Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
Takže většina bank maximálně posílá kód přes SMS. Některé banky mají nějaké pokusy s vlastní aplikací, ale nejsou nijak sdílní s tím, jak to funguje.Největší problém je, že některé banky (třeba RB, ale nedávno tu v diskuzi někdo psal, že byl migrován z nějaké jiné banky, kterou RB pohltila, a má to jinak) nepoužívají mobil/aplikaci jako další faktor, ale jako jediný faktor - buď přímo na přihlášení, nebo mají aplikaci vynuceně kombinovanou s „mobilním bankovnictvím“, ve kterém se dají dělat nebezpečné operace, a to samo o sobě už nijak dál zabezpečené není - a píšou jak je to super, protože se přece spoléhají na DRM, pardon secure element, uvnitř mobilu, který určitě nejde nijak obejít. Ze stavu „počítač + SMS“ jsme se tak dostali přes stav „počítač + aplikace na smartphone“ (se skřípěním zubů realizovatelné, například na Rootu mi Jirsák radil, že si mám koupit nejlevnější Android a vyhradit ho na bankovnictví - a opravdu to bude přiměřeně bezpečné, když je to další faktor; bylo to v reakci na to, že „nerdi co si hrajou na banku“ mají milionkrát bezpečnější Bitcoin Trezor a proč banky nemůžou mít totéž, a porovnával cenu Trezoru a nejlevnějšího Androidu (v případě Trezoru se započítává cena na vývoj SW, zatímco u appky to banka rozpouští do poplatků/etc, proto zdánlivě paradoxně vyjde celý mobil podobně draze jako Trezor s malým CPU a černobílým displejem; kverulanti by navíc mohli dodat, že u nejlevnějších Androidů výrobce dotuje prodej předinstalovaným malwarem) do stavu „kompromitace smartphonu = konec“. Samozřejmě někoho napadne, že si třeba vybere takovou banku, která tímto netrpí a má mobilní aplikaci skutečně jenom jako druhý faktor. Good luck, jednak není úplně triviální zjistit, která banka to má jak, a jednak vám nikdo negarantuje že vám za půl roku nenapíšou „zprovoznili jsme pro vás úžasné mobilní bankovnictví, jo a mimochodem podpora aplikace FooBank Authenticator k 31.12.2023 končí, pro přihlašování používejte nové mobilní bankovnictví“.
Hodně bank má jen jednu aplikaci, která slouží pro ověřování i mobilní bankovnictví. Pohledem do google play vidím aplikaci pro klíč u KB, RB, ČS, naopak u Air bank, Monety, mbank vidím jen jednu aplikaci.Je to tak, rodiče mají účet u Monety a cpou jim tu aplikaci natvrdo (žádné SMS už nebudou). Naprosto nechápu jak je tohle vůbec možné... Moji rodiče co jim tahne na sedmdesátku okamžitě viděli jaká je to hovadina, a lidé středního věku si to klidně nechají líbit a používají?
Je to tak, rodiče mají účet u Monety a cpou jim tu aplikaci natvrdo (žádné SMS už nebudou).Bylo treba vytrvat:
Banka a Klient se společně po požadavku Klienta ze dne 18.04.2023 dohodli, že mu umožní na základě čl.27 a 28 Produktových podmínek služby Internet Banka i nadále poskytovat jako prvek silného ověření prostřednictví mobilního klíče. Klient souhlasí a bere na vědomí, že tyto zaslané mobilní klíče mohou být zpoplatněny pevnou částkou dle platného sazebníku za každou zprávu.I tak se ale budu muset vic zamyslet, nakolik je (plnohodnotna) aplikace nebezpecnejsi, nez klic v mobilu a prihlasovani na pocitaci. A jak to resit do budoucna. Ony ty SMS totiz vubec nejsou idealni. Nejde ani tak o nejakou Jendovinu s hackovanim GSM site, ale spis o moznost socialniho hi-jacku cisla. Coz zatim nikdo nastesti nezautomatizoval, aby to slo pouzivat plosne.
I tak je to asi bezpečnější než SMS, dostat se k nim je jednodušší než podvrhnout aplikaci v Androidu.Jenže předchozí situace se SMS vyžadovala vyhackovat počítač a dostat se k SMS. Současná situace vyžaduje jen vyhackovat mobil.
Neplatí pro případ, že máš bankovnictví i v telefonu, což má dnes spoustu lidí.To ale není argument pro to snižovat bezpečnost té ne-spoustě ostatních.
protože se přece spoléhají na DRM, pardon secure element, uvnitř mobilu, který určitě nejde nijak obejít.Hm, a to jsem si říkal, že kdyby někdy došlo na nejhorší (žádná banka nebude podporovat fungování bez appppky), tak bych mohl nějaký "telefon" spustit v Qemu.