Národní identitní autorita (NIA), která ovlivňuje přihlašování prostřednictvím NIA ID, MEP, eOP a externích identit (např. BankID), je částečně nedostupná.
Byla vydána nová verze 1.16.0 klienta a serveru VNC (Virtual Network Computing) s názvem TigerVNC (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout nový server w0vncserver pro sdílení Wayland desktopu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Binárky na SourceForge. TigerVNC je fork TightVNC.
Byla vydána nová verze 4.6 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Rozsáhlá modernizace hardwarové infrastruktury Základních registrů měla zabránit výpadkům digitálních služeb státu. Dnešnímu výpadku nezabránila.
Čínský startup Kimi představil open-source model umělé inteligence Kimi K2.5. Nová verze pracuje s textem i obrázky a poskytuje 'paradigma samosměřovaného roje agentů' pro rychlejší vykonávání úkolů. Kimi zdůrazňuje vylepšenou schopnost modelu vytvářet zdrojové kódy přímo z přirozeného jazyka. Natrénovaný model je dostupný na Hugging Face, trénovací skripty však ne. Model má 1 T (bilion) parametrů, 32 B (miliard) aktivních.
V Raspberry Pi OS lze nově snadno povolit USB Gadget Mode a díky balíčku rpi-usb-gadget (CDC-ECM/RNDIS) mít možnost se k Raspberry Pi připojovat přes USB kabel bez nutnosti konfigurování Wi-Fi nebo Ethernetu. K podporovaným Raspberry Pi připojeným do USB portu podporujícího OTG.
Konference Installfest 2026 proběhne o víkendu 28. a 29. března v budově FELu na Karlově náměstí v Praze. Přihlásit přednášku nebo workshop týkající se Linuxu, otevřených technologií, sítí, bezpečnosti, vývoje, programování a podobně lze do 18. února 0:15.
Fedora Flock 2026, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, bude opět v Praze. Proběhne od 14. do 16. června. Na Flock navazuje DevConf.CZ 2026, který se uskuteční 18. a 19. června v Brně. Organizátoři konferencí hledají přednášející, vyhlásili Call for Proposals (CfP).
Z80-μLM je jazykový model 'konverzační umělé inteligence' optimalizovaný pro běh na 8-bitovém 4Mhz procesoru Z80 s 64kB RAM, technologii z roku 1976. Model používá 2-bitovou kvantizaci a trigramové hashování do 128 položek, což umožňuje zpracování textu i při velmi omezené paměti. Natrénovaný model se vejde do binárního souboru velkého pouhých 40 KB. Tento jazykový model patrně neprojde Turingovým testem 😅.
Digitální a informační agentura (DIA) na přelomu roku dokončila rozsáhlou modernizaci hardwarové infrastruktury základních registrů. Projekt za 236 milionů korun by měl zabránit výpadkům digitálních služeb státu, tak jako při loňských parlamentních volbách. Základní registry, tedy Registr práv a povinností (RPP), Informační systém základních registrů (ISZR) a Registr obyvatel (ROB), jsou jedním z pilířů veřejné správy. Denně
… více »Poslednou dobou som prišiel na to že obľubujem jednoduché veci a platí to aj pre počítač.
Mojimi poslednými pokusmy boli Salix s XFCE, Haiku, Xubuntu, PCLinuxOS (Kde mini verzia) a teraz som sa vratil k Lubuntu
čo sa mi najviac páči je to že tieto odľahčené OS maju jednoduche GUI a nesnažia sa riešiť problemy a veci po svojom.. teda oni riešia po svojom ale uživatel sa niciti ako niečo čo je ovladány ale ako ten ktorý ovlada..
všetko by to bolo marne keby mi aj v takomto prostredi nesli oblubene aplikacie. to je aj dovod preco Haiku nepouzivam "na plny uvezok" ale si ho z času na čas nainštalujem. chybaju mi aplikacie ako libreoffice, virtualbox pre virtualizaciu windows..
momentálne mam Lubuntu a prinášam par noviniek ktore sa objavia v nom, kedže mám nainštalovanú current daily build
trosku rozirena ponuka Look and Feel

Novy gtk vzhlad Ozone

Lubuntu current uz obsahuje 3jkovy kernel, Firefox 7.0 je v repozitary.ň
Nove neoficialneLubuntu Software Center
sudo add-apt-repository ppa:lubuntu-desktop/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install lubuntu-software-center
dalsia neoficialna aplikacia ktora moze pomoct pri reinstalacii grub2 (ktory inac neznasam)
http://sourceforge.net/p/boot-repair/home/Home/
Lubuntu je prekrásne, vzhľadovo ma dobrý výber aplikácii a príchodom 11.10 bude oficialne podporované.
Tiskni
Sdílej:
je to default teda v currente.
a este dodam ze lubuntu bude mat 64bit verziu.. momentalne aj ja ju mam nahodenu.. flash plugin riesim stiahnutim z adobe stranky.. skype je tiez 64bit funguje to co je pre 10.04
jediny mensi problem ze po nabotovani instalacneho cd ma hodilo do textaku tak som skusil zadat "startx" a tak spustit instalaciu
Jen ta dekorace oken se mi nelíbí – pozadí je moc vistovské (kontrastní přechod v polovině – ošklivé) a tlačítka taky nic moc. Hodilo by se k tomu zbytku něco jiného…