Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
chybi mi: vtipy jsem pochopil - jsem mlady, krasny, perspektivni a strasne in
Mno jsem na tyhle vtipy taky relativne hodne mladej...
jinak kdyz si chci "honit" ego, podivam se na zustatek myho uctu a rikam si, jak bych byl bohatej, kdyz by pred tim cislem nebylo to minus
Hezké, ale nakolik si ze školy pamatuji, tak sem tam překlep, možná by nebylo od věci zkontrolovat a opravit, ať se nám nová generace neučí bludy, kdyby se to zase k něčemu hodilo. Co jsem takhle zahlédlel, tak v prvním vtipu: "карсные" by zřejmě spíše mělo být "красные"; v druhém vtipu: "Чу" je zřejmě místo "Ну".
Да, да. Obojí jsem opravil. Tak to dopadá, když nemám čas to podruhé pročíst.
A ešte máš veľký mäkký znak v матЬ a расплакаласЬ, a цпешащие maniesto спешащие
35, som stará štruktúra, pochopil som,
Opravil jsem. Mně se ty měkké znaky zdály nějaké větší, ale myslel jsem, že to je fontem. Musím si tu ruskou klávesnici ještě jednou pořádně prohlédnout.
Grrr!
A ja uz myslel, ze jsem zapomnel bukvicky, kdyz tam ty chyby nevidim ...
Tak nějak to asi bude, ale do takových podrobností se nepouštím. Rusové měli ty funkce nějaké složité. Moc jsem to nepochopil. Díky za vysvětlení.
Nene, M. Gorbačov byl generálním tajemníkem KSSS a byl jako první i prezident )))))).
PS: ...zato však nadále marně čekám na tvůj další (ať už na jakékoliv téma) konstruktivní "nolinux" zápisek, který mi tu už delší čas vyloženě chybí...Tovíš, dochází intelektuální potenciál, a taky mě to už moc nebaví
...jsem ožralej, napiš to jednodušejcTy voe, já taky! Nějak mi to ale nesedlo a je mi blivno
To je chválihodné, Kolibáči, že neopouštíš školu. Jen řádně studuj, abys nemusel okopávat zelné pole se strašákem do zelí v JZD Samotíšky )) Jaktože ti je (bude) 19 a maturuješ až za rok? Že ty si propadnul, a teď máš spoustu času na mudrování a kecání do všeho na zdejším portále
)))). To jsou pěkné vyhlídky, čumět na ten tvuj avatar se žlutou palicí a rozměry 16|3|4(cm) ještě další rok do tvojí maturity.
...JZD Samotíšky...
V Samotíškách není JZD, JZD je v Droždíně, kolikrát ti to mám opakovat?
Jaktože ti je (bude) 19 a maturuješ až za rok?
Narodil jsem se týden před začátkem školního roku, takže mi školní docházku posléze o rok odložili (neměl jsem v šesti 20kg, nebo tak něco).
To jsou pěkné vyhlídky, čumět na ten tvuj avatar se žlutou palicí a rozměry 16|3|4(cm) ještě další rok do tvojí maturity.
Zobrazování patiček i avatarů si lze vypnout. A počítám, že tady budu strašit i během dalšího vzdělávání se.
PS. To byla jen taková malá odbočka, užívám si svojí retardaci a primitivismus a posílám echo z žumpy :)))))))
Super. BTW svojí retardaci?
Narodil jsem se týden před začátkem školního roku, takže mi školní docházku posléze o rok odložili (neměl jsem v šesti 20kg, nebo tak něco).Mně tehdá taky, ale snad to nemělo s váhou nic společnýho, u mně to snad bylo něco jako že jsem byl ještě moc děckej pro první třídu
S těmi vtipy o Chruščovovi jsem se už setkal, ač jsem byl v 1989tém ještě ve školce. Ten první si myslím že jo, pokud v tom není něco rafinovanějšího než že si tlustý vobočí žilo jako prase v žitě.
Pekné vtipy. A hlavne sa mi páči, že sa na tom učím azbuku a ruštinu, takže v ruskej verzii rozhodne pokračovať! Mimochodom, ako človek v ruštine nevzdelaný mám jednu otázku: aký je rozdiel medzi и a ы? Je v tom rovnaký rozdiel ako u nás medzi tvrdým a mäkkým i, teda, že sa zmäkčuje predchádzajúca spoluhláska v niektorých prípadoch?
Ajajaj, lingvistická teória sa mi nikdy nepodarila skombinovať s praxou. Síce o existencii predných a zadných a otvorených a zatvorených samohláskach viem, ale čo vyslovujem netuším; hovorím tak, ako mi jazyk narástol Rovnako tak so všetkými tými labiodentálnymi pseudosykavkami... Ale inak dík za ozrejmenie, aspoň z teoretickej stránky tomu už budem rozumieť
Brežněv se suitou navštívil výstavu moderního angažovaného sovětského umění. Nakonec si zachmuřeně prohlížel obraz s názvem "Lenin ve Finsku", na kterém byla namalovaná železná postel a zpod přikrývky čouhaly dvoje nohy. Zavolal si autora obrazu a zeptal se ho:
"Čí jsou ty nohy dole?"
"To jsou nohy Naděždy Konstantinovny Krupské."
"A ty nohu nahoře?"
"Ty patří Felixi Edmundoviči Dzeržinskému, Leonide Iljiči."
"A kde je ten Lenin?"
"No přece v tom Finsku."
Tiskni
Sdílej: