Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Vyšlo Haiku R1Alpha3
Takže mna tu na abičku už poznáte !!! To je ten čo propaguje akési Haiku, a stále tu hádže dosť škaredé screenshoty, na ktoré sa je tažko pozerať. :) Dnešný zápisok je skôr informatívneho charakteru. Chcel by som oznámiť že dnes vyšla tretia alpha verzia tohto zaujimavého OS. Zatial sa dá stiahnuť cez torrent alebo z Source Forge, na ostatnych ftpčkach ešte nie su obrazy.
http://www.haiku-os.org/get-haiku
http://haiku-files.org/files/releases/r1alpha3/haiku-r1alpha3-iso.torrent
Je možne stiahnuť aj AnyBoot vhodné pre USB kľúč.
Haiku je veľmy prepracovaný OS, zatial v ALPHa štádiu, na rozdiel od iných ovšem je pekelne použitelny preto ho kopec ludi už teraz skúša. Nebolo to tak dávno ked boli dostupné len RAW obrazy pre Qemu..
haiku pobeží dneska na akomkolvek x86 počítači.. zatial len ako 32bit.. sú obrazy tuším aj pre PowerPC ale neviem ako je to s funkčnosťou.
Najlepšie je dať disk a usb do legacy modu (nastavite to v biose), z grafických kariet je najlepšia Intel Extreme ako mam aj ja a NVIDIE 8800 a nizsie.. NVIDIE 9xxx a vyssie nie su podporovane takze jedine ak s VESA modom.. Na Radeonoch sa pracuje tazko povedať či už sú zmeny zahrnuté v tejto Alpha 3..
Tato Alpha 3 je postavena na GCC2 builde takze je binárne kompatibilná s BeOS aplikaciamy..
Želám príjemne chvíle s Haiku ak sa na to dáte, na jeho vyskúšanie...
Tiskni
Sdílej:
to sa tuna stava :) minule som pisal o OpenBSD a tiez mi nepresla
Tomáš Heger admin zpráviček David Watzke admin zpráviček, autor
čo už sa dá robit, treba držat krok z dobou.. neviem ako u vas na českých web portaloch u nas na slovenskych kazdy clanok je uplne o niecom inom nez nadpis.
Paprsky slunce Počítač jemně přede Ó Haiku jede!
3y3 4m l33t h4x0r j0! 3y3 4m t4lking to j00! fux0red 5cr1pt k1dd13. -"l33t h41ku"
otazka je ina ako rozoznat POSIXovsky system? Linux a Unixy ma ju posix ako zaklad ale Haiku a ostatne maju nato zvlasne rozsirenia ci extra POSIX vrstvu... pravdou je ze na Haiku je portovany Python, Ruby, GCC, Transmission... a QT4 a kopec QT apps. a tiez BASH, ktory je ako default shell