V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
posílaš maily který jako nikdo nebuče číst a sám maily ze školy čteš jako tohlencto vubec neni fér k dětem jestli se jakože fakt maj připravovat na budoucí povolání :D :D ;D
spíš je nauč řikat správa spadla do spamu byl v tom vir vypadala jako phishing a takový jiný přitroblý výmluvy ať maj jako kromě vymalovanýho pokojíčku i pokoj ;D
… Na druhou stranu nikdo neví, co bude za měsíc. Váš komentář1. Máj?
No tak holt budou muset mít všichni roušky a udržovat dvoumetrové odstupy, takže to bude vypadat spíš jako spartakiáda.
On i Andrej trochu povolí, až to potrvá moc dlouho a začnou mu klesat preference. Je tu ale samozřejmě možnost, že až začnou lidi nadávat, svede to všechno na Hamáčka (a proto ho taky nakonec jmenoval do čela krizového štábu).
hele :O :O :D :D ;D
dneska jako bude rekordně nízkej počet lidí co se nechali testovat :D ;D
Nehlede na to, ze tu zadna povinost jezdit na zimnich gumach NENI, coz debilove jako ty nemuzou vedet, ze?Jsi si jistý?
To asi jsou - ale když se podívám do toho oficiálního dokumentu, tak by se to teoreticky mělo týkat jen oprav, což, technicky vzato přezutí auta ani garanční prohlídka tak úplně nejsou.
On je v tom vůbec zmatek. Teď například začali tvrdit, že (aspoň podle ministerstva) dosud bylo povinné nosit roušku i při řízení a že teď teprve milostivě udělali výjimku, když člověk je v autě sám. Jaký ale má smysl mít nasazené roušky, když pojedu s rodinou, se kterou jsem tak jako tak celé dny doma, to už se vrchnost vysvětlit neobtěžovala. Ale ona celá podstata toho opatření - pokud nemá trvat absurdně dlouho, což by bylo politicky neprůchodné - je dost pochybná.
Což o to, já nepopírám, že ta opatření zpomalí šíření nákazy, jednak snížením počtu kontaktů (omezení pohybu), tak snížením pravděpodobnosti nakažení při kontaktu (roušky). Ale mám už takovou povahu, že mi to nedá, abych se nad tím nezamyslel trochu víc do hloubky. A pak člověka nutně napadají různé podvratné myšlenky.
Sečteno, podtrženo, vychází mi z toho, že buď je to celé nesmysl, nebo se tu nehorázně lže a plán je úplně jiný, než se celou dobu tvrdí. Osobně doufám, že je to ta druhá varianta a cílem celé té akce s omezením pohybu a rouškami je např. snížit míru expozice tak, aby se zvýšila pravděpodobnost lehčího (nebo dokonce bezpříznakového) průběhu.
Udržet počet nakažených pod 10 tisíc se nám asi nepodaří a ani jsem nevěděl, že to slibují.
Nemysím, že to někdy bylo prezentováno jako slib, spíš jako cíl těch opatření nebo možná kritérium úspěšnosti.
IMO šlo čistě o získání času: dva měsíce spali a až pak konečně pochopili, že pokud to sem naplno vlítne, tak to zdravotnictví naprosto paralyzuje.
To je samozřejmě další možnost, ale k tomu jsem trochu skeptický. Na jednu stranu by sice zpoždění o 1-3 měsíce pravděpodobně zlepšilo situaci v zásobování zdravotnickým materiálem, na druhou stranu by to znamenalo podstatně horší situaci ohledně personálu - ať už z hlediska počtu, kondice nebo morálky. A to nemluvím o morálce obyvatelstva obecně: pokud by se po dvou nebo dokonce třech měsících nepřetržité masáže, jak sebeobětováním udržíme nákazu hluboko pod všemi ostatními státy (které to dělají úplně blbě), přišlo uvolnění a ukázalo se, že šlo od začátku jen o oddálení toho skutečného nástupu, nechci si moc představovat, co by to vyvolalo.
Nevím, jak přesně bude vypadat ta inteligentní karanténa, ale vkládám do toho určité naděje, protože to by mohl být ten způsob, jak šíření dostat hodně pod kontrolu a nemuset nést to neskutečné břemeno současných restrikcí.
Asi je mi souzeno být skeptikem. Četl jsem rozhovor s epidemiologem, který tvrdil, že snaha trackovat a izolovat všechny kontakty známých nakažených má smysl tak do tisíce, pak už se to vymkne z rukou. Technické prostředky samozřejmě zjednoduší jejich nalezení, ale pořád je to jen technický prostředek umožňující dohledat potenciální kontakty. Teď si představím, že za aspoň trochu normálního fungování společnosti mi pro každého pozitivně testovaného vypadnou desítky nebo spíš stovky potenciálních kontaktů a… co přesně s nimi uděláme? Zavřeme je na dva týdny do karantény? Nebo je hned otestujeme - když se teď s vypětím sil snažíme zvládnout 5000 testů za den?
A to nemluvím o tom, že člověk nemusí být ani moc paranoidní, aby si dokázal představit úplně jiné důvody, proč by státní instituce mohly chtít takový systém vyzkoušet.
To šíření probíhá nějakou rychlostí. Člověk určitě není infekční hned.
Úplně hned samozřejmě ne, ale podle dosavadních výzkumů to vypadá, že nakažený je nejvíc infekční právě v době, kdy ještě nemá příznaky. Což je dost možná jeden z důvodů, proč je zrovna tato epidemie tak úspěšná.
Systém „inteligentní karantény“, pokud bude umět poskytovat opravdu přesná data o kontaktech mezi lidmi, může vést k tomu, že do karantény budou umisťováni opravdu jen lidé, u kterých je velmi vysoká pravděpodobnost, že jsou nakažení.
Ať o tom přemýšlím, jak chci, pořád mi vychází, že těch potenciálních kontaktů z takového systému vypadne příliš mnoho, aby šlo do karantény dát všechny a neskončili jsme v o něco horší verzi toho, co máme teď.
A ohledně ztráty soukromí: s touhle infekcí se bohužel úplně bez ztráty soukromí bojovat nedá, ale až celá tahle situace skončí, samozřejmě budeme muset bedlivě sledovat, jak s tím stát naloží.
Právě proto, že nejsem vůbec přesvědčen, že ten systém bude takový kouzelný proutek, za jaký ho stát vydává, nejsem moc šťastný z představy, že na takhle nebezpečnou hračku necháme stát vůbec sáhnout. On je dost rozdíl mezi tím, když by stát musel průlomově takovou věc zavést poprvé, a tím, když bude moci říct: "Už jsme to použili tenkrát při té epidemii a moc dobře se to osvědčilo (tedy aspoň na tracking pohybu lidí) a teď tady máme ty teroristy a to je taky krize a ohrožení a vůbec…" A není to samozřejmě jen stát, dokážu si představit, že je tu hodně soukromých společností, které by byly ochotny vynaložit hodně velké úsilí (a prostředků), aby se k datům z tohoto systému dostaly.
Neboj, buresovo uctivaci jsou ve svy vire pevni jako skala.
No, ukázalo se, že všechno má své meze. Oni mu sice věří dost na to, aby mu dali hlas ve volbách a bránili ho v diskusi na Novinkách do roztrhání těla, ale když Velký Andrej prohlásí, že není důvod k panice a že obchody mají potravin dost (což byla zrovna pravda), seberou se a jdou vzít supermarkety útokem. :-)
Na DVTV je docela zajímavý rozhovor s Prymulou. Z mého pohledu jsou zajímavé pasáže zejména 14:19-18:14, 24:55-29:25, 35:21-38:03 a 49:25-51:00. Pořád je znát, že o některých tématech nemluví úplně otevřeně, ale v mnoha ohledech potvrzuje ty otazníky, o kterých jsem psal ve čtvrtek. Opět se tam objeví ten podivný odhad "30 procent", který ale nedává moc smysl ani v jedné z možných interpretací.
Je tam i něco o "chytré karanténě" (43:31-49:25). Snaží se hlavně rozptýlit obavy o soukromí, ale ve výsledku to prezentuje tak, že by to v téhle podobě až tak moc nepřineslo.
Mimochodem, roušku má většinu času až na špičce nosu a chvílemi je mu vidět až do nosních dírek, takže o účinnosti bych si dovolil pochybovat.
se regni s nějakým dočasným mailem a máš jako všecko vyřešený ne?? :O :O ;D
Tiskni
Sdílej: