Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jsem zalozil blog, dovedlo me k tomu to jak me na... jedna instalace.
Tak jsem dosta za úkol nainstalovat Domino server. To je takovej produkt od IBM, kdo nezná nepochopi. Tam, kde trochu spravuji(spíš rozbíjím) servery, se rozhodli, že pod linuxem to vyjde levneji.
Požadavek byl, aby to byla verze 6.5. Aby nebyly problémy rozhodl jsem se ho nainstalovat na "podporovany" linux - SLES 9.0.
Server je 64-bit amd. Samotna instalace je celkem v pohode, rozbali se tar, spusti install a pak se nastavi par kroku. Problémy nastanou az nakonec. Nakonec instalace se vás to zeptá jak to chcete nakonfigurovat, Jestli ihned, vzdáleně nebo ručně. Ručně ve skutečnosti znamená, že později si vyberete jedenu z předchozích způsobů
Zvolil jsem ihned a trochu mě překvapilo, že se to chtělo nakonektit na X. Protože žádné neběžely tak nic. Připojil jsem se s X a spustil to znovu. Pustila se nejaka java, začala žrát 98% cpu a nic. Tak jsem se rozhold konfigurovat vzdáleně, tam se mi podařilo se připojit a začít kofigurovat.
Konfugurace se celkem dařila, až na konec. Server se měl připojovat k již existujícím serverů a to byl problém. Server se vždy připojil (podle netstat) a pak vypsal, že se připojit nejde.
I to jsem nakonec vyřešil (reinstalací) a hurá k testování. Na server byla nahrána databáze a vyskoušen přístup přes web. A ejhle server začal padat jak zralé hrušky.
Jak jsem uvedl server jsem instaloval na 64-bitovej server. Domino podle jejich slov 64 nepodporuje a podporovat nehodlá a tak jsem se rozhodlto skusit nainstalovat na normálni 32 bitovou mašinu. Zatím se mi nepodařilo přejít přes konfiguraci. Asi mě čeká ještě několik dlouhých večerů.
Ani mě moc neštve, že to nejede, daleko víc mě štve, že mi bylo řečeno nepřímo řečeno, že to je Linuxem a že na oknech přece nejou žádné problémy a že to tam jede super.
Tiskni
Sdílej: