Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Mám takový pocit, že tito lidé potřebují pomoct a ne vytlačit někam pryč. Když člověk přijde o všechno včetně práce a bydlení, tak se celý jeho svět zhroutí a začne tedy konzumovat alkohol a nic ho nezajímá. Bezdomovci se nerodí, dřív to byli obyčejní lidé... Ani ty nemůžeš vědět, jestli za rok nebo dva nebudeš patřit k nim.
Vy říkáte "To není moje starost". Já nechci abyste se o ně staral, jen bych chtěl vědět, kam si představujete, že by mohli být "vytlačeni".Tohle je vcelku běžný jev - spousta lidí řekne "já bych na ně poslal policajty a někam je vyhodil", ale nikdo už neřekne kam a pokud jo, většinou se zaplete do nějaké šílené konstrukce. Kdysi dávno žádní bezdomovci nebyli, byli to tuláci, chodili sem a tam, někteří se nechávali najmout na nějakou krátkodobou práci a pak šli dál, někteří kradli. Za první republiky byla potulka trestná, za komunistů byla zase přílišná možnost cestování režimu nevhodná, takže tuláci se "usadili" na jednom místě. Jediná možnost, jak bezdomovce uklidit někam, kde nebudou nikoho ohrožovat a nikomu překážet, je pozavírat je všechny do vězení a donutit je tam pracovat. Nemám pocit, že to je řešení, které by se všem líbilo.
Není nutné se starat o to kde ti lidé budou a co budou dělat. Oni se totiž o sebe dokážou postarat.Netvrdím, že ne.
At jdou vážně jen jinam. Třeba až na kraj světa.No a jsme u toho. Kam "jinam" mají jít? Vyhodíme je z veřejných prostranství, půjdou někam do lesa, tam někomu způsobí škody a ten někdo bude chtít škody nahradit a vyhodit je jinam. Vyhodíme je z lesa, půjdou škodit k někomu jinému, ten bude žádat náhradu a vyhodí je jinam atd. To s prominutím není žádné řešení problému. Prostě nenanajdeš žádné místo, kde nebudou někomu vadit; možná Antarktidu, nicméně vysadit je tam, to se rovná dost ošklivému rozsudku smrti.
A jinak se Striderem veskrze souhlasím a až je odevšad vyhodí tak se aspoň někteří nad sebou zamyslí a půjdou dělat třeba na stavbu kde dostanou třeba lehátko v boudě.Část z nich ano, ale co s tím zbytkem?
Jinak ja osobne se vic nez bezdomovci citim ohrozen cim dal tim vic houstnouci automobilovou dopravou ve mestech a tim, ze musim dychat ten hnusny vzduch. Coz takhle misto zakazu vstupu bezdomovcu zakazat vjezd osobnim automobilum? (taky takove krasne jednoduche reseni).
A jeste, kdyz pises, ze bezdomovci maji mit stejna prava jako ostatni, je nekde zakazano sedet na lavicce pred nadrazim v lehce priopilem stavu? (ja jen, ze uz se mi to parkrat postestilo, tak abych priste vedel, ze prestupuju zakon)
Takze secteno podtzeno: mame tady bezdomovce, co nic nedelaji a pak terapeuta ke kteremu chodi. Je placeny z nasich dani, ale zastava nazor, ze bezomovcum stejne neni pomoci, prevychovat nejdou a jedine, co by jim pomohlo je donutit je represemi delat neco poradneho. OK, mozna to tak je, ale pak je tady otazka, jestli krom bezdomovcu neni parazitem spolecnosti i ten terapeut...
Tedy to je síla, po tom co jsem od Vás četl (pravda zatím nemnoho), mi tohle připadá jako zajímavý selektivní egoismus u Vás zatím nečekaný. Takhle se o židy nestarali obyčejní Němci, když je odváděli do plynu. Chápu, že jsou bezdomovci zdravotním ohrožením pro nás "domovce", ale jednoduchým řešením, které navrhujete se dostáváte pod úroveň většiny z nich. Velké procento (odhadem prý až 20%) jsou dlouhodobě psychicky nemocní občané(například i schizofrenici), které vytlačením do lesa (resp. ať si je podla Vás každý vytlačí kam chce, ani se mi nechce uvažpvat nad těmi možnostmi, které by někteří "hnědí" chtěli využít) k sebereflexi těžko přinutíte. Další velká skupina je těch, kteří se momentálně dostali do eknomicky neřešitelné situace, a potřebují čas a pomoc, aby si pomohli sami. Ale kde jim tu pomc k jejich vlatnímu posatvení se na nohy poskytnete? V lesních poradnách, kam za nimi budete jezdit? Nebo v uranových dolech? No a pak jsou ti, kteří nikdy pracovat nebudou, i kdyby jste je vytlačoval kamkoliv. Takže ty se stejně budou vracet...tedy alspoň do toho okamžiku, dokud jim nepostavíte nějakou pěkně vysokou ohradu s elektrickým plotem.
Pavel H.
Tiskni
Sdílej: