Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Proti widlím není třeba bojovat, widlemi není nutné ani příliš zabývat. Ukážeme si, že widlemi je uplně nejlepší se zabývat jen v rámci nutného osobního seznámení. Widle mají ekonomickou moc jen do té doby dokud si je kupujete. Stejně tak televize, reklama, politické lobování v mediich vás ovlivňují jen do té míry v jaké míře se jimi zabýváte. Politické strany mají moc jen do té doby dokud mají dost velkou voličskou základnu a zájem voličů. Populární zpěvák je populární a hvězdou do té doby dokud někoho zajímá.
Málokdo si uvědomuje prostinký fakt, že lidé a věci mají jen tu hodnotu jakou jim dáváme. A nakolik se jimi zabýváme. Pokud tak nečiníme, neexistují. Kdysi jsem se seznámil s reporterem Svobodné Evropy, který pro ni pracoval v dobách totality. Vyprávěl mi, že největší frustraci vždy zažíval, když seděl za mikrofonem a nevěděl zda je vůbec těmi , ke kterým mluví slyšen. Nevěděl jestli pro své posluchače existuje.
Leta se lidé zabývají úrovní televizní produkce, kvalitou filmových děl, literatury, operačních systémů. Dělají si vrásky nad vyhozenými penězi a vůbec nechápou, že to není jejich věc jestli někdo investuje miliony do čehokoliv. Dělá to s nadějí, že jim to prodá. A pokud jim to neprodá, prodělá. A jeho námaha přijde vniveč. Ale rozhodující faktor je ten kdo si to koupí nebo nekoupí. Zákazníci a diváci rozhodují o výdělku a vlivu invesora. Jeho vlivu, jeho moci. I vy jste zákazníci i vy jste diváci. A vaše svoboda se rozhodnout kam nasměrujete své úsilí i peníze je zcela rozhodující.
V posledních letech se množí zprávy o zkrachovalých obřích společnostech, které jednohoho krásného dne prostě a jednoduše zmizely ze světa jen proto, že o jejich produkt přestal být zájem. Takhle je to jednoduché. Z jakého důvodu se všechny firmy bojí bojkotu svého zboží? Ze zcela jednoduchého. Pokud dostatečně dlouho nevydělaávají dojdou jim finanční prostředky. Ty mohou být v určitou chvíli sebevětší, jestliže dojdou a není další zdroj, nebo je nedostatečný, milé firmy jdou zcela jednoduše od válu.
I ti největší tyrani prostě potřebují vytvářet koalice alespoň s některými. Nikdo nemá tolik moci aby všechny spolkl nebo koupil. Tam se skýtá prostor pro jednání. Mocní potřebují poslušné a hloupě zmanipulované. Jinak sami o sobě žádnou moc nemají. Není jednoduché překonat v sobě strach, pohodlnost, nevíru a někdy nezájem. Každá moc má ale svůj limit. Nenechte se manipulovat jejich zdáním moci.
Co se Linuxu a open source týče domnívám se asi tohle. Jestliže někdo například nemá zájem používat spolehlivý systém, naučit se bezpečným klávesovým zkratkám, příkazům v konsoli, klidně jej nechte aby se zdržoval neefektivní myší a méně spolehlivým a méně efektivním grafickým prostředím. V ten moment už zaostává. Ze začátku nepatrně, posléze se rozdíl zvýší. Týká se to jistě i jiných atributů v OS. -)
Pokud někdo nemá zájem o bezpečnější a spolehlivější Linux a vy ten zájem máte, dostáváte se znovu do další výhody. Minimálně tu, že se nezabýváte viry. A to uznávám, že jsou některé věci ve woknech výhodnější a propracovanější. V tom případě není nic proti dobrým mravům tyto výhody využít. Ale nemám důvod je používat víc než je nezbytně nutné i díky vlastním zkušenostem. Zkušenostem, která mi říká že Linux a BSD jsou dlouhodobě výhodnější operační systemy. Pro mne určitě.
Chováte-li se tímto způsobem jste schopni nejen zvládat OS, ale jste schopni více či méně kooperace. Díky spolupráci máte potřebu a možnost, učit se nové věci a vytvářet nové věci. Vaše myšlení je pružnější. Jste v každém případě konkurence schopnější po všech stránkách. Pokud je někdo můj konkurent a nemám v úmyslu ním někdy v budoucnu spolupracovat. Pak nemám ani žádnou potřebu ukazovat na jeho chyby. Mohl by je odstranit a odstraněním chyby ztrácím svůj náskok.
Máte možnost dělat na něčem, co se zdá víc než života schopné. Ať jako profesionálové nebo jen fandové. Nemusíte udělat vůbec nic proti woknům. Stačí když uděláte jen něco pro Open source. A díky vám další budou víc a víc objevovat ten svět Open source a třeba budou mít "mocní" zájem spolupracovat. Ale musí mít k tomu důvod. Musí ho najít. Zatím jich tolik ještě nenacházejí. Někdy právem. Zatím.
Jedna věc je něco udělat, druhá věc je to udat. Někdy je potřeba umět jen zformulovat cíle a směr. Případně výsledky a to vše srozumitelnou formou sdělit veřejnosti. Leta se zabývám tím, že mimo jiné učím lidi jasně a srozumitelně formulovat. Pokud tak umějí, ukazuje se že jejich společenský statut a profesionální úroveň se mění k lepšímu. Jestli je to zatím to jediné čím asi mohu být této komunitě prospěšný z nejrůznějších osobních důvodů, pak to udělám.
Tiskni
Sdílej: