Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Možná jste někdo používali jednoduchý jednoúčelový střihač mpeg souborů dvbcut. Jediné co umí, je načíst jeden mpeg soubor a vystříhat z něj pasáže. Já ho používal na předzpracování videa z dvb před encodingem. Výhodou byla rychlost, protože znovu překódovává jen ty části, které je potřeba a většinu kopíruje ze zdroje tak jak jsou.
Bohužel příchodem qt4 "umřel". Před cca půrokem jsme zjistil, že existuje patch, který ho převádí na qt4. Po troše úprav se mi ho podařilo zkompilovat a ejhle fungovalo to.
Včera jsem zjistil, že už mi kompilace nefunguje - změna rozhraní na knihovny. Po hodince googlení a práce metodou pokusů a omylů se mi podařilo chyby odstranit. Podotýkám, že s C++ nemám prakticky žádná zkušenosti. A k mému překvapení stále stříhá.
Teď mám ovšem dilema, co s tím. Moje úpravy nepatří zrovna k profesionálním, ale je možné, že by o ně měl někdo zájem. Tak bych rád slyšel vaše názory, jak postupovat. Pište, co si myslíte.
Tiskni
Sdílej:
Rozhodně poslat těm, co mají dvbcut nastartost. Taky jsem si všimnul že nefunguje a tajně doufal, že zase brzo bude, mám na disku pár souborů (desítky GB) co bych potřeboval sestříhat a vyexportovat. Paradoxně jsou ze satelitu a nic jinačího než DVBcut je nedokáže načíst ani přehrát (mplayer umí, ale musí se vědět jak ho přinutit přehrávat zvuk, Xine myslim naopak zase neumí obraz).
Byl bych moc rád kdyby mi v repozitáři Debianu brzo přistála funkční verze. Mám film ze satelitu co jsem měl před 2 měsíci vypálit a doteď ho mám v původním formátu na disku, protože jsem neobjevil nic, co by ho dokázalo sestříhat a nepadalo už jen při otevírání souboru.
Lepší funkční řešení co nevypadá moc k světu, než nefunkční bastl a hromada nas*aných odcházejících uživatelů Doufám že ten co to vede bude mít pochopení a dokud se to nevyřeší, tak že bude alespoň tvoje verze jako funkční. Za předpokladu že je to opravdu bastl, třeba je všechno korektně a sklidíš jen chválu
Teda, vypadá to dost těžkopádně, ale jestli bude fungovat, tak budu happy. DVBcut jsem měl vyloženě na vystříhání reklam a vyplivnutí mpegu....ten naládovat do DeVeDe a vypálit :)
Problémy mi dělalo už jen přehrát to (VLC, mplayer, xine), ale je to určitě jen prkotina. Na avidemux se mrknu, ten jsem myslim nezkoušel. Rozhodně to že všechno padalo platí pro dobu před tak 2 lety, kdy jsem to řešil...pak jsem našel právě DVBcut a nic dalšího neřešil. Bohužel když teď nejede, tak musim hledat znova. Rozhodně DVBcut byla to krásně jednoúčelová aplikace, minimální funkcionalita (minimum se toho mohlo podělat) a perfektně dostačovala.
Když jsem nahrával z DVB-T přes Kaffeine, tak taky všechno v pořádku. Co je to za satelit teď z hlavy neřeknu, rozhodně soubor má příponu .TS a Mplayer ho přehraje korektně, jen když je přípona jiná.
Pfff, splašim nějaký video a zkusim ještě jednou, ale posledně mi to opravdu nešlo. Nejdřív padal při vytváření .idx (nebo jak to je) a když se mi povedlo ho donutit vytvořit .idx....tak se nezastavil, ale pořád ho dokola přepisoval.
Debian unstable (sid)
Tak já mám dokonce ještě starší, konkrétně 0.5.4+svn170-2
Zkusim ten pro Ubuntu, hádám že bylo myšleno tohle: https://launchpad.net/~bojo42/+archive/dvbcut
Mám film ze satelitu co jsem měl před 2 měsíci vypálit a doteď ho mám v původním formátu na disku, protože jsem neobjevil nic, co by ho dokázalo sestříhat a nepadalo už jen při otevírání souboru.ProjectX + TTcut to nezvládnou? Stream z DVB-T s tím jde stříhat naprosto v pohodě.
Já ještě budu muset trochu upravit ty zdrojáky. Myslím, že problém bude už trochu s tím patchem na qt4, ze kterého jsem vyšel. On totiž autor misto autotoole přešel na cmake. To podle mě byl důvod, proč patch nepřijali. Já jsem v tom už pokračoval.
Pokud budu mít příští týden čas, tak se na to podívám a pokusím se to předělat, tak aby to využilo původní způsob buildění.
Pak ještě musím trochu předělat svoje úpravy. Mám pocit, že jsem tam udělal alespoň jeden memory leak .
Já bych založil git repo, dal tam původní zdrojáky a pak commitnul patche. Pak bych asi napsal původnímu autorovi, že jestli v tom chce pokračovat, tak tady něco má.