Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
datastore01 (32bitDATA) :~# cat /proc/version Linux version 3.2.0-1-686-pae (Debian 3.2.2-1) (ben@decadent.org.uk) (gcc version 4.6.2 (Debian 4.6.2-12) ) #1 SMP Wed Feb 1 09:39:41 UTC 2012 datastore01 (32bitDATA) :~# gdisk -l /dev/sda GPT fdisk (gdisk) version 0.8.1 Partition table scan: MBR: protective BSD: not present APM: not present GPT: present Found valid GPT with protective MBR; using GPT. Disk /dev/sda: 3907029168 sectors, 1.8 TiB Logical sector size: 512 bytes Disk identifier (GUID): 4B3948E8-1C50-4780-99C6-83B3CAF06860 Partition table holds up to 128 entries First usable sector is 34, last usable sector is 3907029134 Partitions will be aligned on 8-sector boundaries Total free space is 16 sectors (8.0 KiB) Number Start (sector) End (sector) Size Code Name 1 34 3907029118 1.8 TiB EF02
něco přes 400B?512 - 64 partition table - 2 magic = 446
Pokud se použije grup s BIOSem a né EFI, tak grub ještě vyžaduje malý oddíl, kam se uloží zbytek grubuPokud první partition začíná až na 63. čemsi (cylindru?), tak narve stage1.5 do 32 KiB, které jsou na 1. - 63. čemsi. Když se mi podaří vyrobit partition table, kde tohle místo není, tak se to vysere.
To, jestli onen kód v MBR dokáže načíst jádro či zbytek bootloaderu záleží na implementaci onoho bootladeru, jak si to zařídí.A dá se vůbec do 446 bajtů narvat 64bit LBA, aby to umělo načítat z celého velkého disku? Podle mě byl právě v tom problém, ale možná se pletu. Že v těch 446 bajtech se právě lezlo na disk přes BIOS, který 64bit LBA neuměl.
Jinak s EFI nemám žádnou zkušenost a netuším, jestli tam musí/nemusí být nějakej extra EFI boot oddíl, asi jo.EFI oddíl je FATka, na které je uložený konfigurák (obdoba menu.lst) a soubory, které to má zavádět (typicky jádro). Osobně mi takový přístup přijde zbytečně překomplikovaný.
GRUB in BIOS-GPT configuration requires a BIOS boot partition to embed its core.img in the absence of post-MBR gap in GPT partitioned systems (which is taken over by the GPT Primary Header and Primary Partition table). This partition is used by GRUB only in BIOS-GPT setups. No such partition type exists in case of MBR partitioning (at least not for GRUB). This partition is also not required if the system is UEFI based, as no embedding of boot sectors takes place in that case.
1GB EFI boot partNie náhodou 1MB EFI boot partícia ?
naštuduj si to.. Věnoval jsem tomu pár desítek hodin života a už se mi s tím nechce srát. Píšu, že jsem se dostal do stavu, kdy mi jádro začalo bootovat. To něco co se cpe do macos je refit, který tam samozřejmě mám. Linux se tam v pohodě nainstaluje, ale když se má nainstalovat grub, tak to padne (protože nejspíš nechápe to jejich EFI). Když jsem ho instaloval později z chrootu, tak jsem se dostal k tomu, že systém začal bootovat, ale po pár vteřinách to vytuhlo.
/dev/sda
, nikoliv /dev/sda6
(root), jak se píše v každé blbém návodu (protože do /dev/sda
by to jít nemělo, jelikož tam někde sedí applovský EFI).
A to celé jen za měsíc a půl občasných pokusů a tak 20h čistého času :S
trošku som s toho počitača sklamany, pišem to ako prihlaseny a nie ako anonyma by ste vedeli aMD sa na linux nehodi teda aspon nie APU. inač kamarat si kupil 8 jadro od AMD podla testov uz neviem v akom programe mal dat 10 000 bodov a jemu dal len 7 000 proste je to kus slabsie nez intel, a aj radeon grafika co je v apu je v linuxe kus ako starček.nevadi aspon mam bohate vybavenu dosku takze mam tam 8x sata a mozem kupit lepsiu grafiku co pojde pod linuxom.
Tiskni
Sdílej: