Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
datastore01 (32bitDATA) :~# cat /proc/version Linux version 3.2.0-1-686-pae (Debian 3.2.2-1) (ben@decadent.org.uk) (gcc version 4.6.2 (Debian 4.6.2-12) ) #1 SMP Wed Feb 1 09:39:41 UTC 2012 datastore01 (32bitDATA) :~# gdisk -l /dev/sda GPT fdisk (gdisk) version 0.8.1 Partition table scan: MBR: protective BSD: not present APM: not present GPT: present Found valid GPT with protective MBR; using GPT. Disk /dev/sda: 3907029168 sectors, 1.8 TiB Logical sector size: 512 bytes Disk identifier (GUID): 4B3948E8-1C50-4780-99C6-83B3CAF06860 Partition table holds up to 128 entries First usable sector is 34, last usable sector is 3907029134 Partitions will be aligned on 8-sector boundaries Total free space is 16 sectors (8.0 KiB) Number Start (sector) End (sector) Size Code Name 1 34 3907029118 1.8 TiB EF02
něco přes 400B?512 - 64 partition table - 2 magic = 446
Pokud se použije grup s BIOSem a né EFI, tak grub ještě vyžaduje malý oddíl, kam se uloží zbytek grubuPokud první partition začíná až na 63. čemsi (cylindru?), tak narve stage1.5 do 32 KiB, které jsou na 1. - 63. čemsi. Když se mi podaří vyrobit partition table, kde tohle místo není, tak se to vysere.
To, jestli onen kód v MBR dokáže načíst jádro či zbytek bootloaderu záleží na implementaci onoho bootladeru, jak si to zařídí.A dá se vůbec do 446 bajtů narvat 64bit LBA, aby to umělo načítat z celého velkého disku? Podle mě byl právě v tom problém, ale možná se pletu. Že v těch 446 bajtech se právě lezlo na disk přes BIOS, který 64bit LBA neuměl.
Jinak s EFI nemám žádnou zkušenost a netuším, jestli tam musí/nemusí být nějakej extra EFI boot oddíl, asi jo.EFI oddíl je FATka, na které je uložený konfigurák (obdoba menu.lst) a soubory, které to má zavádět (typicky jádro). Osobně mi takový přístup přijde zbytečně překomplikovaný.
GRUB in BIOS-GPT configuration requires a BIOS boot partition to embed its core.img in the absence of post-MBR gap in GPT partitioned systems (which is taken over by the GPT Primary Header and Primary Partition table). This partition is used by GRUB only in BIOS-GPT setups. No such partition type exists in case of MBR partitioning (at least not for GRUB). This partition is also not required if the system is UEFI based, as no embedding of boot sectors takes place in that case.
1GB EFI boot partNie náhodou 1MB EFI boot partícia ?
naštuduj si to.. Věnoval jsem tomu pár desítek hodin života a už se mi s tím nechce srát. Píšu, že jsem se dostal do stavu, kdy mi jádro začalo bootovat. To něco co se cpe do macos je refit, který tam samozřejmě mám. Linux se tam v pohodě nainstaluje, ale když se má nainstalovat grub, tak to padne (protože nejspíš nechápe to jejich EFI). Když jsem ho instaloval později z chrootu, tak jsem se dostal k tomu, že systém začal bootovat, ale po pár vteřinách to vytuhlo.
/dev/sda
, nikoliv /dev/sda6
(root), jak se píše v každé blbém návodu (protože do /dev/sda
by to jít nemělo, jelikož tam někde sedí applovský EFI).
A to celé jen za měsíc a půl občasných pokusů a tak 20h čistého času :S
trošku som s toho počitača sklamany, pišem to ako prihlaseny a nie ako anonyma by ste vedeli aMD sa na linux nehodi teda aspon nie APU. inač kamarat si kupil 8 jadro od AMD podla testov uz neviem v akom programe mal dat 10 000 bodov a jemu dal len 7 000 proste je to kus slabsie nez intel, a aj radeon grafika co je v apu je v linuxe kus ako starček.nevadi aspon mam bohate vybavenu dosku takze mam tam 8x sata a mozem kupit lepsiu grafiku co pojde pod linuxom.
Tiskni
Sdílej: