Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Jediné, co si myslím, že Linuxu neprospívá je jeho neustálé lhaní začátečníkům a lidem, kteří to chtějí zkusit. Samé Linux je nejlepší, skvělý, jednoduchý, lepší než Windows. Většina začátečníků zkusí Linux, aby poté zklamána se vrátila k Windowsům a rozšiřovala nenávist k Linuxu u aktivnějších jedinců.Ja sice nevidim "neustale" lhani zacatecnikum, naopak osobne se snazim lidem, kterym instaluju linux, spise rict o vsech moznych problemech, aby mi to pak nehodili na hlavu... takze to s tim neustalym lhanim bych rozhodne negeneralizoval. Nicmene si taky myslim, ze je to problem. Linux je minoritnim systemem, a proto pritahuje nejen techniky, kteri ocenuji technicke kvality linuxu, ale take lidi, kteri chteji byt v opozici, chteji se vymezit proti vetsinovemu "stadu", chteji alternativu. To jsou velmi casto dospivajici lide nejruznejsiho veku, kteri Linux nepouzivaji jako ciste technicky nastroj, ale je to pro ne neco, s cim se identifikuji, na cem zakladaji svoji identitu. Takze kritiku linuxu berou osobne, a vzhledem k tomu, ze tyto osobnosti (nemluvim o uzivatelich linuxu obecne, jen o tech rekneme "wannabees") byvaji casto vnitrne nejiste, reakce na kritiku a jejich zpusob "propagace" linuxu byvaji casto agresivni, nekriticky obdivne se sklonem k cernobilemu mysleni. Protoze tato skupina je casto nejvice videt, byva pri pohledu "zvenci" zobecnovana na komunitu linuxu jako celek. Proto si myslim, ze by v komunite mela existovat snaha reflektovat tyto skutecnosti a vyvijet nejen software jako takovy, ale i mechanismy, jak kompenzovat negativni image linuxu produkovanou temito "wannabees". Kdyz chce nekdo se svym produktem uspet u verejnosti, nestaci kvalitni produkt, musi byt i dobre PR. Linuxova komunita to musi brat v uvahu, protoze imo chce s Linuxem uspet - tim samozrejme nemyslim ovladnuti trhu a zniceni MS-Windows, ale dosahnuti situace vyhodne pro dalsi uzivatele linuxu - prisun investic, vyvojaru, testeru, otevrene formaty, vyhodnejsi situace ohledne patentu atp... Jak generovat "linuxovy marketing" je slozita otazka - rozhodne by se imo nemelo jit cestou "lakovani na ruzovo" (kterou imo predstavuje i proc.linux.cz). Ovsem jakou cestou jit... dumam nad tim od doby, co se me kdysi na to Goldenfish zeptal, a porad nemam odpoved. Ale je to tema, ktere me zajima, a pokud jsou dalsi zajemci, zkusim neco napsat a hodit "do placu".
Skutečně mi dělají větší starost komunisti a muslimové. Vím proč a nebudu vám to cpát. Zažil jsem jako skoro osmnáctiletý kluk příjezd ruských tanků. Viděl jsem brečet starý chlapy, kteří je před dvaceti lety na konci války vítali jako osvoboditele a po dvaceti letech vojáci v těch samých uniformách na ně mířili samopaly jako okupanti.
A zrovna teď, když se to trochu zlepšilo, nějací idioti ve jménu „Boha vše-slitovného” zabíjejí civilisty a řvou Alláh je veliký, že celý svět ovládne Islám. Tak to mě radostí nenaplňuje.Já vím, že emoce z osobních zážitků jsou nejsilnější. Také to, že umírají nevinní civilisté (na obou "stranách") je neodpustitelné a neobhajitelné. Když pominu vaše neopodstatněné paušalizování všech muslimů, zkusil jste někdy pátrat, proč tak jednají ? Nebo se domníváte, že to náboženství z nich dělá krvežíznivá monstra, která mají jediný cíl - ubližovat naší "vyspělejší" civilizaci ? Nebo se tak dokonce rodí ? Jsou to vůbec lidé ? Jaký měla sociální dopad nejrůznější embarga vyspělých mocností ? Proč i tyto mocnosti financují a cvičí teroristy v "nepohodlných" státech a intervenují pro svržení tamějších vlád ? Kdo komu zabral území, kvůli kterému se neustále bojuje a padlo při tom obrožské množství nevinných lidí ? Jaký podíl na státních rozpočtech mají výdaje na zbrojení a jak významnou měrou se na straně příjmů podílí zdanění zbrojařských společností ?
V žádném případě nechci nikoho obhajovat, ale násilí má tendenci eskalovat a situaci tak zhoršovat. Pokud se nepodaří alespoň parciálně odstraňovat příčiny, nikdy to neskončí. Jsem ale skeptický k tomu, že by měl kdokoliv ze zúčastněných takový zájem věci řešit. Zakořeněná a pěstovaná nenávist a touha po pomstě a výrazné provázání ekonomik států s neustálými konflikty se jen tak rozplést nedají.
Tiskni
Sdílej: