Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
v čem by mi tu ta karta mohla pomoci je při krokování po snímcích dozadu,Jenže na to nepotřebuješ NVENC ale VDPAU. A to je naopak dobře funkční už dost let i pod Linuxem a mohlo by s tím pomoct. Jinak rada na rychle posouvání dozadu: Netvoř tak dlouhé GOP (nejlépe tak IPBBBBP). Resp, pokud takovou dostaneš úplně nejlépe je vytvořit si pro editaci verzi s nízkým rozlišením a pouze I-frames sekvencí (poradil bych MJPEG, ale v podstatě v dnešní době se dá dobře využít cokoliv kde zakážeš B a P snímky). Je to hned a titulkům je ve finále jedno na čem běží.
Hardsuby mají své použití (například když tvůrce nahrává film někam na festival, tak to je nutnost, protože tam nikde slot na externí titulky nemají a když francouz vidí film v češtině bez titulků, moc ho to neohromí), ale samozřejmě to není příliš optimální. Jak jsem již říkal, taky často překódovávám videa bez titulků, aby se s nimi v menší velikosti lépe pracovalo.Až teď jsem si všiml, že netvoříš fansuby, ale komerční suby. To je mi vcelku šumák, a pokud ti to nějaký blázen platí…hlavně ty zvěrstva prosimtě nikde neuploaduj.
Co se týče komerčních titulků, tak je to docela velký trh, vpodstatě jakýkoliv obsah, co se vysílá neupirátěně, má titulky, za které byl někdo zaplacen. A já hlavně titulky vytvářím (překládám a časuju), technické věci jako vložení do videa je jenom nadstavba. Ale občas se to hodí, jak jsem psal už výše. Osobně jsem to myslím nikdy nikam nenahrával, na videa, co titulkuji, jaksi nemám autorská práva.Počítal jsem že se tady bavíme u fansubu. Do komerčního titulkování nemám moc co kecat. Komerčňáci se musí o svůj podnikatelský subjekt sami postarat.
K tomu by asi NVENC mohlo pomoci, ale zjevně až za pár let, jestli tomu dobře rozumím.No klidně hned, ale je potřeba si to rozjet. Samo to odnikud vyskakovat nebude.
Na výpočty, ale pokud je to nějaký low-end model, za moc to stát nebude.No jo, ale je to notebook a ty většinou nejsou dimenzovaná na to, aby jely dlouhodobě na plný výkon (snad s vyjímkou těchy herních). U ThinkPadu bych sice věřil, že je schopný fungovat dlouhodobě pod plným zatížením, aniž by se přehřál (nebo se GPU postupně "odpájelo" od základní desky), ale pochybuju, že by to bylo možné dělat dlouhodobě bez trvalých následků (např. předčasné snížení kapacity baterie).
U ThinkPadu bych sice věřil, že je schopný fungovat dlouhodobě pod plným zatížením, aniž by se přehřálJen aby ta důvěra nebyla výsledkem nějakých mýtů. Zatím všechny ThinkPady, co jsem kdy měl, se značně přehřívaly a to žádný z nich neměl dedikovanou grafiku.
trvalých následků (např. předčasné snížení kapacity baterie).Výměna (i když trochu dražšího) spotřebního zboží nejsou trvalé následky.
Hmm, zaujímavé, môj 8-ročný thinkpad sa nedostane nad 45°C pri pasívnom chladení. So zapnutým chladením v továrenskom nastavení sa pohubyuje okolo 32-35°C.
Moje zkušenost s x61 (přesněji s x61s) je taková, že se přehříval dost častoTa na tu teplotu i chcípe, to je na tom nejhorší.
suverénně nejvíc v dokovací staniciTo mě taky nebetyčně sere, že u toho ani nepřemýšleli. Já bych klidně bral i dokovací stanici s nějakým velkým ventilátorem, kdyby to pomohlo, ne takovou, která to jenom udusí.
Ja pred lety polozapomnel heslo a cracknul jsem si ho za necele 4 mesice a zadne nasledky to nezanechalo, ntb funguje doted.U ThinkPadu bych sice věřil, že je schopný fungovat dlouhodobě pod plným zatížením, aniž by se přehřálJen aby ta důvěra nebyla výsledkem nějakých mýtů. Zatím všechny ThinkPady, co jsem kdy měl, se značně přehřívaly a to žádný z nich neměl dedikovanou grafiku.
