Štítky:
anténa,
bez,
Bluetooth,
browser,
core,
Dell,
desktop,
děti,
disk,
distribuce,
Ethernet,
fotky,
grafika,
hardware,
HDMI,
hledání,
HP,
chladič,
Chrome,
Intel,
klávesnice,
Kodi,
komunikace,
konfigurace,
Lenovo,
micro,
model,
monitor,
monitoru,
multimédia,
myš,
napájení,
PC,
pod,
pohled,
port,
právo,
procesory,
raspbian,
řešení,
sítě,
SSD,
stroj,
Super,
tisk,
tom,
úložiště,
USB,
video,
vysílač,
Windows,
YouTube,
zdroj,
život,
3D
Minipočítač jako multimediální centrum
11.9.2023 21:15
| Přečteno: 1554×
| Linux
| poslední úprava: 11.9.2023 21:15
Když se tady před časem objevil blog
Zabili nám kategóriu lacné PC!, tak jsem si vzpomněl, že bych chtěl nahradit RPi nečím výkonějším, ale zase ne moc drahým.
Na RPi jsem doteď provozoval Kodi (skrze OpenElec), ale docela mě už otravovalo, že tam prostě není browser a jsem odkázán na pluginy, navíc třeba Youtube vyžadoval nějaké vývojářské klíče a už mě to prostě nebavilo. Nainstaloval jsem tedy Raspbian, ale to jsem se dostal na hranici možností, když nahodím browser a v něm pustím video, tak se procesor docela zapotí. Navíc se rád odlepoval chladič.
Dlouho jsem se díval po nějaké malé mašince, jako je Intel NUC, ale bylo to drahé už bez pamětí a disku. Početl jsem si v diskusi zmiňovaného článku a začal trochu hledat. Takže trošku popíšu závěry.
Požadavky na počítač
Vzhledem k tomu, že sháním používaný počítač (eufemisticky nazývaný refurbrished, či česky repasovaný) nemusím se zajímat o úplný low end, ono to vyjde docela levně i s něčím rozumným
- Cena do 5000 Kč
- Procesor aspoň i3, lépe však i5 (nebo ekvivalent od AMD)
- Paměť aspoň 8 GB
- Disk aspoň 250 GB, SSD
- Wifi
- Dostatečné množství konektorů USB
- Display Port
Cílem je udělat něco jako all-in-one, počítač je připevněn zezadu na monitoru a do elektriky se zapojí jediný kabel. Můj monitor má zabudované repráčky, takže nic víc není třeba dělat, kdyby nebyly, musel by se pořešit nějaký soundbar.
Využití bude zatím tak na přehrávání videa přes browser, dále záložní desktop pro případ nouze, ale časem to bude normální desktop pro děti.
Co nabízí trh ojetin
Po kratším hledání jsem zjistil, že pokud hledám něco malého (řekněme do rozměru 20x20 cm) za málo peněz (do 5000 Kč), v bazarech najdu věci od 3 výrobců.
- Dell Optiplex Micro - v této cenové relaci jsou modely 3040, 7050 (první číslo je řada modelu, třetí číslo je generace)
- HP EliteDesk 800 G3, to číslo za G je generace, nové stroje jsou teď G8, v bazarech jsou tak G2 až G4
- Lenovo ThinkCentre Tiny
Všechno to jsou krabičky o rozměrech zhruba 18 x 18 cm, výška asi 3 cm. Zdroje jsou externí a jsou v ceně. Nejvíc se většinou liší krabičkou a tím, jaké porty jsou vytažené na povrch. Jinak procesory a paměti jsou stejné. Na Youtube je plno recenzí. Podle recenzentů je v podstatě jedno, co koupíte, jenom HP schytalo záporné body za cenu (HP kolem 1000 U$, ostatní tak 700 U$, to se bavíme o nových strojích) a za to, že na odmontování disku a větráku procesoru je potřeba šroubovák, kdežto konkurenti mají západky a obejdeme se bez nářadí.
Všechny tyto stroje se dodávaly v různých konfiguracích, kromě obligátní velikosti paměti a disku se daly přidat porty na zadní straně (sériovka, ale i Display Port nebo HDMI), ale taky Wifi. V bazarech budou asi ty nejvíce prodávané, takže na sériovku narazíte docela zřídka.
Pokud jde o bazarové ceny, tak už jsou si všichni rovni, nejvíc záleží na svaté trojici paměť, disk, procesor. Další věci mají už menší vliv (přidané výstupní porty, Wifi apod).
V moji cenové kategorii to vychází tak na procesor i5, 8 GB paměti a 250 GB disk. Novější stroje mívají víc paměti (16-32 GB) a větší disk (až 2 TB), takže ta cena pak leze hodně nahoru.
Na českém trhu jsem zkoumal několik prodejců, cenově se moc neliší, tak asi nejvíc záleží na tom, jestli zrovna mají na skladě, co potřebujete. Někdo nabízí i možnost konfigurace (rozšíření paměti, větší disk apod.), ale je to v cenách nových dílů, takže lepší je vytáhnout neco ze šuplíku, nebo možná i koupit nové.
Výběr
Nakonec jsem se rozhodl pro Dell Otiplex 7050 Micro. Je tam procesor Intel® Core™ i5-6500T, paměť 8 GB DDR4 (v jediném modulu, takže jeden slot je volný), disk 256 GB SSD (form factor 2.5", zbyl jeden slot M.2), Wifi a Bluetooth. Přišlo to s předinstalovanými Windows, které šly v zápětí na propadliště dějin. Cena byla 3990 Kč.
Pro tento stroj jsem se rozhodl proto, že 1) má port USB-C a 2) doma mám nějaké zdroje Dell navíc. To jsem se trochu přepočítal, protože Dell mezitím začal používat menší konektor (ale redukce existují).
Uvnitř byl zcela čistý, takže asi ne moc používaný, možná ležel ve skladu jako rezerva. Pochybuju, že by se někdo namáhal tak dokonalým čištěním.
Kromě toho jsem si ještě koupil napájecí rozdvojovací kabel asi za 350 Kč (blbě se shání) i s poštovným a držák na mini počítač, který se uchytí zezadu na monitor místo držáku VESA. Originál stojí asi 900 Kč, což se mi nechtělo dávat, tak jsem pořídil nějaký univerzál za 300 Kč včetně poštovného (ale trvalo to snad 2 týdny, než přišel - český e-shop, tvrdili, že to mají skladem).
Cenové porovnání s RPi
Udělám jenom krátké porovnání, kolik by stálo RPi. Sice trošku provnávám hrušky s jabkama, jsou to stroje z jiného segmentu, ale i tak to porovnám. Ceny RPi beru ze známého českého shopu.
- Raspberry Pi 4B 4 GB = 1569 Kč (8GB model za 2199)
- krabička Zonepi = 179 Kč
- VESA držák Zonepi = 69 Kč
- 32GB microSD = 299 Kč
- Zdroj = 247 Kč
- Vypínač = asi 50 Kč (ten jsem koupil v elektru, nechce si vytahovat kablíky na reset)
Celkem 2413 Kč (za 4GB verzi), a to nemám vyřešené napájení jedním kabelem
Teď to stejné pro verzi s Optiplexem
- Optiplex 7050 Micro = 3990 Kč
- Rozdvojený napájecí kabel = 350 Kč
- VESA držák = 300 Kč
Celkem 4740 Kč.
Kromě toho jsou v obojím případě potřeba šroubky na VESA držák, nějaká myš a klávesnice, DP nebo HDMI kabel, takže to nepočítám.
Rozdíl v ceně je skoro dvojnásobek, na druhou stranu jsou to jenom 2 tisíce a ve prospěch Optiplexu mluví plno dalších argumentů:
- dostávám stroj z vyššího segmentu, se spolehlivým úložištěm a gigabitovou síťovkou
- paměť i úložiště se dají snadno rozšiřit nebo vyměnit
- dá se používat jako plnohodnotný desktop, kde si můžu pustit i Chrome s několika taby

- na Optiplex můžu nainstalovat cokoliv (kdybych měl pocit, že mám příliš klidný a spokojený život, mohl bych nainstalovat třeba i Windows)
- bude fungovat libovolná distribuce Linuxu, u Rpi bych si nebyl tak jistý a ani nevím, jestli by nabídka v repositáři byla stejná jako pro x86/x64.
- grafický výstup má DP i HDMI, obojí v normální velikosti
- má tlačítko na zapnutí
Porovnání výkonu procesoru jsem nehledal, ale od čeho máme diskusi, že.
Fotky
Staré řešení (RPi 4B)
Rpi je schováno v plastové krabičce, která je uchycena ve speciálním VESA držáku. Aby zazněo nějaké buzz word, tak obojí je 3D tisk. Pod držákem jsou ještě distanční sloupky, ač by to šlo i bez nich. Na tomto monitoru se noha nešroubuje do VESA držáku, takže si navzájem nevadí.
To bílé, v čem vězí napájení Rpi, je spínač, abych mohl počítač lehce vypínat a zapínat.
Nové řešení (Optiplex 7050 Micro)
Na první obrázku vidíme díly před montáží. V sáčcích jsou šroubky na VESA, lepicí pěnové pásky, stahovací páska a objímka, pokud by se držák na PC montoval na tyč. Rozdvojený napájecí kabel má jedno zakončení lichoběžníkové (na monitror) a jedno "Mickey Mouse" (zdroj pro počítač, mimochodem, ten na obrázku chybí).
Tady máme držák nachystaný na použití. Levá strana je základna a je už namontovaná do dostančních sloupků.
Protože bez dalšího uchycení by počítač v držáku klouzal, byly součástí balení i pěnové samolepící pásky.
S montáží do sloupků vznikla malá potíž, dodané šroubky se do sloupků nevešly a trčely ven. Tak jsem tam nechal moje původní šroubky. Sice nemají zapuštěnou hlavu, ale ničemu to nevadí, protože držák má v sobě stejně prolis.
Pohled na přední a zadní stranu počítače. Vzadu si všimněte dodatečného Display Portu.
Nakonec jsem se ještě rozhodl celý počítač otočit, aby anténa Wifi byla kousek dál od napájecích vodičů. Zdroj stačilo stáhnout pod pásku. Z tohoto poledu je konektor ethernet vlevo nahoře vedle antény a zapínací tlačítko v pravo nahoře. Ta věc trčící vpravo je vysílač k bezdrátové klávesnici.
Tento monitor má jenom HDMI, takže jsem ze skříně vytáhnul super krátký HDMI kabel, který přesně vyjde (asi tak 75 cm, možná i míň), nejspíš z dob Rpi 2.
Protože jsem použil rozdvojený napájecí kabel, k připojení do elektriky stačí jediný kabel.
Obrázky
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
11.9.2023 22:38
Kelišová
Re: Minipočítač jako multimediální centrum
12.9.2023 09:15
gsnak | skóre: 22
| blog:
gsnak
Re: Minipočítač jako multimediální centrum
12.9.2023 09:15
Max | skóre: 72
| blog:
Max_Devaine
Re: Minipočítač jako multimediální centrum
12.9.2023 10:06
Dojmy vs Pojmy
Re: Minipočítač jako multimediální centrum
12.9.2023 10:16
a1
Re: Minipočítač jako multimediální centrum
12.9.2023 11:13
X
Re: Minipočítač jako multimediální centrum
12.9.2023 12:35
vlk | skóre: 23
| blog:
u_vlka
Re: Minipočítač jako multimediální centrum
12.9.2023 14:30
RealJ | skóre: 8
Re: Minipočítač jako multimediální centrum
12.9.2023 18:26
Mark
Re: Minipočítač jako multimediální centrum
13.9.2023 17:59
karkar | skóre: 7
| blog:
Kartrolling
Re: Minipočítač jako multimediální centrum
13.9.2023 21:27
k3dAR | skóre: 63
Re: Minipočítač jako multimediální centrum
15.9.2023 10:36
Valgrind
Re: Minipočítač jako multimediální centrum
Založit nové vlákno •
Nahoru