V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Přechod na letní čas (u nás) bývá až po jarní rovnodennosti (a zimní čas končil někdy v únoru), takže ho naštěstí nemusíme uvažovat. V Severní Americe na letní čas přecházejí dřív (myslím, že USA i Kanada stejně někdy v půli března), tak se s tím musejí nějak vypořádat, dobře jim tak.Pozri si obsah balika tzdata. Tam mas pekne napisane kedy sa posuva cas a peknu historu v minulosti pre konkretne casove pasmo.
Přechod na letní čas (u nás) bývá až po jarní rovnodennosti (a zimní čas končil někdy v únoru), takže ho naštěstí nemusíme uvažovat.Nechtěli to nějak loni/letos zrušit? A teď vidím že se to nějak zakecalo.
Ľudia na zmenu času nadávajú, ale ak by sa zrušil, tak by nadávali ešte viacA to ti nakukal kdo?
Kdyby se čas neměnil a platil by celoročně SEČ: Byl bys ochoten chodit do práce o hodinu dřív (myšlen platný občanský čas, astronomicky by to bylo stejně jako teď), než máš ve zvyku dnes, abys měl odpoledne víc času na zahrádku?
Ano, ochoten bych byl, ale nezáleží to v 90% případů na mě. Myslím, že minimálně teď by většina zákazníků řekla "přijďte v 8:30 jako obvykle", tomu bych se musel přizpůsobit. Stejně tak škola by počítám zůstala na stejných časech, občas tam vozím pupany. Třeba by se to za pár roků změnilo, těžko říct.
Kdyby v zimě platil SELČ: V kolik hodin bys vstával v prosinci? Slunce bude vcyházet nejdřív kolem osmé SELČ.
Já vstávám různě, teď "v koroně" většinou v 6:45. Počítám, že by to tak z výše zmíněných důvodů zůstalo. Stejně člověk vstává v zimě "ve tmě" a v létě "za světla" - s tím SEČ ani SELČ nepohne. Pro mě by opravdu jediný rozdíl myslím byl v tom, že až přijdu z práce, tak bych měl na jaro / podzim o hodinu víc světla na ty svoje kedlubny. V létě mi to už nepřijde až tak podstatné. Třeba letos jde pěkně vidět, že přechod na SELČ nám krásně koresponduje s počasím na práci (sport?) venku.
sluníčko můžeme mít nejvýš v poledne, jak tomu má být.Proč tomu tak "má být"?
Například Praha žije v jiné časovém pásmu než venkov a na hodinách mají to samé.Jo. Vidláci maj blbé hemzy, že se tu nehákuje od 6:00, ovšem děsně se diví, že jsme běžně v sedm ještě v práci.
Vidláci maj blbé hemzy, že se tu nehákuje od 6:00, ovšem děsně se diví, že jsme běžně v sedm ještě v práci.
Obecne receno, SELC vetsinou vyhovuje lidem provozujici venkovni odpoledni aktivity. At uz sportovci, zahradkari nebo i prosta vychazka s detmi v zime, kdy se cloveku do tmy vyrazet nechce.Ale takhle to přece nefunguje, když bude trvale jiné číslo, tak se společnost postupně doposouvá k tomu stejnému - například začne častěji škola začínat v 7 nebo naopak v 9, totéž doprava a pracovní doba.
Kdyz bude trvale jine cislo...Pouze za predpokladu, ze optimum je stavajici stav. Protoze prave tenhle posun muze byt driftem do optima pro vetsinu dnesni spolecnosti. A to je oc tu bezi. Bude to prinos pro vetsinu nebo ne? Obecne bych na prirozenou schopnost spolecnosti driftovat neveril (rozhodne ne te slabsi casti). Zacatek prace a skoly nejak stanovila vrchnost a zbytek se mu prizpusobi. Pokud by to spolecnost umela, nutne jsme se museli treba s Nemci/Rakusaky sejit za tech par stoleti. Ale prd, rytmus dne u nas a u nich je odlisny.
Tady pisu o tom, komu vyhovuje SELC, nic vic, nic min.Ale to je přece úplně jedno, když budeš mít trvale stejný čas, tak je z tohoto pohledu jedno, jestli to bude třeba +0000 nebo +0300.
Pouze za predpokladu, ze optimum je stavajici stav.Nevím, jestli je optimum, ale určitě se to posune jinam než při stávajícím stavu - protože stávající stav není jeden čas, ale dva co se po půl roce střídají.
Protoze prave tenhle posun muze byt driftem do optima pro vetsinu dnesni spolecnosti.IMHO společnost není zaseknutá a časy (ve smyslu toho čísla) otvírání a spol. docela měnit dokáže. I u té školy, kde je to dost tradice, to vypadá, že to měnit jde a třeba když byly v roce 2002 povodně, tak se to o půl hodiny posunulo „kvůli dopravě“ a nikdo neřešil.
Obecne bych na prirozenou schopnost spolecnosti driftovat neveril (rozhodne ne te slabsi casti). Zacatek prace a skoly nejak stanovila vrchnost a zbytek se mu prizpusobi. Pokud by to spolecnost umela, nutne jsme se museli treba s Nemci/Rakusaky sejit za tech par stoleti. Ale prd, rytmus dne u nas a u nich je odlisny.Nemyslím si, že tohle je locknuté na číslo. Tohle je locknuté na čas podle slunce.
třeba když byly v roce 2002 povodně, tak se to o půl hodiny posunulo „kvůli dopravě“ a nikdo neřešilTo by bylo relevantní, kdyby ten posun přetrval.
