Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Drzava skrbi za fizicno vzgojo ljudstva, posebno mladine, v svrho dviganja narodnega zdravja, narodne, delovne in obrambne sposobnosti.
Ravna cedalje bolj popustljivo, dopusca se vsa svoboda. Oblast je pri nas ljudska.
"Mi smo more krvi prolili za bratstvo I jedinstvo nasih naroda: e, necemo nikome dozvoliti da nam dira ili da nam ruje iznutra da se rusi to bratstvo I jedinstvo...."
In The Army Now Do you remember what the draft-man said: "Nothing to do all day but stay in bed"
You're in the army now In the army now
You'll be the hero of the neighbourhood Nobody knows that you left for good
In the army now Smiling faces on the way to hell But once you get there no one gives a damn
In the army now
Handgrenades flying over your head Missiles flying over your head If you want to survive, get out of bed
In the army now Just ring out in the dead of the night The sergeant called: "Stand up and fight!"
You're in the army now In the army now
You get orders how to shoot on sight Got the fingers on the trigger But it don't seem right
You're in the army now In the army now
Night is falling and you just can't see Is this illusion or reality?
In the army now Is this illusion or reality?
Zdravim vsetkych oportunistov
Nazdar sraci (prosim nepovazovat za pejorativny vyraz, pokial budete pouzivat slovo cigan alebo rom v jeho hanlivom vyzname, v dalsom texte sa mozem pripadne odvolat na tuto poznamku, takisto vas nebudem oslovovat ako zdegenerovany gadzo.)
Chcel by som vas informovat o projekte Romalebuntu. Ono sa to nezda, ale zbieranie informacii je trochu zlozitejsie. Tento projekt sa nemoze ani zdaleka rovnat ambicioznemu projektu Greenie Linux, znamemu predovsetkym na Slovensku, ktory je postaveny na Ubuntu. Pracovny nazov Romalebuntu je len pracovny, podla vsetkeho bude asi postaveny na uplnej inej distribucii, na distribucii asi postavenej na zelenej luke, tato distribucia by mala byt prisposobena pre potreby etnika, ktoremu je urcena.
Priznam sa, ze som dost v koncoch a uz zo 30x som zahodil flintu do zita. Nechcem tu pistat o prekazkach, o ktorych som povodne nevedel a musim sa aj priznat, ze moja zdatnost je obmedzena, ale ked padam, vzdy ma nieco prinuti opat zacat a preto tvrdim, ze prace na distribucii pre romsku mensinu pokracuju. Mimo vladnych dotacii, mimo nevladnych dotacii, proste same od seba, a tak to ma asi byt, aby projekt preukazal svoju zivotaschopnost.
Romalebuntu - projekt zapocaty ako recesia ale postupne sa premienajuci vdaka urcitym okolnostiam na projekt seriozny - zije a bude pokracovat i keby mal niest pracovny nazov Romalebuntu 2015.
O dalsich novotach budem priebezne informovat.
Tiskni
Sdílej:
I když jsi zápisek zřejmně nemyslel úplně vážně, tak tohle je naprosto vystihující:
Nazdar sraci (prosim nepovazovat za pejorativny vyraz, pokial budete pouzivat slovo cigan alebo rom v jeho hanlivom vyzname, v dalsom texte sa mozem pripadne odvolat na tuto poznamku, takisto vas nebudem oslovovat ako zdegenerovany gadzo
Ono je opravdu rozdíl v tom, kdo ta slova říká. Když róm pošle róma do plynu, nemyslí to stejně, jako když to řekne nácek. My se s hochama běžně titulujeme: "ty buzno," no také je jasné, že to není v negativním smyslu. Říct to někdo z bílé většiny, tak to je nadávka. Afričan také může na druhého volat: "negře," a je to zcela v pořádku. Není to v pořádku, když jsou tato slova užívána xenofoby. To může být velmi nebezpečné. A myslím, že přesně chápu na co narážíš.