Jak už někdo psal, Optimus je spíše k zlostiNa to by nemal byť problém napísať jednoduchý skript a hodiť si ho ako ikonku do lišty.
Není to žádná blbost. Jde používat buď pouze integrovanou grafiku Intel, pouze diskrétní grafiku NVIDIA, nebo kombinaci obou (Optimus). U ThikPadů W530/T530 o kterých je tu řeč umí integrovaná grafika výstup pouze na LCD panel a analog VGA, zatímco NVIDIA je připojena ke všem výstupům (panel, VGA, miniDP, DP/DVI/HDMI na dokovací stanici). V režimu Optimus je samozřejmě možné diskrétní grafiku používat pro renderování náročnější grafiky, ale také se mohou využít pouze její výstupy pro zobrazení videa z integrované grafické karty.
Section "ServerLayout" Identifier "layout" Screen 0 "nvidia" Inactive "intel" EndSection Section "Device" Identifier "nvidia" Driver "nvidia" BusID "PCI:1:0:0" EndSection Section "Screen" Identifier "nvidia" Device "nvidia" Option "AllowEmptyInitialConfiguration" EndSection Section "Device" Identifier "intel" Driver "modesetting" Option "AccelMethod" "none" EndSection Section "Screen" Identifier "intel" Device "intel" EndSectionTaky jsem na začátek souboru /etc/gdm/Init/Default přidal:
exec xrandr --setprovideroutputsource modesetting NVIDIA-0 exec xrandr --auto
Option "AccelMethod" "none"Teď už to šlape. Jen mi KDM při startu zobrazí 6 ploch najednou. A jen na první je přihlašovací dialog
Docela často překódovávám videa pomocí ffmpegu, ale zde je doporučováno z hlediska kvality používat CPU, protože GPU je sice rychlejší, ale méně kvalitní.A ta nVidiacká karta umí NVENC? Poněvadž podpora pro tohle přibyla do FFMPEGu nedávno, nevím zatím o nikom kdo by to měl rozběhané, pochybuju že to bude valit out-of-box (určitě to bude vyžadovat binární driver a rozběhanou CUDu jak se dívám do zdrojáků) a celý výrok je IMHO kravina.
Jediná příležitost, kdy mě napadá, že by se mi to mohlo hodit je, když používám titulkovací program Subtitle Editor, ve kterém často přehrávám video nazpět snímek po snímku a kde se občas ve Fullhd souborech trocha zadrhování objeví.Jestli se to trhá při posouvání snímek po snímku, tak to souvisí dost pravděpodobně se synchronizací, ne s výkonem. Co používá program za backend?
Add GPU/CPU - link jsem našel tento: http://video.stackexchange.com/questions/14656/why-processor-is-better-for-encoding-than-gpu z kterého teda vyplývá, že to na nějaké interní použití může stačit, ale popravdě řečeno jsem zatím vždy našel spíše názory, že je rozdíl v kvalitě výstupu tak velký, že jsem vůbec nezjišťoval, jak případně GPU zprovoznit na tento úkol.Těžko říct. Nezkoušel jsem to. Ale jak říkáš: Na interní použití by to mohlo stačit. Na CUDu (OpenCL nevím, ale nemyslím si že to bude lepší) bych se vykvákl rovnou, protože když jsem to naposled zkoušel společně s Diracem tak to bylo ještě náročnější než na CPU (tzn. jednak pomalejší a jednak to rozžhavilo GPU do ruda), ale pokud máš opravdu kartu, která zvládne NVENC, tak si myslím že by za to stálo do toho ten čas investovat, zvlášť pokud se tím živíš. Jednak by to (teoreticky) mělo být energeticky méně náročné kódovat to na ASICu, druhak by to mělo být rychlejší časově. S výstupem bych si hlavu nedělal. Ten musí být tak či tak v souladu s T-REC-H.264.1 aby to bylo přehratelné a na release jednoduše použiješ x264 pokud by byla opravdu kvalita problém.