Nemyslím si, že tohle je locknuté na číslo. Tohle je locknuté na čas podle slunce.To zcela urcite neni, protoze ten rytmus je podobny i ve Francii. A rozdil slunce zapad Francie a vychod Rakouska je mnohem vetsi nez CR, Nemecko. My jsme proste zdedili tu 6 od Franze Josefa a uz jsme se z ni nevymanili.
To zcela urcite neni, protoze ten rytmus je podobny i ve Francii.Jsem dal do Googlu when does school start in france (hour) a prej obecně začínají v 8:30.
To zcela urcite neniJá jsem na základce zažil začátek v 8:30 (již popisované povodně) a na střední v 7:05 (nesmyslně ranní hodina protože nějak nevyšel rozvrh učitele) a 8:55. Tak jestli to jsou nějaké strašně pokrokové školy…
na střední v 7:05 (nesmyslně ranní hodina protože nějak nevyšel rozvrh učitele)Nultou hodinu si pamatuju uz ze zakladky.
Nevidel bych ve vsem hned vrchnost apod.Dlouhodobě lze pozorovat tlak politických špiček a továrníků na přísun učňů apod., stejně jako je patrná orientace zdejší ekonomiky. Nikdy to nebylo jasnější než při nedávném rezolutním odmítnutí zahrnutí výrobních provozů v rámci lockdownu, zatímco české školy byly za poslední rok nejvíce zavřené široko daleko v mezistátním srovnání.
Nazor v clanku (prodluzovani cirkadialnich rytmu v puberte) jsem nedavno videl rozporovany s tim, ze zamenujeme biologickou zmenu se zmenou socialni... (proste jsou dlouho vzhuru, protoze chteji a muzou, ne proto, ze je zmena biologicky determinovana; a tato socialni zmena pusobi na biologicke zmeny).Děti a dospívající potřebují více spánku, to je biologický fakt. Že přece můžou chodit spát dřív? Evidentně se tak neděje, ať už z jakéhokoliv důvodu (ono jich bude více různých). Praktické studie ukazují, že přizpůsobení se této realitě je přínosné. Dál už je to jen otázka priorit.
Děti a dospívající potřebují více spánku, to je biologický fakt. Že přece můžou chodit spát dřív? Evidentně se tak neděje, ať už z jakéhokoliv důvodu (ono jich bude více různých).Je to individuální. Optimální čas k zalehnutí je pro mne mezi 23 a 24 hodinou SEČ a budím se mezi 7 a 8 SEČ. Paradoxně jdu-li spát dřív, budím se později a naopak. Ideální je tedy zalehnout spíš k té půlnoci. Jdu-li spát ve dvě ráno, budím se v šest, ale jsem pak jak zlomený šíp. Tohle je můj přirozený rytmus, který jsem takový vždycky měl. Nesere mě šoupání času kvůli vstávání. Posledních 20 let mám pracovní dobu 9 ~ 21. Sere mě to kvůli tomu, že to přináší sekundární problémy a stres.
Zkus si ale prijit se zajmem o misto u vyrobni linky s tim,ze nehodlas hakovat celou sichtu, protoze se chces obcas rano projit. Myslim, ze budes mit toho casu na prochazeni dost, jen s tou praci to bude slabsi.Je to utopie. Dokud nebude výše mzdy za zkrácený úvazek v takové výši aby sis to mohl dovolit, tak to možné nebude. Běžnou praxí využití zkrácených úvazků v ČR je úspora mzdových nákladů. Děláš za polovinu, ale práci chtějí odvést stejnou, jako kdybys dělal na úvazek plný.
bych při tom rušení času zavedla misto 12/60kový soustavy ve který pišem čas normální 10kovou takže by se to vtom uplně ztratilo to zrušení :D :D ;D ;D
Prý lidi chtějí mít delší odpoledne, ale netuším, odkud se tyto průzkumy berou. Neznám nikoho, kdo se nějakého průzkumu zúčastnil.Já jsem se také nezúčastnil, nicméně patřím k těm, co chtějí mít delší odpoledne. Proč má být "astronomicky správně" relevantní? Když pomineme to, že to beztak funguje jenom na některých vybraných místech, měření času (absolutního, nikoliv intervalů) je zcela umělá konstrukce, která s astronomií přímo nesouvisí.
Jedné noci puberta překvapila Huberta Nenadálou polucí, jak to bývá po nocích, jé jé Huberte, ach Huberte, tak si to tak neberte Dívka není po ruce, přijde noc a poluce Je jaro, je jaro, příroda se probouzí Je jaro, je jaro, nikdo se jí nevzpouzí Je jaro, je jaro, pupence pučí Je jaro, je jaro, a vůbec nikdo ani za nic neručí Do baru či do pekla, ne abys mi utekla Ty se svými šestnácti dnes mě můžeš pomásti Noc je moře světýlek, znám tajemství postýlek Ve městech jsou budovy a v nich život pudový Je jaro, je jaro, školačky se loudají Je jaro, je jaro, o lásce si poudají Je jaro, je jaro, učitelé nezkouší Je jaro, je jaro, taky je to pokouší Je jaro, je jaro, sládnou pupence Je jaro, je jaro, mám práci s perforací na tvé vstupence Je jaro, je jaro, doba nočních polucí Je jaro, je jaro, dívky touží po klucích Jedné noci puberta překvapila Huberta Kdo poradí Hubertu, jak překvapit pubertu
tady dneska jako napadal asi už ceňťák jara :O :/
by se asi jako někdo měl jít zeptat volnýho jestli světový elity nevovlivňujou počasí by jakože lidi zustali dýl doma :O :O :D ;D
Tiskni
Sdílej: