abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:44 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1 141 projektů (vývojářů) od 184 organizací přijatých do letošního, již dvaadvacátého, Google Summer of Code. Přihlášeno bylo celkově 23 371 projektů od 15 245 vývojářů ze 131 zemí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:00 | Komunita

    Na čem pracovali vývojáři GNOME a KDE Plasma minulý týden? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:44 | Nová verze

    Open source počítačová hra na hrdiny NetHack (Wikipedie, GitHub) byla vydána v nové verzi 5.0.0. První verze této hry byla vydána v roce 1987.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 15:11 | IT novinky

    Evropská komise naléhavě vyzvala členské státy EU, aby kvůli ochraně nezletilých na internetu urychlily zavádění unijní aplikace pro ověřování věku a zajistily její dostupnost do konce roku. Členské státy mohou zavést aplikaci EU pro ověřování věku jako samostatnou aplikaci nebo ji integrovat do takzvané evropské peněženky digitální identity.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    30.4. 23:33 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 16.1 (16.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 16. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 23:11 | Nová verze

    Zulip Server z open source komunikační platformy Zulip (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 12.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 12:11 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. v úterý 30. dubna 1996, byl spuštěn Seznam.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 40
    30.4. 11:44 | Komunita

    Byly zpracovány a zveřejněny všechny videozáznamy, které stojí za zveřejnění, z konference FOSDEM 2026.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 01:11 | IT novinky

    Od úterý 28. dubna musí nově uváděné notebooky v Evropské unii podporovat nabíjení přes USB-C. Jednotná nabíječka byla schválena Evropským parlamentem v říjnu 2022.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 58
    29.4. 23:44 | Bezpečnostní upozornění

    Byly publikovány informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-31431 pojmenované Copy Fail v Linuxu, konkrétně v kryptografii (AF_ALG). Běžný uživatel může získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na všech distribucích Linuxu vydaných od roku 2017. Pomocí 732bajtového skriptu. V upstreamu je již opraveno. Zranitelnost byla nalezena pomocí AI Xint Code.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (9%)
     (2%)
     (13%)
     (31%)
     (4%)
     (7%)
     (3%)
     (16%)
     (24%)
    Celkem 1485 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    15.3.2006 14:29 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není třeba svaté války.
    aneb negativni reklama je taky reklama. souhlasim.
    15.3.2006 14:30 filo | skóre: 22 | blog: FiloBlog | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není třeba svaté války.
    Jestliže někdo například nemá zájem se používat spolehlivý systém, naučit bezpečné klávesové příkazu v konsoli, klidně jej nechte aby se zdržoval neefektivní myší a méně spolehlivým a méně efektivním grafickým prostředím.
    Mám tomu rozumět tak, že podle Vás by bylo ideální generálně zapomenout na grafické nadstavby a vrátit se k příkazové řádce ? Dovolím si s Vámi v tomto bodě nesouhlasit, někdy je efektivnější myš, někdy napsat příkaz . Jinak děkuji za článek, nutí k zamyšlení a to je dobře.
    15.3.2006 14:38 xxxxxxxx | skóre: 16 | blog: mrtvy blog | v nebi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není třeba svaté války.
    ja sem zacal mys pouzivat az v kde, ktere se ovlada fakt pohodlme, jinak jsem ve widlich delal vsechno na klavesnici
    15.3.2006 14:39 Jan Jílek | skóre: 6 | blog: Strider
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není třeba svaté války.
    Ne to ne, ale přeci jen je to výhodnější kombinovat a většina věcí se stejně v konsoli dělá lépe, že? :-)
    Čas od času jsem sražen k zemi. Ale vždy vstanu a nedovolím nikomu držet mě na zemi.
    15.3.2006 14:54 filo | skóre: 22 | blog: FiloBlog | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není třeba svaté války.
    Vám zběhlejším určitě ano, já Linux na desktopu zatím nepoužívám a jediné, co ve windows potřebuji a "vyplatí" se mi to napsat na klávesnici, je ipconfig /all ;)
    15.3.2006 15:41 Petr Jelínek | skóre: 17 | blog: Vyprovokovanej | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není třeba svaté války.
    Ve windows toho taky z programu cmd o moc víc zvládnout nejde. A v tom je ten rozdíl mezi těmi systémy. Až budeš Linux používat déle, třeba k tomu poznání, že konzole je častokrát použitelnější, než klikání myší, taky dojdeš. Nebo ne, nikdo Tě k tomu nutit nebude. Kdežto ve windows si bez myši prakticky nešrtneš.

    Nevím, jestli je to na sto procent (zkusil jsem to jenom jednou), ale když před startem windows odpojíte myš, tak vás na to systém upozorní, ale když odpojíte klávesnici, tak nikoliv. :-)
    Nemám rád NVidii!
    stativ avatar 15.3.2006 17:47 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není třeba svaté války.
    Hej jste mi pripomel jak na me jednou win 95 vybafla hlaska ze nemam pripojenou klavesnici a at stisknu klavesu F1 :)
    Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
    16.3.2006 13:48 zenek | skóre: 8 | blog: Hello_world
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není třeba svaté války.
    Nebylo to už přímo v BIOSu? Aspoň na mě tuhle hlášku jednou vyhodil BIOS při bootu...
    Stop Skype Plague. , moje Jabber ID: zenek.k@jabbim.cz. Nejlepší XMPP server. DRM.
    15.3.2006 16:17 Ivanhoej | skóre: 26 | blog: ss2_Debian | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není třeba svaté války.
    Vyborny clanok, lepsie by som to nenapisal. :)

    Len tiez sa mi zda jednoduchsie manipulovat mysou v X s obrazkom ako cez imagemagick. Ale mozno je to len vec zvyku.
    cezz avatar 15.3.2006 16:53 cezz | skóre: 24 | blog: dm6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není třeba svaté války.
    Veľmi kvalitný blogový zápis. Príjemný protipól k čoraz väčšiemu počtu provokačných príspevkov. Bez ohľadu na to kto má pravdu pôsobí na mňa seriózna úvaha určite lepšie. Navyše musím s autorom vrelo súhlasiť.

    Jan Jilek je osoba, aku táto komunita potrebuje :-) ..veď koniec koncov ako každého jej člena, dokonca aj tých, ktorých meno sa nevyslovuje :-D
    Computers are not intelligent. They only think they are.
    15.3.2006 18:01 Miloslav Ponkrác | blog: miloslavponkrac
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není třeba svaté války.
    Velmi pěkné, je to v podstatě to, co se tady v komentářích snažím vysvětlovat už delší dobu. První polovina zápisu skvělá, pak už přestávám souhlasit.

    Jestliže někdo například nemá zájem používat spolehlivý systém, naučit se bezpečným klávesovým zkratkám, příkazům v konsoli, klidně jej nechte aby se zdržoval neefektivní myší a méně spolehlivým a méně efektivním grafickým prostředím.

    Svět není černobílý a Váš názor mi připomíná názor jednoho malého kluka, který říká, že všechno jde opravit kladivem. Řekněte grafikům, že jejich myši, tablety a grafické editory jsou neefektivní a že od teď ať kreslí pomocí příkazů v konzoli. Já sám jsem nějakou dobu učil na vysoké škole a s úsměvem jsem pozoroval, jak někteří lidé trvají na příkazové řádce i tam, kde to s ní trvá dvacekrát déle. Já osobně si myslím, že skutečná efektivita se skrývá v kombinaci obou přístupů, někdy je výhodná příkazová řádka, někdy grafické prostředí.

    Pokud někdo nemá zájem o bezpečnější a spolehlivější Linux a vy ten zájem máte, dostáváte se znovu do další výhody. Minimálně tu, že se nezabýváte viry.

    Bezpečnější a spolehlivější ve srovnání s čím? Budu-li předpokládat, že jste se omezil jen na Windows, myslím si, že je to jen otázka správné administrace. Pořád nezapomínám na to, jak kolega prosazoval Linux na serverech a málem se mu tam Linux povedlo prosadit. Kdyby ho ovšem ve chvíli, kdy to nejméně potřeboval nehackli. Od té doby tam má Windows pevnou pozici.

    Viry jsem nikdy neřešil a nikdy jsem žádného vira na žádný můj počítač nedostal, a to v žádném systému, tedy (vynechám-li sálové počítače) v Unixu, MS-DOSu, Windows, Solarisu, BSD. Viz taky můj zápisek zde:

    http://www.abclinuxu.cz/blog/miloslavponkrac/2005/11/15/109366

    Ke zbytku bych dodal, že jsem vděčný za to, že jsem dělal na více operačních systémech. Stal jsem se díky tomu mnohem pružnější, než kdybych se omezil jen na Linux. Naučil jsem se nelpět ani v Unixu na postupech a věcech, které jsou neefektivní a dělají se jen proto, že je prostě zvykem je takto v Unixu řešit. A samozřejmě jsem si vzal z Unixového světa to, kde je jeho síla, protože mnohé v Unixu je geniální.
    15.3.2006 21:38 Jan Jílek | skóre: 6 | blog: Strider
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není třeba svaté války.
    Asi máte pravdu, já jen ze mam zkusenost jako malo pouceny uzivatel Windows, a tam jsem mel viry porad. V linuxu a v BSD nikdy, zrejme jen proto ze jsem ty wokna neumel nastavit :-)
    Čas od času jsem sražen k zemi. Ale vždy vstanu a nedovolím nikomu držet mě na zemi.
    16.3.2006 03:30 Miloslav Ponkrác | blog: miloslavponkrac
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Není třeba svaté války.
    Nicméně celá podstata Vašeho článku je vynikající a já s ní souhlasím. V mém příspěvku jsem jenom šťournul do technických detailů, nic víc a nic míň. :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.