Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
UPDATE: nyní to funguje jednoduše pomocí yt-dlp, viz tento issue, takže stačí v řádku zadat yt-dlp URL_PORADU_NA_rozhlas.cz
(poradí si i s vícedílnými pořady, viz komentáře).
Z webu českého rozhlasu si již nějakou dobou stahuji obsah pomocí rozšíření do prohlížeče VideoDownloadHelper. Bohužel se obsah stále častěji streamuje pomocí protokolu DASH v XML verzi, který není tímto rozšířením zatím podporován. Stále ale funguje stahování ručně, k čemuž jsem si napsal malý skript.
Nejprve je pomocí vývojářských nástrojů potřeba zjistit adresu manifestu, což je popsáno zde.
V případě, že je souborů na stránce více je lze všecchny zkopírovat postupem zde, což spočívá v zásadě na tom, že vývojářské nástroje běží v okně, pak se spustí vývojářské okno (CTRL+SHIFT+I) na toto okno a do konzole se napíše:
copy(UI.panels.network.networkLogView.dataGrid.rootNode().flatNodes.map(n => n.request().url()).join('\n'))
Samotný skript (uložil jsem si ho jako stahni_rozhlas.sh) je pak takovýto:
#!/bin/bash for i in ./* do COUNTER=0 sed -i '/^$/d' "$i" # odstraní případné prázné řádky na konci souboru name=$( tail -n 1 "$i" ) # Jméno adresáře a souborů z posledního řádku souboru mkdir "$name" while IFS= read -r line || [ -n "$line" ] # přečte soubor řádku po řádce do if [[ $line == *.mpd ]] # stahujeme jen manifesty then let COUNTER=COUNTER+1 echo "$line" printf -v COUNTER_dec '%02d' $COUNTER # soubory číslujeme vždy dvěma číslicemi yt-dlp $line -o "$name"/"$COUNTER_dec"_"$name".m4a fi done < "$i" done
Předpokládá, že bude spuštěn v adresáři, kde jsou pouze soubory následující struktury:
https://croaod.cz/stream/b00ffa1f-90c1-4f56-8a31-f185325f606e.m4a/manifest.mpd https://croaod.cz/stream/ac2e5f60-295f-4d24-8641-0f52f623b4cb.m4a/manifest.mpd https://croaod.cz/stream/87d6504d-e8e6-4cd2-bdf5-d29b8b06fcde.m4a/manifest.mpd https://croaod.cz/stream/f7a34e65-680d-49c8-bd1c-474450546284.m4a/manifest.mpd https://croaod.cz/stream/ed0f47af-a475-4b9a-a2a2-cb259aee7496.m4a/manifest.mpd Osudy Jana Vlasáka
Poslední řádek je název adresáře, kam budou jednotlivé díly staženy do stejnojmených souborů očíslovaných vepředu dvěma číslicemi od 01. Všechny ostatní řádky jsou pak odkazy na manifesty jednotlivých dílů. Očekává se, že jsou popořadě.
Doufám, že VDH se tento typ stahování brzo naučí, otázal jsem se na to.
Tiskni
Sdílej:
něco podobnýho se tady už jednou řešilo hele :O ;D
ffmpeg -i "https://croaod.cz/stream/83478896-a9a9-4bf3-9b53-261cdff893ef.m4a/playlist.m3u8" cro_track.mp3
#!/bin/bash
echo
# Funkce pro získání řetězce mezi dvěma řetězci
get_string_between() {
start_str=$1
end_str=$2
input_str=$3
result=$(echo "$input_str" | awk -v a="$start_str" -v b="$end_str" 'BEGIN{FS=a} {split($2, parts, b); print parts[1]}')
echo "$result"
}
# Získání URL seriálu a názvu
read -p "Zadejte URL seriálu: " url
read -p "Zadejte název seriálu: " series_name
# Stažení obsahu URL adresy
echo
echo
echo
echo "Stahování obsahu URL adresy: $url ..."
echo
echo
echo
# Načtení stránky
page_content=$(curl -s "$url")
# Získání odkazů na audio soubory
audio_link=$(echo "$page_content" | grep -oE '"part"[^ ]*mpd')
#echo "RAW odkaz na audio soubor:"
#echo "$audio_link"
# Úprava odkazů pro stažení - odstranění zpětných lomítek a výměna "stream" za "download"
audio_link=$(echo "$audio_link" | sed -e 's/\\//g' -e 's/stream/download/g')
#echo "Upravený odkaz pro stažení:"
#echo "$audio_link"
readarray -t links_array <<< "$audio_link"
echo "----------------------------------------------------------"
# Procházení řádků s odkazy
for ((i=0; i<${#links_array[@]}; i++)); do
#echo ${links_array[$i]}
# Vyseparování čísla dílu
part_str='"part":"'
part=$(get_string_between "$part_str" '"' "${links_array[$i]}")
#echo "Číslo dílu: $part"
# Vyseparování odkazu na soubor
link=$(get_string_between "https" "m4a" "${links_array[$i]}")
odkaz="https"$link"m4a"
echo "$odkaz"
# vytvoření názvu ukládaného souboru s číslem dílu
# Pokud je číslo dílu menší než 10, vlož na začátek nulu kvůli řazení při přehrávání. Taky přidáme příponu
if [ $(( $part )) -lt 10 ]; then
new_filename="${series_name} 0$part.m4a"
else
new_filename="${series_name} $part.m4a"
fi
echo "$new_filename"
# Kontrola jestli již soubor existuje a pokud ne, tak jeho stažení
if [ -e "$new_filename" ]; then
echo "Soubor již existuje"
else
echo "Stahuji"
curl ${odkaz} -o "$new_filename"
#curl ${links_array[$i]} -o "$new_filename"
fi
echo "----------------------------------------------------------"
done
echo
echo
echo
echo "Stahování dokončeno."
echo
echo
echo
if [ $(( $part )) -lt 10 ]; then new_filename="${series_name} 0$part.mp3" else new_filename="${series_name} $part.mp3" fi echo "$new_filename" # Kontrola jestli již soubor existuje a pokud ne, tak jeho stažení if [ -e "$new_filename" ]; then echo "Soubor již existuje" else echo "Stahuji" ffmpeg -v quiet -stats -i "${odkaz}" "$new_filename"
#!/bin/sh
IFS=$'
'
list=`cat $1`
#echo "$list"
for item in $list
do
yt-dlp -c --replace-in-metadata 'title,uploader,playlist' ':' ' -' "$item"
done
Když je více dílů (uloží se do společného adresáře)
#!/bin/sh
IFS=$'
'
list=`cat $1`
#echo "$list"
for item in $list
do
yt-dlp -c --replace-in-metadata 'title,uploader,playlist' ':' ' -' -o '%(playlist)s/%(playlist_index)s - %(title)s.%(ext)s' "$item"
done
Skripty říkají yt-dlp, aby přemazala metadata, pak používám easytag, který umí velmi jednodue hromadně vyplnit metadata tak, aby tag name odpovídal názvu souboru (včetně očíslování) - to se pak hodí pro přehrávání v přehrávači antennapod na Androidu.