Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Takže ako nádpis zápisku hovorí jedná sa o inštaláciu Linuxu na GPT part. table s UEFI. Všetko je ok funguje mi to. zatial som mal na pc nainštalovaný ako ináč kôli tomu len 64bit OSa to Windows 7, Ubutnu s unity a Lubuntu s LXDE.
Trosku odreagovanie v technicko - netechnickom blogu. Zajtra dôjde k poskladaniu mojho nového pc teda nového skor dalšieho, ktorý dúfam, že už konečne mi vydrží aspon 3 roky a nebudem nič meniť maximalne nejake tie úpravy ako dokupenie ramky a tak, dúfam že bude šľapať hned po poskaldaní.
Tak máme nedelne popoludnie a po dlhšej dobe čas napísať tu na na abíčku krátky blog. Tentokrát bude venovaný zhrnutiu dianiu okolo mojho CMS, ktorý ma slúžiť na vytvorenie socialnej siete.
Praktické nasadenie zatial má v podobe fan stránok pre slovenskú komunitu Haiku www.haikufans.6f.sk a tiež www.linuxaci.6f.sk
Čo pribudlo? Je pre mna jednoduchšie aj koli pomalšiemu uploadu ktorý mam spraviť jeden tar.gz archív než updatovať zdrojové kódy na Githube. Preto som zriadil domovskú stránku projektu: www.synapse-cms.6f.sk odkiaľ je možné stiahnúť zdrojáky.
S technickej stránky spomeniem, že heslá sú už od počiatku projektu hashovane cez MD5+centralne heslo, spravy su sifrované taktiež a pribudlo aj jednoduché šifrovanie súborov bez sifrovania nazvov (zatial).
stránky: www.synapse-cms.6f.sk