Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pár postřehů ohledně vývojové verze SMSky.
Před pár dny tu proběhla zprávička o nové verzi programu Esmska. Díky tomu, že již vyšla Java 6 pro Mac OS X je nyní možné jí na Macu používat. Samotné rozběhnutí nebylo zas tak složité - stačilo přidat podporu pro JavaScript. Java od Apple totiž nabízí pouze AppleScript. Jak samolibé Horší to už bylo s integrací menu, resp. přemístěním tam, kam patří. Pro neznalé: každá aplikace má své menu na vrchním okrají obrazovky, nikoliv v okně, jak jsme na to zvyklí z Windows, popř. Linuxu. Pod KDE tohoto stavu lze dosáhnout vcelku snadno, ale podporují ho jenom Qt aplikace.
Pro správné zobrazení menu nahoře stačí většinou uvést při startu parametr apple.laf.useScreenMenuBar=true
. Horší to ovšem je, když chcete použít jiný než systémový vzhled. Pak je nutno udělat fintu, která z výchozího vzhledu vezme UI jméno pro MenuBar, nastaví vlastní vzhled (třeba Substance, nebo tak) a pak ho zase předefinuje zpět. Získat tuto fintu nebylo moc těžké: stačí se přihlásit do mailing listu a protože to tam ještě nikdo neřešil, tak jsem napsal pár mailů a řešení přišlo od samotného inženýra z Applu, kterým je Mike Swingler. Jemu patří mé díky.
Další vychytávka bylo zprovoznit systémové menu. Je to menu hned vedle toho Jabka () a je schováno pod tučně vytištěným názvem aplikace. Apple pro to poskytuje adaptér, ten je kupodivu součástí pouze Applovské Javy. Proto se musí nahrávat jenom v případě, že běžíme pod Mac OS X. A protože je ClassLoader potvora, je nutno třídu nahrát pomocí reflexe. To teď ještě přepisuju, protože první řešení je vcelku nevyhovující - nepodporuje singleton.
Co je ale killing feature (o které zatím Kamil neví ), je podpora badge. Na spodním okraji obrazovky je dock. Tam jsou ikony programů, které běží, nebo které tam chci mít. Apple ve své Javě 6 dodal podporu pro přidání malinkého popisku, který bude zobrazen na té ikoně. Většinou se tam dává například počet nepřečtených mailů (v případě aplikace Mail), apod. No a my tam budeme mít počet SMS zpráv, které čekají ve frontě. Kravinka, ale podle mě hezká
Závěrem bych rád řekl, že Esmska je fakt dost dobrá aplikace. Mám radost, že se alespoň trochu můžu na jejím vývoji podílet. Ačkoliv tam v podstatě přidělávám akorát kravinky, i tak mě spolupráce na tomto projektu těší. A vy ostatní neleňte a přispějte svojí troškou do mlýna. Adresa je http://code.google.com/p/esmska/. Tak a já doufám, že se už konečně půjdu učit.
Jo a poslední věcí je důkaz místo slibů: screenshot Esmsky běžící pod Mac OS X, v pozadí je nejnovější KUbuntu, na kterém (kupodivu) běží Esmska Obrázek najdete na adrese http://skitch.com/algi/mew5/dual-esmska.
Tiskni
Sdílej: