Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pár postřehů ohledně vývojové verze SMSky.
Před pár dny tu proběhla zprávička o nové verzi programu Esmska. Díky tomu, že již vyšla Java 6 pro Mac OS X je nyní možné jí na Macu používat. Samotné rozběhnutí nebylo zas tak složité - stačilo přidat podporu pro JavaScript. Java od Apple totiž nabízí pouze AppleScript. Jak samolibé Horší to už bylo s integrací menu, resp. přemístěním tam, kam patří. Pro neznalé: každá aplikace má své menu na vrchním okrají obrazovky, nikoliv v okně, jak jsme na to zvyklí z Windows, popř. Linuxu. Pod KDE tohoto stavu lze dosáhnout vcelku snadno, ale podporují ho jenom Qt aplikace.
Pro správné zobrazení menu nahoře stačí většinou uvést při startu parametr apple.laf.useScreenMenuBar=true
. Horší to ovšem je, když chcete použít jiný než systémový vzhled. Pak je nutno udělat fintu, která z výchozího vzhledu vezme UI jméno pro MenuBar, nastaví vlastní vzhled (třeba Substance, nebo tak) a pak ho zase předefinuje zpět. Získat tuto fintu nebylo moc těžké: stačí se přihlásit do mailing listu a protože to tam ještě nikdo neřešil, tak jsem napsal pár mailů a řešení přišlo od samotného inženýra z Applu, kterým je Mike Swingler. Jemu patří mé díky.
Další vychytávka bylo zprovoznit systémové menu. Je to menu hned vedle toho Jabka () a je schováno pod tučně vytištěným názvem aplikace. Apple pro to poskytuje adaptér, ten je kupodivu součástí pouze Applovské Javy. Proto se musí nahrávat jenom v případě, že běžíme pod Mac OS X. A protože je ClassLoader potvora, je nutno třídu nahrát pomocí reflexe. To teď ještě přepisuju, protože první řešení je vcelku nevyhovující - nepodporuje singleton.
Co je ale killing feature (o které zatím Kamil neví ), je podpora badge. Na spodním okraji obrazovky je dock. Tam jsou ikony programů, které běží, nebo které tam chci mít. Apple ve své Javě 6 dodal podporu pro přidání malinkého popisku, který bude zobrazen na té ikoně. Většinou se tam dává například počet nepřečtených mailů (v případě aplikace Mail), apod. No a my tam budeme mít počet SMS zpráv, které čekají ve frontě. Kravinka, ale podle mě hezká
Závěrem bych rád řekl, že Esmska je fakt dost dobrá aplikace. Mám radost, že se alespoň trochu můžu na jejím vývoji podílet. Ačkoliv tam v podstatě přidělávám akorát kravinky, i tak mě spolupráce na tomto projektu těší. A vy ostatní neleňte a přispějte svojí troškou do mlýna. Adresa je http://code.google.com/p/esmska/. Tak a já doufám, že se už konečně půjdu učit.
Jo a poslední věcí je důkaz místo slibů: screenshot Esmsky běžící pod Mac OS X, v pozadí je nejnovější KUbuntu, na kterém (kupodivu) běží Esmska Obrázek najdete na adrese http://skitch.com/algi/mew5/dual-esmska.
Tiskni
Sdílej: