Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Dokud žijí lidé, bude kapitalismus. V nějaké sebeprimitivnější formě protože lidé mají potřebu směny. Mají potřebu mít nové a nové zbytečné věciJá bych kapitalismus nevěšel na směnu. Směna něco za něco ještě zdaleka kapitalismus nedělá. Ta třetí větička už je pravdě už o něco blíž...
Jednoduše jsem podlehl své touze a hodlal jsem podpořit kapitalismus. tedy chtěl jsem a chci Macintoshe. I když ho nijak zvlášť nepotřebuji.... ale jen o málo, protože správně kapitalisticky byste se zachoval, kdybyste si na toho Maca vypůjčil od banky s tím, že pro vás bude představovat kapitál, který snahou zúročíte natolik, abyste bance mohl vrátit a ještě vám v ideálním případě zbyl nějaký zisk. To byste posílil kapitalismus, to byste posílil ono hospodaření na kredit, které je motorem k tomu, abyste využil svou kreativitu na tvorbu více hodnoty než je ta vložená. Dokud budete kupovat jen to, na co jste si našetřil, tedy z přebytku, nebude vás to nutit k rychlému zhodnocení kapitálu, tedy k tvorbě větší hodnoty než jste si našetřil. Bude to pomalejší, nedynamické, stagnující. Nebude to kapitalistické, bude to takové, jak hospodařil člověk před tím, než objevil kapitalismus
Strider... Snad půl roku jsem si myslel, že už nepíšeš.Také už jsem se bál, že to zajímavé psaní úplně utlumil Solaris...
Economic theory—and historical experience—long ago proved the need for regulation of financial markets. But ever since the Reagan presidency, deregulation has been the prevailing religion. Never mind that the few times “free banking” has been tried—most recently in Pinochet’s Chile, under the influence of the doctrinaire free-market theorist Milton Friedman—the experiment has ended in disaster. Chile is still paying back the debts from its misadventure. With massive problems in 1987 (remember Black Friday, when stock markets plunged almost 25 percent), 1989 (the savings-and-loan debacle), 1997 (the East Asia financial crisis), 1998 (the bailout of Long Term Capital Management), and 2001–02 (the collapses of Enron and WorldCom), one might think there would be more skepticism about the wisdom of leaving markets to themselves.Ale jinak si myslim, ze si proste pletete pojmy. Kdybyste ve vasem blogpostu slovo "kapitalismus" nahradil slovem "ekonomika", tak by to platilo take, dokonce by to davalo vetsi smysl. Jeste bych rad okomentoval jednu vec - tu zivotni uroven. Bezny American naopak zaznamenal od konce 70. let stagnaci sve zivotni urovne (lepe se maji jen ti nejbohatsi). Takze, pro nektere staty by mozna nebylo az tak zle se vratit v case. Nicmene to nic nemeni na tom, ze obecne se zivotni podminky lidi zlepsuji, a ja jsem do budoucna optimista (i kdyz tuto zasluhu nepripisuji kapitalismu, ale predevsim demokracii).
Tiskni
Sdílej: