NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Takže ako nádpis zápisku hovorí jedná sa o inštaláciu Linuxu na GPT part. table s UEFI. Všetko je ok funguje mi to. zatial som mal na pc nainštalovaný ako ináč kôli tomu len 64bit OSa to Windows 7, Ubutnu s unity a Lubuntu s LXDE.
Trosku odreagovanie v technicko - netechnickom blogu. Zajtra dôjde k poskladaniu mojho nového pc teda nového skor dalšieho, ktorý dúfam, že už konečne mi vydrží aspon 3 roky a nebudem nič meniť maximalne nejake tie úpravy ako dokupenie ramky a tak, dúfam že bude šľapať hned po poskaldaní.
Tak máme nedelne popoludnie a po dlhšej dobe čas napísať tu na na abíčku krátky blog. Tentokrát bude venovaný zhrnutiu dianiu okolo mojho CMS, ktorý ma slúžiť na vytvorenie socialnej siete.
Praktické nasadenie zatial má v podobe fan stránok pre slovenskú komunitu Haiku www.haikufans.6f.sk a tiež www.linuxaci.6f.sk
Čo pribudlo? Je pre mna jednoduchšie aj koli pomalšiemu uploadu ktorý mam spraviť jeden tar.gz archív než updatovať zdrojové kódy na Githube. Preto som zriadil domovskú stránku projektu: www.synapse-cms.6f.sk odkiaľ je možné stiahnúť zdrojáky.
S technickej stránky spomeniem, že heslá sú už od počiatku projektu hashovane cez MD5+centralne heslo, spravy su sifrované taktiež a pribudlo aj jednoduché šifrovanie súborov bez sifrovania nazvov (zatial).
stránky: www.synapse-cms.6f.sk