Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
urob si co chceš linux je svobodamozna by stacilo nechat trebas jen
No a uplne poromstenie, to uz bude uloha mladej romskej PC komunity. Romalebuntu by sa malo predavat za symbolicku cenu pre romov - 100,- Pre bielych, zberatelov kuriozit a tych co chcu jednoducho prispiet - 500,- Po odratani nakladov a vyfinancovani zdrojov, zbytok vytazku by mohol smerovat na PC pre romsku linuxovu komunitu trebars do skoly kam chodia... (Efekt: zvysena dochadzka)Z toho jde krásně poznat, že to celé bude jenom vtip.
Vratane tohoto prispevku som napisal 6, slovom "sest" zapiskov v priebehu 8 dni. V mojom pripade je to tapetovanie?Z toho tri kusy dnes - je to tapetovanie v prípade kohokoľvek.
Napiste to teda rovno, ze uz nemam pisat...Prosím: Už nepíš.
Já teda nevím, ale neznám jediného Roma, který by PC jen třeba uměl zapnout. Ti, které mám ve svém okolí já jsou rádi, že umí trošku číst a s tím psaním je to těžká bída.
Romské distro by asi bylo dobrý počin, ale dost pochybuji o realizovatelnosti tohoto nápadu. Nejen kvůli překladu do romštiny.
Podle me je nesmysl vytvaret vlastni distribuci, timhle tempem bude spousta mezi sebou nekompatibilnich distribuci. Pokud chcete neco udelat pro romskou komunitu, zapojte se do nektereho z lokalizacnich tymu, napr. v ramc projektu KDE, a vesele prekladejte. Pak prece neni problem si pri instalaci vybrat ten spravny jazyk.
Vase navrhy na ceny pro "bile" jsou .... mirne receno nesmyslne, nebudu se radsi ani vyjadrovat co si o tomto napadu myslim, jeste bych byl narcen z rasismu. Jen tak mimochodem, kolik odhadujete, ze "prodate" CD teto distribuce? 4-5 kusu?
Tiskni
Sdílej: