Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Takže ako nádpis zápisku hovorí jedná sa o inštaláciu Linuxu na GPT part. table s UEFI. Všetko je ok funguje mi to. zatial som mal na pc nainštalovaný ako ináč kôli tomu len 64bit OSa to Windows 7, Ubutnu s unity a Lubuntu s LXDE.
Trosku odreagovanie v technicko - netechnickom blogu. Zajtra dôjde k poskladaniu mojho nového pc teda nového skor dalšieho, ktorý dúfam, že už konečne mi vydrží aspon 3 roky a nebudem nič meniť maximalne nejake tie úpravy ako dokupenie ramky a tak, dúfam že bude šľapať hned po poskaldaní.
Tak máme nedelne popoludnie a po dlhšej dobe čas napísať tu na na abíčku krátky blog. Tentokrát bude venovaný zhrnutiu dianiu okolo mojho CMS, ktorý ma slúžiť na vytvorenie socialnej siete.
Praktické nasadenie zatial má v podobe fan stránok pre slovenskú komunitu Haiku www.haikufans.6f.sk a tiež www.linuxaci.6f.sk
Čo pribudlo? Je pre mna jednoduchšie aj koli pomalšiemu uploadu ktorý mam spraviť jeden tar.gz archív než updatovať zdrojové kódy na Githube. Preto som zriadil domovskú stránku projektu: www.synapse-cms.6f.sk odkiaľ je možné stiahnúť zdrojáky.
S technickej stránky spomeniem, že heslá sú už od počiatku projektu hashovane cez MD5+centralne heslo, spravy su sifrované taktiež a pribudlo aj jednoduché šifrovanie súborov bez sifrovania nazvov (zatial).
stránky: www.synapse-cms.6f.sk