem mně také uniká, a vadí mi, že všechno berou tak rychle, zrovna Biologii s Biochemií bych se chtěla věnovat víc než jeden půlrok. Kvůli poruše počítání mám smůlu. Možná v příštím životě. Na tohle musíš mít mozek. Molekulární biologie je asi dost úžasná, ne?
Mně takhle nadchla Sociologie, člověk, který to přednášel byl evidentně bez předsudků a přednáška byla dokonalá. Milion námětů k přemýšlení. Super. Naopak Výpočetní technika a Knihovnické systémy to byl předmět jímž byl nadšený především přednášející, mladý kluk, u něhož jsem se nemohla zbavit dojmu, že také "žít je třeba"
No, stejně skončím pravděpodobně u angličtiny, má nechuť se to učit je extrémní. Naopak paní profesorka nechápe, jak bez ní můžeme žít )) S rodinou a prací se studium dělá dost blbě
Tiskni
Sdílej: