Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Uz dlsie obdobie pouzivam linuxovu distribuciu Porteus a to nie len na USB ale aj naostro nainstalovanu na pevny disk.
Je to celkom fajn vec mat linux ktory mozem upravovat a to dost rychlo a zasadnym sposobom.
Co ma najviac na tejto distribucii prekvapilo je ze je postavena na Slackware teda balicky a vsetko je Slack oproti Slackware Live je optimalizovana na velkost rovnako ako Slax (vyvija sa este?) je to super distro, na vyber je hned z niekolko moznosti v dnesnej dobe dostupne KDE5, Cinnamon, MATE! a XFCE desktop.
Tak pre tych co nevedia co je Porteus.
Je to distribucia postavena s pomocou Linux Live skriptov aplikovanych na Slackwarelinux, je mozne priamo prevadzat balicky txz na xzm moduly ktore sa pri starte zavedu skor pripoja do korenoveho filesystemu ale ostavaju v povodnom stave nerozbalene s pomocou squashfs.
Aby to nebolo malo je tu moznost aj ukladat zmeny do POSIX kontaineru ak nahodou sa Porteus spusti s FAT32/NTFS particie aby mohli byt ulozene aj unix atributy.
Zmeny sa ukladaju automaticky nie je potrebne ich pri ukonceni prace potvrdit ich ulozenie.
Tato distibucia je uzasna a ako som napisal moduly sa daju spravit bud rucne z slackware balickov alebo cez prikaz usm ktory vsetko dotaha sam.
Takze ak niekto hlada distribuciu na USB kluc s moznostou ukladania zmien a s vyberom desktopoveho prostredia ake pouziva teda zo spomenutych dostupnych je Porteus super volba - odporucam.
Viac pozrite si odkazy www.porteus.org a forum distribucie https://forum.porteus.org/
A aby to nebolo malo sice len tar.gz archiv nie iso obraz moje CD s par aplikaciami navyse a prostredim MATE ako ianc 64bit verzia: https://uloz.to/!h4Bx7H6N6o1q/cd-tar-gz
Tiskni
Sdílej: