Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Uz dlsie obdobie pouzivam linuxovu distribuciu Porteus a to nie len na USB ale aj naostro nainstalovanu na pevny disk.
Je to celkom fajn vec mat linux ktory mozem upravovat a to dost rychlo a zasadnym sposobom.
Co ma najviac na tejto distribucii prekvapilo je ze je postavena na Slackware teda balicky a vsetko je Slack oproti Slackware Live je optimalizovana na velkost rovnako ako Slax (vyvija sa este?) je to super distro, na vyber je hned z niekolko moznosti v dnesnej dobe dostupne KDE5, Cinnamon, MATE! a XFCE desktop.
Tak pre tych co nevedia co je Porteus.
Je to distribucia postavena s pomocou Linux Live skriptov aplikovanych na Slackwarelinux, je mozne priamo prevadzat balicky txz na xzm moduly ktore sa pri starte zavedu skor pripoja do korenoveho filesystemu ale ostavaju v povodnom stave nerozbalene s pomocou squashfs.
Aby to nebolo malo je tu moznost aj ukladat zmeny do POSIX kontaineru ak nahodou sa Porteus spusti s FAT32/NTFS particie aby mohli byt ulozene aj unix atributy.
Zmeny sa ukladaju automaticky nie je potrebne ich pri ukonceni prace potvrdit ich ulozenie.
Tato distibucia je uzasna a ako som napisal moduly sa daju spravit bud rucne z slackware balickov alebo cez prikaz usm ktory vsetko dotaha sam.
Takze ak niekto hlada distribuciu na USB kluc s moznostou ukladania zmien a s vyberom desktopoveho prostredia ake pouziva teda zo spomenutych dostupnych je Porteus super volba - odporucam.
Viac pozrite si odkazy www.porteus.org a forum distribucie https://forum.porteus.org/
A aby to nebolo malo sice len tar.gz archiv nie iso obraz moje CD s par aplikaciami navyse a prostredim MATE ako ianc 64bit verzia: https://uloz.to/!h4Bx7H6N6o1q/cd-tar-gz
Tiskni
Sdílej: