Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Již nějakou dobu experimentuji s Linuxem na mém Tungstenu T5. Předesílám, že nejsem vývojář, ale pouze uživatel. Tento post nemá být nijak zásadně objevný a komplexní, jeho cílem je pouze upozornit na poměrně zajímavou alternativu ke skomírajícímu PalmOS...
Linux na Palmovi funguje pěkně a vcelku svižně. Instalace je jednoduchá, jde vpodstatě o pouhé zkopírování souborů na SD kartu a spuštění bootloaderu. O data v paměti člověk nepřijde, zálohování je ovšem doporučeno .
Funguje regulace podsvětlení displeje, taktování procesoru, BT, IR port, nabíjení, ukazatel stavu baterie, SD wifi zatím ne. Funguje uspávání, i když občas zlobí, zatím není uspokojivě dořešen reboot a vypnutí - proto je nepoužívejte. Se stolním PC se dá Palm spojit emulací síťě přes USB, na Palmovi běží ssh server. Vkládání zanků je řešeno podobně, jako na PalmOS, na výběr je obdoba Graffiti plošky, mini klávesnice nebo výběr znaků.
Ze softwarové výbavy kromě standardních PIM aplikací mohu zmínit XMMS, Konqueror, gaim, PDFViewer. O zvuk se stará ALSA, narozdíl od PalmOS je zde k dispozici nastavení všech kanálů a přepínačů, takže nastavit zvuk je zpočátku problém. Mě se osvědčilo se k Palmovi připojit přes ssh a alsamixerem nastavit vše potřebné...
Velkou výhodou je rozhodně grafika, která PalmOS předčí ve všech směrech. Možností stroje využívá mnohem lépe, použít se dá větší množství fontů (mimochodem, systém je částečně počeštěn, má několik jazykových druhů klávesnice a tak je zadávání českých znaků hračkou, diakritika se zobrazuje bez potíží), rozlišení je mnohem lepší, displej není ohraničen 2-pixelovým okrajem, a tak je plocha dipsleje mnohem lépe využita.
Hlavní menu:
Launcher a záložka PIM:
Kalendář, přepnutý na denní pohled:
Today - dnešní schůzky, úkoly, blížící se narozeniny apod.:
Launcher a záložka s nastavením prostředí:
City Time:
Terminál a informace o procesoru:
Terminál a informace o architektuře stroje:
System Info:
Hra na závěr - Mahjongg:
A nezbytné linky:
Dlouhodobé zkušenosti s Linuxem na Palmu - článek na PalmHelp.cz z loňského září
palmlinux.cz - Český web o Linuxu na Palmech, možnost stažení bootpacků i pro další stroje od Palm
hackndev.org - Celosvětová komunita hackerů a vývojářů
Tiskni
Sdílej: