Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V rámci importů kontaktů do programu Esmska mě napadlo, že bych mohl naprogramovat jednoduchý importer z Address Booku na Macu. To se mi podařilo, avšak otázka je, zda něco takového lze jednoduše udělat i na Linuxu.
Esmska je program pro odesílání SMS z počítače. Ke své práci využívá kontakty, které si můžete uložit. Je zde i volba importu ze souboru. Typickým příkladem je vCard. Avšak ne každého furt baví lézt do svého programu, kde má uložené kontakty a při každé změně dělat export a import do Esmsky.
Vyrobil jsem prototyp, který proleze celý adresář a v Javě jej vráti jako Stringové pole. Protože toto není možno udělat v Javě, je nutno použít JNI - alias programování v C. V současné době mám hotový export z aplikace Address Book na Mac OS X. A protože jsme na Abclinuxu, tak bych rád něco takového viděl i pro Linux.
Upozorňuji předem, že jsem zatím vůbec nikde negooglil. Chtěl bych se zeptat zdejší programátorské komunity, zda se někdo s podobným problémem již nesetkal. Rád bych, aby vznikl kód, který bude umět prohledat jak aplikaci Kontact, tak i Evolution a ideálně i Thunderbird.
Řešení je prosté. Musíte implementovat jednu metodu, která má hlavičku v podobě C/C++ funkce. Pokud se vám tento jazyk nelíbí (já ho docela nesnáším), můžete v rámci implementace této metody volat jiný jazyk. V mém případě to bylo Objective-C. Pokud to dokážete v Pythonu, Lispu, nebo v assembleru... Je mi to šumák. Java vyžaduje volání té céčkové metody. Co se děje uvnitř - to už je jen a jen na vás.
Mě bude úplně stačit, když mě vhodným směrem popostrčíte. Není nutno hned dávat naprogramovanou knihovnu, ačkoliv bych vám za ní líbal ruce nohy. Když mi ukážete, kde mám stáhnout vhodný framework, budu i za to vděčný. Jo, a pokud se tu najde člověk, co by zvládl takovýto export z Outlooku...
Ukázka kódu je na adrese: http://www.ptakopysk.cz/algi/Archive.zip. Je tam ukázkový zdroják v Javě a implementace v Objective-C, včetně header filu s názvem export.h. Ten je nutno implementovat, ostatní je nepodstatné...
Tiskni
Sdílej:
~/.kde/share/apps/kabc/std.vcf
. Přístup přes API by byl samozřejmě lepší, ale pokud k adresáři přistupovat jen pro čtení, tak se dá použít tohle - a nepotřebuješ žádné JNI. (pokud by uživatel měl kontakty jinde než v lokálních souborech, pak už by API bylo potřeba, nebo by se dalo spojit rovnou s LDAPem, pokud by byl bez hesla).
BTW: když už jsme u té integrace, nezkoušeli jste někdo propojit Javu a nějakého správce hesel (KWalletManager)?
KeyStore keyStore = KeyStore.getInstance("KeychainStore", "Apple"); keyStore.load(new FileInputStream("/path/to the/keychainfile.keychain"),"password".toCharArray());Ovšem nevím, jestli je to přesně to, co hledáš
Algis-Companion:Sample marian$ file libExport.dylib libExport.dylib: Mach-O universal binary with 4 architectures libExport.dylib (for architecture i386): Mach-O dynamically linked shared library i386 libExport.dylib (for architecture x86_64): Mach-O 64-bit dynamically linked shared library x86_64 libExport.dylib (for architecture ppc7400): Mach-O dynamically linked shared library ppc libExport.dylib (for architecture ppc64): Mach-O 64-bit dynamically linked shared library ppc64