Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tak jsem zalozil blog, dovedlo me k tomu to jak me na... jedna instalace.
Tak jsem dosta za úkol nainstalovat Domino server. To je takovej produkt od IBM, kdo nezná nepochopi. Tam, kde trochu spravuji(spíš rozbíjím) servery, se rozhodli, že pod linuxem to vyjde levneji.
Požadavek byl, aby to byla verze 6.5. Aby nebyly problémy rozhodl jsem se ho nainstalovat na "podporovany" linux - SLES 9.0.
Server je 64-bit amd. Samotna instalace je celkem v pohode, rozbali se tar, spusti install a pak se nastavi par kroku. Problémy nastanou az nakonec. Nakonec instalace se vás to zeptá jak to chcete nakonfigurovat, Jestli ihned, vzdáleně nebo ručně. Ručně ve skutečnosti znamená, že později si vyberete jedenu z předchozích způsobů
Zvolil jsem ihned a trochu mě překvapilo, že se to chtělo nakonektit na X. Protože žádné neběžely tak nic. Připojil jsem se s X a spustil to znovu. Pustila se nejaka java, začala žrát 98% cpu a nic. Tak jsem se rozhold konfigurovat vzdáleně, tam se mi podařilo se připojit a začít kofigurovat.
Konfugurace se celkem dařila, až na konec. Server se měl připojovat k již existujícím serverů a to byl problém. Server se vždy připojil (podle netstat) a pak vypsal, že se připojit nejde.
I to jsem nakonec vyřešil (reinstalací) a hurá k testování. Na server byla nahrána databáze a vyskoušen přístup přes web. A ejhle server začal padat jak zralé hrušky.
Jak jsem uvedl server jsem instaloval na 64-bitovej server. Domino podle jejich slov 64 nepodporuje a podporovat nehodlá a tak jsem se rozhodlto skusit nainstalovat na normálni 32 bitovou mašinu. Zatím se mi nepodařilo přejít přes konfiguraci. Asi mě čeká ještě několik dlouhých večerů.
Ani mě moc neštve, že to nejede, daleko víc mě štve, že mi bylo řečeno nepřímo řečeno, že to je Linuxem a že na oknech přece nejou žádné problémy a že to tam jede super.
Tiskni
Sdílej: