abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Emacs o něco méně tajemný II

    5.2.2011 06:47 | Přečteno: 834× | poslední úprava: 5.2.2011 06:47

    Tak jsem si vyzkoušel Emacs, jak se v něm budou psát blogy, už si pomalu zvykám, jen jsem si všiml, že třeba, když je ve VIM ve .vimrc dobře nastavena zkratka na formátování, přeci jen je to rychlejší. Do .vimrc se snáze ukládají a dopisují různá nastavení a stačí na to vlastně jen ten jeden konfigurák. Kdežto Emacs je v tomhle trochu náročnější.Ale když se to jednou nastaví, nepřeinstalovává se, pak je to bigbít. S kontrolou pravopisu se také o něco snáze pracuje, ale není to zas až taková újma. je zajímavé sledovat ty rozdíly. Každý je dobrý a výkonný a každý je v něčem lepší a v něčem méně lepší, abych to řekl korektně.

    Jinak dnes by měl dorazit Čenda, změří balkon a snad jeho zaměstnanec, kterého co nejdříve vyšle, balkon zasklí, abych mohl si zcela kapitalisticky, :-) na zaskleným balkonu v teplejších dnech v letních dnech natáhnout hamaku a houpat se a kolébat, snít si o dálkách kam ještě vyrazím. Nebo co si ještě s tím Linuxem vyzkouším. Díval jsme se na tu konfiguraci „Gnus,” musím říct, že to jestli nakonfiguruji, tak si na rameno právem poplácám. I když nevím, čemu mi to bude dobrý, když mám „Thunderbird.” Říkám si, že to bude asi jako s Emacsem. Spíš pro pocit, než z toho důvodu, že bych bez Gnusu nemohl žít a v noci spát. Pokud bych chtěl jen poštu v Emacsu „Rmail,” k tomu zcela stačí. Ale Mutt je myslím lepší než Rmail a mám ho nastavený, ale nepoužívám ho. Thunderbird zcela stačí.

    To je tak, když provozuji vlastně jen osobní počítač. Spoustu zajímavých věcí nijak nevyužiji. Naučím se je a zase jak je nepoužívám, zapomenu. Byly doby, kdy jsem pracoval téměř jen v konsoli. I filmy jsem přes Mplayer promítal. To už je dávno. Dnes nejraději používám VLC. Vyhovuje mi. I Xine. Nijak nepostrádám na těch dvou aplikacích nic, co bych momentálně potřeboval. VLC používám i na iMacu a Macbooku. Stejně jako na Mac OS X používám terminál . Tedy iTerm. Plus MC a další linuxové vymoženosti. Onehdy jsem četl na „MujMac.cz,” seriál o využití terminálu na Macu. líbilo s e mi jak v diskusi jeden přesvědčoval, že to může být výhodné. Jasně že je. Jak jsem zvyklý z Linuxu, tak v terminálu, pokud potřebuji kopírovat a další podobné věci, tak je dělám v něm. je to rychlejší a pohodlnější než klikání.

    Jo jo, ještě se jdu na chvíli natáhnout, než Čenda dorazí. Pak se seberu, pojedu k Ritě, cestou se stavím v nějakém dobrém knihkupectví, už jsem dlouho nebyl v Celetný v prodejně UK. Tam mívají dobré knížky. Prodal jsem zas pár knížek, tak si za stržené peníze koupím jiné knížky. Abych byl zas o něco chytřejší. Rita si pořídila cvičební stroj, tak ho prubnu. Abych byl krásnější.

           

    Hodnocení: 50 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    5.2.2011 11:01 MVR
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs o něco méně tajemný II
    Prvni. LOL, cvic s rozumem.
    5.2.2011 11:19 Jan Jílek | skóre: 6 | blog: Strider
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emacs o něco méně tajemný II
    Myslíš to houpání v hamace? :-)
    Čas od času jsem sražen k zemi. Ale vždy vstanu a nedovolím nikomu držet mě na zemi.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.