Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Pár postřehů ohledně vývojové verze SMSky.
Před pár dny tu proběhla zprávička o nové verzi programu Esmska. Díky tomu, že již vyšla Java 6 pro Mac OS X je nyní možné jí na Macu používat. Samotné rozběhnutí nebylo zas tak složité - stačilo přidat podporu pro JavaScript. Java od Apple totiž nabízí pouze AppleScript. Jak samolibé Horší to už bylo s integrací menu, resp. přemístěním tam, kam patří. Pro neznalé: každá aplikace má své menu na vrchním okrají obrazovky, nikoliv v okně, jak jsme na to zvyklí z Windows, popř. Linuxu. Pod KDE tohoto stavu lze dosáhnout vcelku snadno, ale podporují ho jenom Qt aplikace.
Pro správné zobrazení menu nahoře stačí většinou uvést při startu parametr apple.laf.useScreenMenuBar=true
. Horší to ovšem je, když chcete použít jiný než systémový vzhled. Pak je nutno udělat fintu, která z výchozího vzhledu vezme UI jméno pro MenuBar, nastaví vlastní vzhled (třeba Substance, nebo tak) a pak ho zase předefinuje zpět. Získat tuto fintu nebylo moc těžké: stačí se přihlásit do mailing listu a protože to tam ještě nikdo neřešil, tak jsem napsal pár mailů a řešení přišlo od samotného inženýra z Applu, kterým je Mike Swingler. Jemu patří mé díky.
Další vychytávka bylo zprovoznit systémové menu. Je to menu hned vedle toho Jabka () a je schováno pod tučně vytištěným názvem aplikace. Apple pro to poskytuje adaptér, ten je kupodivu součástí pouze Applovské Javy. Proto se musí nahrávat jenom v případě, že běžíme pod Mac OS X. A protože je ClassLoader potvora, je nutno třídu nahrát pomocí reflexe. To teď ještě přepisuju, protože první řešení je vcelku nevyhovující - nepodporuje singleton.
Co je ale killing feature (o které zatím Kamil neví ), je podpora badge. Na spodním okraji obrazovky je dock. Tam jsou ikony programů, které běží, nebo které tam chci mít. Apple ve své Javě 6 dodal podporu pro přidání malinkého popisku, který bude zobrazen na té ikoně. Většinou se tam dává například počet nepřečtených mailů (v případě aplikace Mail), apod. No a my tam budeme mít počet SMS zpráv, které čekají ve frontě. Kravinka, ale podle mě hezká
Závěrem bych rád řekl, že Esmska je fakt dost dobrá aplikace. Mám radost, že se alespoň trochu můžu na jejím vývoji podílet. Ačkoliv tam v podstatě přidělávám akorát kravinky, i tak mě spolupráce na tomto projektu těší. A vy ostatní neleňte a přispějte svojí troškou do mlýna. Adresa je http://code.google.com/p/esmska/. Tak a já doufám, že se už konečně půjdu učit.
Jo a poslední věcí je důkaz místo slibů: screenshot Esmsky běžící pod Mac OS X, v pozadí je nejnovější KUbuntu, na kterém (kupodivu) běží Esmska Obrázek najdete na adrese http://skitch.com/algi/mew5/dual-esmska.
Tiskni
Sdílej: