Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Proti widlím není třeba bojovat, widlemi není nutné ani příliš zabývat. Ukážeme si, že widlemi je uplně nejlepší se zabývat jen v rámci nutného osobního seznámení. Widle mají ekonomickou moc jen do té doby dokud si je kupujete. Stejně tak televize, reklama, politické lobování v mediich vás ovlivňují jen do té míry v jaké míře se jimi zabýváte. Politické strany mají moc jen do té doby dokud mají dost velkou voličskou základnu a zájem voličů. Populární zpěvák je populární a hvězdou do té doby dokud někoho zajímá.
Málokdo si uvědomuje prostinký fakt, že lidé a věci mají jen tu hodnotu jakou jim dáváme. A nakolik se jimi zabýváme. Pokud tak nečiníme, neexistují. Kdysi jsem se seznámil s reporterem Svobodné Evropy, který pro ni pracoval v dobách totality. Vyprávěl mi, že největší frustraci vždy zažíval, když seděl za mikrofonem a nevěděl zda je vůbec těmi , ke kterým mluví slyšen. Nevěděl jestli pro své posluchače existuje.
Leta se lidé zabývají úrovní televizní produkce, kvalitou filmových děl, literatury, operačních systémů. Dělají si vrásky nad vyhozenými penězi a vůbec nechápou, že to není jejich věc jestli někdo investuje miliony do čehokoliv. Dělá to s nadějí, že jim to prodá. A pokud jim to neprodá, prodělá. A jeho námaha přijde vniveč. Ale rozhodující faktor je ten kdo si to koupí nebo nekoupí. Zákazníci a diváci rozhodují o výdělku a vlivu invesora. Jeho vlivu, jeho moci. I vy jste zákazníci i vy jste diváci. A vaše svoboda se rozhodnout kam nasměrujete své úsilí i peníze je zcela rozhodující.
V posledních letech se množí zprávy o zkrachovalých obřích společnostech, které jednohoho krásného dne prostě a jednoduše zmizely ze světa jen proto, že o jejich produkt přestal být zájem. Takhle je to jednoduché. Z jakého důvodu se všechny firmy bojí bojkotu svého zboží? Ze zcela jednoduchého. Pokud dostatečně dlouho nevydělaávají dojdou jim finanční prostředky. Ty mohou být v určitou chvíli sebevětší, jestliže dojdou a není další zdroj, nebo je nedostatečný, milé firmy jdou zcela jednoduše od válu.
I ti největší tyrani prostě potřebují vytvářet koalice alespoň s některými. Nikdo nemá tolik moci aby všechny spolkl nebo koupil. Tam se skýtá prostor pro jednání. Mocní potřebují poslušné a hloupě zmanipulované. Jinak sami o sobě žádnou moc nemají. Není jednoduché překonat v sobě strach, pohodlnost, nevíru a někdy nezájem. Každá moc má ale svůj limit. Nenechte se manipulovat jejich zdáním moci.
Co se Linuxu a open source týče domnívám se asi tohle. Jestliže někdo například nemá zájem používat spolehlivý systém, naučit se bezpečným klávesovým zkratkám, příkazům v konsoli, klidně jej nechte aby se zdržoval neefektivní myší a méně spolehlivým a méně efektivním grafickým prostředím. V ten moment už zaostává. Ze začátku nepatrně, posléze se rozdíl zvýší. Týká se to jistě i jiných atributů v OS. -)
Pokud někdo nemá zájem o bezpečnější a spolehlivější Linux a vy ten zájem máte, dostáváte se znovu do další výhody. Minimálně tu, že se nezabýváte viry. A to uznávám, že jsou některé věci ve woknech výhodnější a propracovanější. V tom případě není nic proti dobrým mravům tyto výhody využít. Ale nemám důvod je používat víc než je nezbytně nutné i díky vlastním zkušenostem. Zkušenostem, která mi říká že Linux a BSD jsou dlouhodobě výhodnější operační systemy. Pro mne určitě.
Chováte-li se tímto způsobem jste schopni nejen zvládat OS, ale jste schopni více či méně kooperace. Díky spolupráci máte potřebu a možnost, učit se nové věci a vytvářet nové věci. Vaše myšlení je pružnější. Jste v každém případě konkurence schopnější po všech stránkách. Pokud je někdo můj konkurent a nemám v úmyslu ním někdy v budoucnu spolupracovat. Pak nemám ani žádnou potřebu ukazovat na jeho chyby. Mohl by je odstranit a odstraněním chyby ztrácím svůj náskok.
Máte možnost dělat na něčem, co se zdá víc než života schopné. Ať jako profesionálové nebo jen fandové. Nemusíte udělat vůbec nic proti woknům. Stačí když uděláte jen něco pro Open source. A díky vám další budou víc a víc objevovat ten svět Open source a třeba budou mít "mocní" zájem spolupracovat. Ale musí mít k tomu důvod. Musí ho najít. Zatím jich tolik ještě nenacházejí. Někdy právem. Zatím.
Jedna věc je něco udělat, druhá věc je to udat. Někdy je potřeba umět jen zformulovat cíle a směr. Případně výsledky a to vše srozumitelnou formou sdělit veřejnosti. Leta se zabývám tím, že mimo jiné učím lidi jasně a srozumitelně formulovat. Pokud tak umějí, ukazuje se že jejich společenský statut a profesionální úroveň se mění k lepšímu. Jestli je to zatím to jediné čím asi mohu být této komunitě prospěšný z nejrůznějších osobních důvodů, pak to udělám.
Tiskni
Sdílej: