Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Pár postřehů ohledně vývojové verze SMSky.
Před pár dny tu proběhla zprávička o nové verzi programu Esmska. Díky tomu, že již vyšla Java 6 pro Mac OS X je nyní možné jí na Macu používat. Samotné rozběhnutí nebylo zas tak složité - stačilo přidat podporu pro JavaScript. Java od Apple totiž nabízí pouze AppleScript. Jak samolibé Horší to už bylo s integrací menu, resp. přemístěním tam, kam patří. Pro neznalé: každá aplikace má své menu na vrchním okrají obrazovky, nikoliv v okně, jak jsme na to zvyklí z Windows, popř. Linuxu. Pod KDE tohoto stavu lze dosáhnout vcelku snadno, ale podporují ho jenom Qt aplikace.
Pro správné zobrazení menu nahoře stačí většinou uvést při startu parametr apple.laf.useScreenMenuBar=true
. Horší to ovšem je, když chcete použít jiný než systémový vzhled. Pak je nutno udělat fintu, která z výchozího vzhledu vezme UI jméno pro MenuBar, nastaví vlastní vzhled (třeba Substance, nebo tak) a pak ho zase předefinuje zpět. Získat tuto fintu nebylo moc těžké: stačí se přihlásit do mailing listu a protože to tam ještě nikdo neřešil, tak jsem napsal pár mailů a řešení přišlo od samotného inženýra z Applu, kterým je Mike Swingler. Jemu patří mé díky.
Další vychytávka bylo zprovoznit systémové menu. Je to menu hned vedle toho Jabka () a je schováno pod tučně vytištěným názvem aplikace. Apple pro to poskytuje adaptér, ten je kupodivu součástí pouze Applovské Javy. Proto se musí nahrávat jenom v případě, že běžíme pod Mac OS X. A protože je ClassLoader potvora, je nutno třídu nahrát pomocí reflexe. To teď ještě přepisuju, protože první řešení je vcelku nevyhovující - nepodporuje singleton.
Co je ale killing feature (o které zatím Kamil neví ), je podpora badge. Na spodním okraji obrazovky je dock. Tam jsou ikony programů, které běží, nebo které tam chci mít. Apple ve své Javě 6 dodal podporu pro přidání malinkého popisku, který bude zobrazen na té ikoně. Většinou se tam dává například počet nepřečtených mailů (v případě aplikace Mail), apod. No a my tam budeme mít počet SMS zpráv, které čekají ve frontě. Kravinka, ale podle mě hezká
Závěrem bych rád řekl, že Esmska je fakt dost dobrá aplikace. Mám radost, že se alespoň trochu můžu na jejím vývoji podílet. Ačkoliv tam v podstatě přidělávám akorát kravinky, i tak mě spolupráce na tomto projektu těší. A vy ostatní neleňte a přispějte svojí troškou do mlýna. Adresa je http://code.google.com/p/esmska/. Tak a já doufám, že se už konečně půjdu učit.
Jo a poslední věcí je důkaz místo slibů: screenshot Esmsky běžící pod Mac OS X, v pozadí je nejnovější KUbuntu, na kterém (kupodivu) běží Esmska Obrázek najdete na adrese http://skitch.com/algi/mew5/dual-esmska.
Tiskni
Sdílej: