Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Vyšlo Haiku R1Alpha3
Takže mna tu na abičku už poznáte !!! To je ten čo propaguje akési Haiku, a stále tu hádže dosť škaredé screenshoty, na ktoré sa je tažko pozerať. :) Dnešný zápisok je skôr informatívneho charakteru. Chcel by som oznámiť že dnes vyšla tretia alpha verzia tohto zaujimavého OS. Zatial sa dá stiahnuť cez torrent alebo z Source Forge, na ostatnych ftpčkach ešte nie su obrazy.
http://www.haiku-os.org/get-haiku
http://haiku-files.org/files/releases/r1alpha3/haiku-r1alpha3-iso.torrent
Je možne stiahnuť aj AnyBoot vhodné pre USB kľúč.
Haiku je veľmy prepracovaný OS, zatial v ALPHa štádiu, na rozdiel od iných ovšem je pekelne použitelny preto ho kopec ludi už teraz skúša. Nebolo to tak dávno ked boli dostupné len RAW obrazy pre Qemu..
haiku pobeží dneska na akomkolvek x86 počítači.. zatial len ako 32bit.. sú obrazy tuším aj pre PowerPC ale neviem ako je to s funkčnosťou.
Najlepšie je dať disk a usb do legacy modu (nastavite to v biose), z grafických kariet je najlepšia Intel Extreme ako mam aj ja a NVIDIE 8800 a nizsie.. NVIDIE 9xxx a vyssie nie su podporovane takze jedine ak s VESA modom.. Na Radeonoch sa pracuje tazko povedať či už sú zmeny zahrnuté v tejto Alpha 3..
Tato Alpha 3 je postavena na GCC2 builde takze je binárne kompatibilná s BeOS aplikaciamy..
Želám príjemne chvíle s Haiku ak sa na to dáte, na jeho vyskúšanie...
Tiskni
Sdílej:
to sa tuna stava :) minule som pisal o OpenBSD a tiez mi nepresla
Tomáš Heger admin zpráviček David Watzke admin zpráviček, autor
čo už sa dá robit, treba držat krok z dobou.. neviem ako u vas na českých web portaloch u nas na slovenskych kazdy clanok je uplne o niecom inom nez nadpis.
Paprsky slunce Počítač jemně přede Ó Haiku jede!
3y3 4m l33t h4x0r j0! 3y3 4m t4lking to j00! fux0red 5cr1pt k1dd13. -"l33t h41ku"
otazka je ina ako rozoznat POSIXovsky system? Linux a Unixy ma ju posix ako zaklad ale Haiku a ostatne maju nato zvlasne rozsirenia ci extra POSIX vrstvu... pravdou je ze na Haiku je portovany Python, Ruby, GCC, Transmission... a QT4 a kopec QT apps. a tiez BASH, ktory je ako default shell