Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Takže ako nádpis zápisku hovorí jedná sa o inštaláciu Linuxu na GPT part. table s UEFI. Všetko je ok funguje mi to. zatial som mal na pc nainštalovaný ako ináč kôli tomu len 64bit OSa to Windows 7, Ubutnu s unity a Lubuntu s LXDE.
mam ale pár nejasností ohladom uefi aka ma byt velka EFI boot particia, windows si vždy spravý sca 100MB particiu.
momentálne rozdelenie môjho disku je
1GB EFI boot part
16GB / root
8GB swap
a zvysok do 3TB home
ktory by som chcel naplnit datami, naschval som nezvolil u Lubuntu krypt home particiue pre pripad ak by som chcel dať iný než Ubuntoidný system napr openSUSE. aj tak si vystačím s EncFS cez fuse.
ako správne rozdelit 3TB disk? da sa nainštalovať aj napr 2 linuxy?
čo sa týka toho openSUSE ak dam format root particie a pripojim home nainstaluje sa mi spravne openSUSE namiesto lubuntu ktore tam je teraz?
dakujem za odpovede.
Tiskni
Sdílej:
datastore01 (32bitDATA) :~# cat /proc/version Linux version 3.2.0-1-686-pae (Debian 3.2.2-1) (ben@decadent.org.uk) (gcc version 4.6.2 (Debian 4.6.2-12) ) #1 SMP Wed Feb 1 09:39:41 UTC 2012 datastore01 (32bitDATA) :~# gdisk -l /dev/sda GPT fdisk (gdisk) version 0.8.1 Partition table scan: MBR: protective BSD: not present APM: not present GPT: present Found valid GPT with protective MBR; using GPT. Disk /dev/sda: 3907029168 sectors, 1.8 TiB Logical sector size: 512 bytes Disk identifier (GUID): 4B3948E8-1C50-4780-99C6-83B3CAF06860 Partition table holds up to 128 entries First usable sector is 34, last usable sector is 3907029134 Partitions will be aligned on 8-sector boundaries Total free space is 16 sectors (8.0 KiB) Number Start (sector) End (sector) Size Code Name 1 34 3907029118 1.8 TiB EF02
něco přes 400B?512 - 64 partition table - 2 magic = 446
Pokud se použije grup s BIOSem a né EFI, tak grub ještě vyžaduje malý oddíl, kam se uloží zbytek grubuPokud první partition začíná až na 63. čemsi (cylindru?), tak narve stage1.5 do 32 KiB, které jsou na 1. - 63. čemsi. Když se mi podaří vyrobit partition table, kde tohle místo není, tak se to vysere.
To, jestli onen kód v MBR dokáže načíst jádro či zbytek bootloaderu záleží na implementaci onoho bootladeru, jak si to zařídí.A dá se vůbec do 446 bajtů narvat 64bit LBA, aby to umělo načítat z celého velkého disku? Podle mě byl právě v tom problém, ale možná se pletu. Že v těch 446 bajtech se právě lezlo na disk přes BIOS, který 64bit LBA neuměl.
Jinak s EFI nemám žádnou zkušenost a netuším, jestli tam musí/nemusí být nějakej extra EFI boot oddíl, asi jo.EFI oddíl je FATka, na které je uložený konfigurák (obdoba menu.lst) a soubory, které to má zavádět (typicky jádro). Osobně mi takový přístup přijde zbytečně překomplikovaný.
GRUB in BIOS-GPT configuration requires a BIOS boot partition to embed its core.img in the absence of post-MBR gap in GPT partitioned systems (which is taken over by the GPT Primary Header and Primary Partition table). This partition is used by GRUB only in BIOS-GPT setups. No such partition type exists in case of MBR partitioning (at least not for GRUB). This partition is also not required if the system is UEFI based, as no embedding of boot sectors takes place in that case.
1GB EFI boot partNie náhodou 1MB EFI boot partícia ?
naštuduj si to.. Věnoval jsem tomu pár desítek hodin života a už se mi s tím nechce srát. Píšu, že jsem se dostal do stavu, kdy mi jádro začalo bootovat. To něco co se cpe do macos je refit, který tam samozřejmě mám. Linux se tam v pohodě nainstaluje, ale když se má nainstalovat grub, tak to padne (protože nejspíš nechápe to jejich EFI). Když jsem ho instaloval později z chrootu, tak jsem se dostal k tomu, že systém začal bootovat, ale po pár vteřinách to vytuhlo.
/dev/sda
, nikoliv /dev/sda6
(root), jak se píše v každé blbém návodu (protože do /dev/sda
by to jít nemělo, jelikož tam někde sedí applovský EFI).
A to celé jen za měsíc a půl občasných pokusů a tak 20h čistého času :S
trošku som s toho počitača sklamany, pišem to ako prihlaseny a nie ako anonyma by ste vedeli aMD sa na linux nehodi teda aspon nie APU. inač kamarat si kupil 8 jadro od AMD podla testov uz neviem v akom programe mal dat 10 000 bodov a jemu dal len 7 000 proste je to kus slabsie nez intel, a aj radeon grafika co je v apu je v linuxe kus ako starček.nevadi aspon mam bohate vybavenu dosku takze mam tam 8x sata a mozem kupit lepsiu grafiku co pojde pod linuxom.