Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Již nějakou dobu experimentuji s Linuxem na mém Tungstenu T5. Předesílám, že nejsem vývojář, ale pouze uživatel. Tento post nemá být nijak zásadně objevný a komplexní, jeho cílem je pouze upozornit na poměrně zajímavou alternativu ke skomírajícímu PalmOS...
Linux na Palmovi funguje pěkně a vcelku svižně. Instalace je jednoduchá, jde vpodstatě o pouhé zkopírování souborů na SD kartu a spuštění bootloaderu. O data v paměti člověk nepřijde, zálohování je ovšem doporučeno .
Funguje regulace podsvětlení displeje, taktování procesoru, BT, IR port, nabíjení, ukazatel stavu baterie, SD wifi zatím ne. Funguje uspávání, i když občas zlobí, zatím není uspokojivě dořešen reboot a vypnutí - proto je nepoužívejte. Se stolním PC se dá Palm spojit emulací síťě přes USB, na Palmovi běží ssh server. Vkládání zanků je řešeno podobně, jako na PalmOS, na výběr je obdoba Graffiti plošky, mini klávesnice nebo výběr znaků.
Ze softwarové výbavy kromě standardních PIM aplikací mohu zmínit XMMS, Konqueror, gaim, PDFViewer. O zvuk se stará ALSA, narozdíl od PalmOS je zde k dispozici nastavení všech kanálů a přepínačů, takže nastavit zvuk je zpočátku problém. Mě se osvědčilo se k Palmovi připojit přes ssh a alsamixerem nastavit vše potřebné...
Velkou výhodou je rozhodně grafika, která PalmOS předčí ve všech směrech. Možností stroje využívá mnohem lépe, použít se dá větší množství fontů (mimochodem, systém je částečně počeštěn, má několik jazykových druhů klávesnice a tak je zadávání českých znaků hračkou, diakritika se zobrazuje bez potíží), rozlišení je mnohem lepší, displej není ohraničen 2-pixelovým okrajem, a tak je plocha dipsleje mnohem lépe využita.
Hlavní menu:
Launcher a záložka PIM:
Kalendář, přepnutý na denní pohled:
Today - dnešní schůzky, úkoly, blížící se narozeniny apod.:
Launcher a záložka s nastavením prostředí:
City Time:
Terminál a informace o procesoru:
Terminál a informace o architektuře stroje:
System Info:
Hra na závěr - Mahjongg:
A nezbytné linky:
Dlouhodobé zkušenosti s Linuxem na Palmu - článek na PalmHelp.cz z loňského září
palmlinux.cz - Český web o Linuxu na Palmech, možnost stažení bootpacků i pro další stroje od Palm
hackndev.org - Celosvětová komunita hackerů a vývojářů
Tiskni
Sdílej: