Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
No, veru. Napríklad tento človek nevedel/nechápal, že KDE poskytuje aj nejaké knižnice, čudujsasvete.
GNOME a branding je věc jiná, resp. trochu podobná KDE, akorát v tom asi mají od dřívějška jasno. Protože mají (pokud se nemýlím) GNOME Fund., GNOME jako knihovny a GNOME jako DE včetně aplikací (používajících ty knihovny). Třeba Maemo je taky trochu GNOME.
V souvislosti s KDE -- KDE bylo dřív celkem jasně DE + aplikace, přičemž to používalo vlastní (celkem monolitické) knihovny, které ale nepoužívalo nic jiného. Do odlišné situace se dostali až s KDE4, teď totiž mají jako GNOME nějaké knihovny (jež používá leckdo), DE, aplikace ne nutně navázané těsněji na to DE (protože závorka u knihoven) a KDE má být nějaká zastřešující... komunita.
je to akorát několik slepených jinak nezávislých nenáročných aplikací používajících GTK.No s tím LXDE máš tak trochu pravdu, těch aplikací, které vyvíjí přímo tým LXDE opravdu moc není, ale i tak je to podle mě docela komplexní prostředí. Zjistil jsem, že všechny ty serepetičky z KDE jako jsou plasmoidy vlastně vůbec nepotřebuju, že si stačí třeba hodit v LXDE na plochu conky. Tým KDE ale odvádí dobrou práci a článek je zajímavý a poučný.
jako to je bohužel u Qt a KDE.Nezlob se, ale meleš naprosté hovadiny. Není to tak. Qt na KDE není vůbec závislé. Jak si myslíš, že asi fungují Qt aplikace na windows?!? Něco si o tom kdyžtak prosímtě přečti.
I samotné Qt je docela dost vázané na KDE, ...Wtf lol...
Tiskni
Sdílej: