Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Jediné, co si myslím, že Linuxu neprospívá je jeho neustálé lhaní začátečníkům a lidem, kteří to chtějí zkusit. Samé Linux je nejlepší, skvělý, jednoduchý, lepší než Windows. Většina začátečníků zkusí Linux, aby poté zklamána se vrátila k Windowsům a rozšiřovala nenávist k Linuxu u aktivnějších jedinců.Ja sice nevidim "neustale" lhani zacatecnikum, naopak osobne se snazim lidem, kterym instaluju linux, spise rict o vsech moznych problemech, aby mi to pak nehodili na hlavu... takze to s tim neustalym lhanim bych rozhodne negeneralizoval. Nicmene si taky myslim, ze je to problem. Linux je minoritnim systemem, a proto pritahuje nejen techniky, kteri ocenuji technicke kvality linuxu, ale take lidi, kteri chteji byt v opozici, chteji se vymezit proti vetsinovemu "stadu", chteji alternativu. To jsou velmi casto dospivajici lide nejruznejsiho veku, kteri Linux nepouzivaji jako ciste technicky nastroj, ale je to pro ne neco, s cim se identifikuji, na cem zakladaji svoji identitu. Takze kritiku linuxu berou osobne, a vzhledem k tomu, ze tyto osobnosti (nemluvim o uzivatelich linuxu obecne, jen o tech rekneme "wannabees") byvaji casto vnitrne nejiste, reakce na kritiku a jejich zpusob "propagace" linuxu byvaji casto agresivni, nekriticky obdivne se sklonem k cernobilemu mysleni. Protoze tato skupina je casto nejvice videt, byva pri pohledu "zvenci" zobecnovana na komunitu linuxu jako celek. Proto si myslim, ze by v komunite mela existovat snaha reflektovat tyto skutecnosti a vyvijet nejen software jako takovy, ale i mechanismy, jak kompenzovat negativni image linuxu produkovanou temito "wannabees". Kdyz chce nekdo se svym produktem uspet u verejnosti, nestaci kvalitni produkt, musi byt i dobre PR. Linuxova komunita to musi brat v uvahu, protoze imo chce s Linuxem uspet - tim samozrejme nemyslim ovladnuti trhu a zniceni MS-Windows, ale dosahnuti situace vyhodne pro dalsi uzivatele linuxu - prisun investic, vyvojaru, testeru, otevrene formaty, vyhodnejsi situace ohledne patentu atp... Jak generovat "linuxovy marketing" je slozita otazka - rozhodne by se imo nemelo jit cestou "lakovani na ruzovo" (kterou imo predstavuje i proc.linux.cz). Ovsem jakou cestou jit... dumam nad tim od doby, co se me kdysi na to Goldenfish zeptal, a porad nemam odpoved. Ale je to tema, ktere me zajima, a pokud jsou dalsi zajemci, zkusim neco napsat a hodit "do placu".
Skutečně mi dělají větší starost komunisti a muslimové. Vím proč a nebudu vám to cpát. Zažil jsem jako skoro osmnáctiletý kluk příjezd ruských tanků. Viděl jsem brečet starý chlapy, kteří je před dvaceti lety na konci války vítali jako osvoboditele a po dvaceti letech vojáci v těch samých uniformách na ně mířili samopaly jako okupanti.
A zrovna teď, když se to trochu zlepšilo, nějací idioti ve jménu „Boha vše-slitovného” zabíjejí civilisty a řvou Alláh je veliký, že celý svět ovládne Islám. Tak to mě radostí nenaplňuje.Já vím, že emoce z osobních zážitků jsou nejsilnější. Také to, že umírají nevinní civilisté (na obou "stranách") je neodpustitelné a neobhajitelné. Když pominu vaše neopodstatněné paušalizování všech muslimů, zkusil jste někdy pátrat, proč tak jednají ? Nebo se domníváte, že to náboženství z nich dělá krvežíznivá monstra, která mají jediný cíl - ubližovat naší "vyspělejší" civilizaci ? Nebo se tak dokonce rodí ? Jsou to vůbec lidé ? Jaký měla sociální dopad nejrůznější embarga vyspělých mocností ? Proč i tyto mocnosti financují a cvičí teroristy v "nepohodlných" státech a intervenují pro svržení tamějších vlád ? Kdo komu zabral území, kvůli kterému se neustále bojuje a padlo při tom obrožské množství nevinných lidí ? Jaký podíl na státních rozpočtech mají výdaje na zbrojení a jak významnou měrou se na straně příjmů podílí zdanění zbrojařských společností ?
V žádném případě nechci nikoho obhajovat, ale násilí má tendenci eskalovat a situaci tak zhoršovat. Pokud se nepodaří alespoň parciálně odstraňovat příčiny, nikdy to neskončí. Jsem ale skeptický k tomu, že by měl kdokoliv ze zúčastněných takový zájem věci řešit. Zakořeněná a pěstovaná nenávist a touha po pomstě a výrazné provázání ekonomik států s neustálými konflikty se jen tak rozplést nedají.
Tiskni
Sdílej: