abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 21:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.7. 15:22 | Nová verze

    Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    10.7. 12:55 | Bezpečnostní upozornění

    Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    10.7. 11:55 | Humor

    Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    10.7. 02:11 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 01:11 | Nová verze

    Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    10.7. 00:11 | IT novinky

    Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 385 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Integrace s adress bookem na Linuxu

    23.5.2008 11:44 | Přečteno: 943× | Java | poslední úprava: 23.5.2008 12:16

    V rámci importů kontaktů do programu Esmska mě napadlo, že bych mohl naprogramovat jednoduchý importer z Address Booku na Macu. To se mi podařilo, avšak otázka je, zda něco takového lze jednoduše udělat i na Linuxu.

    Nástin situace

    Esmska je program pro odesílání SMS z počítače. Ke své práci využívá kontakty, které si můžete uložit. Je zde i volba importu ze souboru. Typickým příkladem je vCard. Avšak ne každého furt baví lézt do svého programu, kde má uložené kontakty a při každé změně dělat export a import do Esmsky.

    Co je hotové?

    Vyrobil jsem prototyp, který proleze celý adresář a v Javě jej vráti jako Stringové pole. Protože toto není možno udělat v Javě, je nutno použít JNI - alias programování v C. V současné době mám hotový export z aplikace Address Book na Mac OS X. A protože jsme na Abclinuxu, tak bych rád něco takového viděl i pro Linux.

    O co mi jde?

    Upozorňuji předem, že jsem zatím vůbec nikde negooglil. Chtěl bych se zeptat zdejší programátorské komunity, zda se někdo s podobným problémem již nesetkal. Rád bych, aby vznikl kód, který bude umět prohledat jak aplikaci Kontact, tak i Evolution a ideálně i Thunderbird.

    Jak na to?

    Řešení je prosté. Musíte implementovat jednu metodu, která má hlavičku v podobě C/C++ funkce. Pokud se vám tento jazyk nelíbí (já ho docela nesnáším), můžete v rámci implementace této metody volat jiný jazyk. V mém případě to bylo Objective-C. Pokud to dokážete v Pythonu, Lispu, nebo v assembleru... Je mi to šumák. Java vyžaduje volání té céčkové metody. Co se děje uvnitř - to už je jen a jen na vás.

    Závěr

    Mě bude úplně stačit, když mě vhodným směrem popostrčíte. Není nutno hned dávat naprogramovanou knihovnu, ačkoliv bych vám za ní líbal ruce nohy. Když mi ukážete, kde mám stáhnout vhodný framework, budu i za to vděčný. Jo, a pokud se tu najde člověk, co by zvládl takovýto export z Outlooku... :-)

    Ukázka kódu je na adrese: http://www.ptakopysk.cz/algi/Archive.zip. Je tam ukázkový zdroják v Javě a implementace v Objective-C, včetně header filu s názvem export.h. Ten je nutno implementovat, ostatní je nepodstatné...

    Update

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    23.5.2008 12:42 pnemec | skóre: 8 | blog: jotter
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Integrace s adress bookem na Linuxu
    Tak nějak nechápu o co vám jde? Přijde mi, že se snažíte synchronizovat program esems se svými kontakty?
    Já podobný problém řešil na linuxu i na Mac OSu. Na linuxu při programování superkaramba appletu. Na Macu při exportu fotek z iPhota. Z konfigurace kontactu (kadressbooku) lze zjistit zdroje (vcal, ldap) které je možné přímo použít a načíst. Na Macu existuje "Apple Script", kterým můžete velice pohodlně ovládat většinu aplikací. Říct AdresBooku abz exportoval kontakty přímo do souboru půjde velice velice pohodlně. A máte jistotu že na nic nezapomente. Myslím že se souborem s kontakty se vám bude pracovat lépe než s adresářem.
    Algi avatar 23.5.2008 12:52 Algi | skóre: 1 | blog: Sinner
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Integrace s adress bookem na Linuxu
    Export do souborů je přesně to, co já nechci. Nutí to totiž uživatele dělat něco, co vlastně dělat nemusí. Proč by si nemohl program sám tyto kontakty vytáhnout? AppleScript není vůbec potřeba. Stačí zavolat API AddressBooku a ten vám to všechno vrátí přímo za běhu, aniž byste musel cokoliv exportovat. Mým cílem je, aby bych přímo z programu Esmska viděl kontakty co jsou uložené v AddressBooku a mohl je z něj pohodlně naimportovat.

    Takováto integrace programů není nic exotického. Stačí se podívat na Lightroom, který dokáže importovat fotky z iPhoto, Mail, který ví o vaší hudební sbírce, apod. Žádný z těchto programů vás nenutí, abyste nejdřív v iPhoto exportovali obrázky a pak vlezli do Lightroomu a tam je importovali...

    Btw. současný princip importů v Esmsce spočívá právě v tom, že se načítají a parsují vCard soubory. To je sice hezké, ale není to pro uživatele pohodlné...
    I'm a firestarter, twisted firestarter...
    Algi avatar 23.5.2008 13:08 Algi | skóre: 1 | blog: Sinner
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Integrace s adress bookem na Linuxu
    Jinak díky za radu co se týče toho Kontactu. Pokud se tam stačí napojit na nějaký vCard, tak to bude vcelku pohodlné. Teď už jenom zbývá najít, jak to má vyřešené Thunderbird... Tomu kódu v Pythonu bohužel moc nerozumím, ale snad z toho něco pochopím :-)
    I'm a firestarter, twisted firestarter...
    23.5.2008 22:43 pnemec | skóre: 8 | blog: jotter
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Integrace s adress bookem na Linuxu
    No uživatel by nic moc dělat nemusel. Export do souboru by se dělal automaticky. Ale chápu, že šáhnout přímo do AB je pohodlnější. Měl jsem ale za to že, je to možné jen z ObjectC na MacOSu. Mátě nějaké info o tom jak to dělat z javy?
    Algi avatar 24.5.2008 09:44 Algi | skóre: 1 | blog: Sinner
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Integrace s adress bookem na Linuxu
    No, z Javy to prave podle me moc nejde. Proto to resim pomoci JNI. Jde o to, ze to nejde uz z principu. Protoze kazdy system ma sve programy pro adresar. Na konci clanku uvadim odkaz na API, ktere pouziva GNOME. Je sice trochu odlisne, ale implementace podle me bude primitivni...
    I'm a firestarter, twisted firestarter...
    xkucf03 avatar 25.5.2008 20:05 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Integrace s adress bookem na Linuxu
    Pro KAddressBook jde použít toto: načíst obsah souboru ~/.kde/share/apps/kabc/std.vcf. Přístup přes API by byl samozřejmě lepší, ale pokud k adresáři přistupovat jen pro čtení, tak se dá použít tohle - a nepotřebuješ žádné JNI. (pokud by uživatel měl kontakty jinde než v lokálních souborech, pak už by API bylo potřeba, nebo by se dalo spojit rovnou s LDAPem, pokud by byl bez hesla).

    BTW: když už jsme u té integrace, nezkoušeli jste někdo propojit Javu a nějakého správce hesel (KWalletManager)?
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    Algi avatar 25.5.2008 20:25 Algi | skóre: 1 | blog: Sinner
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Integrace s adress bookem na Linuxu
    Výborně, to s KAddressBookem je skvělá rada. Rozhodně se bude hodit. Mě to stačí read-only.

    Co se týče integrace se správcem hesel, tak mám takový dojem, že to je možné vcelku pohodlně bez nativního kódu. Nevím teď, jak je na tom Java od Sunu, ale ta Applovská se umí připojit vcelku snadno pomocí:
    KeyStore keyStore = KeyStore.getInstance("KeychainStore", "Apple");
    keyStore.load(new FileInputStream("/path/to the/keychainfile.keychain"),"password".toCharArray());
    
    Ovšem nevím, jestli je to přesně to, co hledáš :-)
    I'm a firestarter, twisted firestarter...
    xkucf03 avatar 25.5.2008 21:54 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Integrace s adress bookem na Linuxu
    To je ono, akorát v KDE to asi tak jednoduše nejde.
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    Algi avatar 25.5.2008 22:07 Algi | skóre: 1 | blog: Sinner
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Integrace s adress bookem na Linuxu
    Můžu se zeptat ještě na jednu věc? Existuje na Linuxu něco jako Universal Binary? Rád bych knihovnu pro Linux přeložil rovnou jak pro 32-bit, tak i pro 64-bit. Lze to nějak zařídit, nebo je třeba mít ty knihovny dvě - pro každou variantu zvlášť?

    Konkrétně bych dosáhl něčeho obdobného tomuto:
    Algis-Companion:Sample marian$ file libExport.dylib
    libExport.dylib: Mach-O universal binary with 4 architectures
    libExport.dylib (for architecture i386):	Mach-O dynamically linked shared library i386
    libExport.dylib (for architecture x86_64):	Mach-O 64-bit dynamically linked shared library x86_64
    libExport.dylib (for architecture ppc7400):	Mach-O dynamically linked shared library ppc
    libExport.dylib (for architecture ppc64):	Mach-O 64-bit dynamically linked shared library ppc64
    
    I'm a firestarter, twisted firestarter...

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.